اموش جامع cng

جهت خرید کلیک کنید
هشدار دهنده

سیستم ایمنی BSDیا سیستم هشدار دهنده نقاط کور

سیستم BSD یا سیستم هشدار نقاط کور ، با تشخیص اتومبیل هایی که در نقاط کور راننده قرار دارند ، به راننده هشدار می دهد که آن اتومبیل ها در حال نزدیک شدن به خودرو می باشند ، سیستم ایمنی BSD با این کار به راننده کمک می کند تا خودروهایی که در نقاط کور قرار دارند را تشخیص دهد ، این سیستم در جلوگیری از تصادفات ناشی از عدم توجه به نقاط کور ، بسیار موثر است.

هنگامی که راننده بخواهد به سمت چپ یا راست بپیچد و اتومبیل ، موتور سیکلت یا عابر پیاده ای در نقطه کور دید او باشد با یک هشدار ، راننده را آگاه می کند. منظور از نقاط کور نواحی و نقاطی در اطراف خودرو می باشد که راننده قادر به دیدن آنها نیست و نمی تواند وجود آنها را تشخیص دهد. در شکل زیر خودروی سفیدی را در لاین وسط مشاهده می کنید که راننده آن قادر به دیدن دو خودروی کناری نیست چون آن دو خودرو در نقاط کور خودروی سفیدرنگ قرار دارند.

هشدار نقاط کور
هشدار نقاط کور

نقاط کور

نقاط  کور
نقاط کور

نقاط کور وسایل نقلیه ، مناطقی در اطراف آنها می باشد که راننده نمی تواند آن مناطق را ببیند ، حتی آینه های خودرو نیز قادر به نشان دادن نقاط کور وسیله نقلیه نمی باشند ، در تمامی خودروها ، کامیون ها و … طراحی شیشه ها و آینه های خودرو به گونه ای است که تا حد امکان تمامی موقعیت های اطراف خودرو در معرض دید راننده قرار داشته باشند و راننده از هیچ ناحیه ای غافل نباشد چون غفلت راننده از یک ناحیه و تغییر جهت حرکت به سمت آن ناحیه ، می تواند زمینه ساز تصادفات ناجوری شود ، با این حال باز هم مناطقی از دید راننده پنهان می مانند و هر روزه باعث ایجاد تصادف می شوند.

قاط کور وسایل نقلیه
قاط کور وسایل نقلیه

چگونه ممکن است مناطقی وجود داشته باشند که حتی آینه های خودرو نیز قادر به نشان دادن آن مناطق نباشند؟

به شکل زیر نگاه کنید ، خودروی قرمزرنگ در وسط شکل ، خودروی مورد بحث ماست ، ناحیه ای که در جلوی خودرو وجود دارد و راننده دید کامل و مستقیمی به آنها دارد با فلش های خاکستری نشان داده شده (منظور از دید مستقیم ، مناطقی می باشد که نیاز به دیده شدن توسط آینه های ماشین ندارد و راننده با چشم خود ، آنها را می بیند) ، مناطقی که در عقب خودرو با فلش آبی نشان داده شده مناطقیست که توسط آینه ی داخل خودرو (اصطلاحا آینه ی عقب) مشاهده می شود ، مناطقی که در عقب و کنار خودرو با رنگ سبز نشان داده شده مناطقیست که توسط آینه های جانبی (آینه بقل) مشاهده می شود ، اما مناطق قرمزرنگ خارج از دید راننده قرار می گیرند و نقاط کور نامیده می شوند.

قاط کور وسایل نقلیه
قاط کور وسایل نقلیه

اما خود این سیستم چگونه حضور اتومبیل ها در نقاط کور اطراف خودرو را تشخیص می دهد؟ پاسخ دوربین می باشد ، سیستم BSD از یک یا چند دوربین در عقب خودرو استفاده می کند.

دوربین نقاط کور
دوربین نقاط کور

 و دائما مناطقی که نقاط کور اتومبیل به حساب می آیند را رصد می کند. در شکل زیر مناطقی که دائما توسط دوربین ها کنترل می شوند ، با رنگ قهوه ای و آبی نشان داده شده است.

سیستم ایمنی بی اس دی
سیستم ایمنی بی اس دی

اگر وسیله ای مثل موتورسیکلت یا خودرو در آن مناطق باشند و راننده با زدن راهنما بخواهد به آن سمت بپیچد آنوقت این سیستم با اعلام خطر ، راننده را آگاه می نماید. برای مثال فرض کنید شما می خواهید به سمتی بپیچید یا لاین عوض کنید مثلا قصد رفتن از لاین وسط به لاین سمت راست را  دارید و راهنمای سمت راست خود را روشن می کنید.

اما در لاین سمت راست،خودرویی در فاصله ی کمی از شما قرار دارد که به علت اینکه در نقطه ی کور خودروی شما قرار دارد آنرا در آینه نمی بینید.

سیستم BSD
سیستم BSD

اما دوربین عقب سیستم BSD ، خودروی سمت راست شما را تشخیص داده و بلافاصله بعد از اینکه راهنما را روشن کردید با پخش اخطار صوتی و تصویری (و در بعضی خودرو ها توسط لرزش فرمان) شما را از خطر آگاه می کند ، اخطار تصویری می تواند در صفحه ی کیلومتر شمار نمایش داده شود.

سیستم ایمنی BSD
سیستم ایمنی BSD

در بعضی خودروها ، اعلام خطر از طریق چراغ چشمک زن کوچکی در قاب داخلی (داخل اتومبیل) آینه بقل انجام می شود (در تصویر سمت راست چراغ هشدار با رنگ زرد بر روی قاب داخلی آینه بغل را مشاهده می کنید) همچنین ممکن است جهت هشدار به راننده چراغ چشمک زن کوچکی در روی آینه بقل،(خارج اتومبیل) استفاده شود (در شکل سمت چپ این چراغ را با رنگ سبز و علامت خاص خود مشاهده می کنید)

چراغ هشدار نقاط کور
چراغ هشدار نقاط کور

نکته : در بعضی از خودروهای مجهز به BSD ، اگر قبل از تغییر مسیر راهنما نزنید ، سیستم هشدار نقاط کور ، وجود خودرویی در نقطه ی کور شما را به شما گوشزد نمی کند زیرا متوجه قصد شما برای تغییر مسیر نمی شود و ضرورتی برای هشداردادن به شما نمی بیند ولی ممکن است در خودروی دیگری با سیستم ایمنی BSD حتی اگر راهنما نزنید ، وجود خودرویی در نقطه کور شما را به شما گوشزد کند.

هشدار نقاط کور یا BSD
هشدار نقاط کور یا BSD

رادار نقطه کور در زمانی که خودرویی در نقطه کور راننده قرار می گیرد توسط چراغ زرد رنگ مثلث شکل روی آیینه های کناری خودرو به راننده هشدار می دهد و در زمانی که راننده به سمت نقطه کور فرمان را هدایت کند این هشدار همراه با عوض شدن رنگ زرد چراغ مثلث شکل به رنگ قرمز صدای هشدار نیز به راننده اخطار می دهد تا از تصادف احتمالی جلوگیری کند.

مطالب پیشنهادی ما

ترمز ABS چیست و چگونه کار می کند

با ترمز مجهز به سیستم EBD

سیستم CBCچیست

سیستم DAC چیست؟ نحوی عمل کرد ان

سیستم HAC چیست؟ +فیلم اموزشی

سیستم کنترل کشش TCS چیست ؟

سیستم هشدار دهندهFCW+فیلم اموزشی ترمز

مشاهده بیشتر

مهندس صالحی

مکانیکو مجموعه‌ای خلاق می‌باشد که با هدف بالابردن سطح دانش و مهارت عیب یابی و تربیت متخصصین کار آزموده بنا گردیده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا