اموش جامع cng

جهت خرید کلیک کنید
سیستم تعلیق و فرمان

علت لرزش فرمان خودرو در سرعت های بالا و در هنگام ترمزگیری

یکی دیگر از مشکلاتی که ممکن است برای بسیاری از رانندگان تا به حال پیش آمده باشد، لرزش فرمان خودرو در سرعت های بالا می باشد.

این لرزش گاها بسیار شدید احساس شده و برای راننده بسیار آزار دهنده خواهد بود، خصوصا اگر قرار باشد تا مسافت های طولانی و یکنواختی را رانندگی کنید. البته لرزش فرمان فقط به سرعت های بالا ختم نمی شود و ممکن است در سرعت های پایین و خصوصا در هنگام ترمزگیری نیز تاحدودی فرمان خودروی ما دچار لرزش شود. ما در این مطلب قصد داریم تا در این رابطه صحبت کرده و علت لرزش فرمان خودرو را چه در سرعت بالا و چه در هنگام ترمزگیری عیب یابی نماییم.

لرزش فرمان خودرو

همانطور که اشاره شد، لرزش فرمان خودرو می تواند بنا به دلایل مختلفی ایجاد شود. قبل از این که بخواهید علت این لرزش ها را عیب یابی کنید، ابتدا باید تعیین کنید که این لرزش در چه مواقعی حس می شود. همانطور که گفتیم اصلی ترین زمان هایی که خودرو دچار لرزش فرمان می شود، در هنگام بالا رفتن سرعت و رسیدن به یک سرعت خاص است و یا در زمانی است که اقدام به ترمز گرفتن می کنیم.

لرزش فرمان خودرو می تواند در موارد حاد، بسیار آزاردهنده باشد.

ما در این بخش به بررسی هر دو مشکل خواهیم پرداخت و دلایلی را که ممکن است باعث ایجاد این لرزش فرمان خودرو در سرعت های بالا یا در هنگام ترمز گرفتن شوند را بررسی خواهیم نمود.

لرزش فرمان خودرو در سرعت های بالا

این لرزش بیشتر در زمانی رخ می دهد که سرعت خودروی ما به یک حد خاصی می رسد. به عنوان مثال ممکن است ما در هنگام رانندگی در سرعت های ۷۰ یا ۸۰ کیلومتر در ساعت هم هیچ مشکلی را حس نکنیم، اما دقیقا زمانی که سرعت خودرو به ۸۵ کیلومتر می رسد، لرزش فرمان آغاز خواهد شد و هنگامی که سرعت از ۹۰ کیلومتر می گذرد، این لرزش به تدریج کم شده و به طور کامل از بین میرود.

در برخی موارد نیز، ممکن است لرزش فرمان خودرو پس از رسیدن به یک سرعت خاص آغاز شود و تا زمانی که دوباره خودرو به سرعت قبل خود باز نگردد، ادامه داشته باشد که این مشکل حاد تر بوده و راننده را بیشتر آزار خواهد داد. به هر حال لرزش فرمان خودرو در چنین حالت هایی می تواند بنا به دلایل زیر باشد.

 • بالانس نبودن چرخ ها
 • شل بودن پیچ های چرخ
 • فرسودگی لاستیک ها یا وجود زائده ای در آن ها
 • ایجاد مشکل در جلوبندی خودرو
 • خرابی بلبرینگ چرخ
 • تنظیم نبودن فرمان
 • خرابی بوش های میل فرمان
 • ایجاد اشکال و خرابی در سیبک و یا شل شدن آن
 • ایجاد اشکال در شاسی خودرو

بالانس نبودن چرخ ها یکی از مهمترین دلایل لرزش فرمان در سرعت های بالاست.

لرزش فرمان خودرو در هنگام ترمز گیری

از دیگر مواردی که باعث آزار راننده می شود، می توان به لرزش فرمان در هنگام ترمزگیری اشاره داشت. اسن مشکل زمانی ایجاد می شود که شما پای خود را روی پدال ترمز قرار داده و می خواهید با ترمز گرفتن سرعت خودرو را کاهش دهید و یا آن را به طور کامل متوقف نمایید. در این هنگام لرزشی را در غربیلک فرمان حس خواهید کرد که پس از توقف و راه افتادن مجدد خودرو، قطع می شود. لرزش فرمان خودرو در این حالت نیز دلایل خاصی دارد که در ادامه به آن ها اشاره شده است.

 • شل بودن پیچ چرخ ها
 • وجود مشکل در سیستم تعلیق
 • چوب شدن لنت های ترمز
 • ایجاد شکستگی و خش و یا تابیدگی در دیسک ترمز
 • خرابی در کمک فنر خودرو

دیسک معیوب می تواند موجب ایجاد لرزش فرمان در هنگام ترمزگیری شود.

هر کدام از مواردی که در بالا به آن ها اشاره شد، می توانند باعث لرزش فرمان خودرو شما گردند و نیاز است که قبل از ایجاد صدمات بیشتر به خودرو، حتما مورد بازبینی و تعمیر قرار گیرند. بی اهمیت بودن به لرزش فرمان می تواند در آینده خسارت های بسیار بیشتری را همچون تنظیم مجدد جلوبندی، خرابی شاسی و یا سایر موارد برای شما به بار آورد. در گذشته نیز در رابطه با علت لرزش خودرو در ابتدای حرکت صحبت کردیم که علاقه مندان می توانند از طریق لینک مشخص شده به مطالعه آن مطلب نیز بپردازند.

مشاهده بیشتر

مهندس صالحی

مکانیکو مجموعه‌ای خلاق می‌باشد که با هدف بالابردن سطح دانش و مهارت عیب یابی و تربیت متخصصین کار آزموده بنا گردیده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا