اموش جامع cng

جهت خرید کلیک کنید
سیستم تعلیق و فرمان

دلایل کشیده شدن فرمان به یک سمت در حین حرکت و در هنگام ترمز گرفتن

یکی از مشکلاتی که ممکن است برای رانندگان خودروهای مختلف بوجود بیاید، کشیده شدن فرمان به یک سمت می باشد. این حالت هم ممکن است در هنگام ترمز گرفتن و هم در هنگام گاز دادن و رسیدن به سرعت های بالا اتفاق بیفتد. به هر حال اگر خودروی شما دارای چنین مشکلی است، پیشنهاد می کنیم در ادامه مطلب همراه ما باشید تا ضمن بررسی دلایل کشیده شدن فرمان به یک سمت در خودروهای مختلف به بررسی راهکارهای رفع این مشکل نیز بپردازیم.

کشیده شدن فرمان به یک سمت

همانطور که گفتیم مشکل کشیده شدن فرمان خودرو به سمت راست یا چپ در حین گاز دادن یا ترمز گرفتن و یا رسیدن به یک سرعت خاص، می تواند دلایل متعددی داشته باشد که برخی از آن ها به سادگی قابل رفع می باشند. ما در ادامه به بررسی این دلایل خواهیم پرداخت و ابتدا به وجود این مشکل در هنگام ترمز گرفتن خواهیم پرداخت. پس از آن دلایل کشیده شدن خودرو را در هنگام سرعت یا گاز دادن نیز بررسی خواهیم نمود.

کشیده شدن فرمان به یک سمت در حین ترمزگیری

این مشکل می تواند دلایل مختلفی داشته باشد که یکی از مهمترین آن ها تمام شدن لنت های یک طرف خودرو می باشد. به طور کلی کشیده شدن فرمان به یک سمت در هنگام ترمز گیری، معمولا مربوط به عدم توازن در سیستم ترمز می باشد و معمولا با سرویس دوباره ترمز، مشکل رفع خواهد شد. در ادامه به چند مورد از محتمل ترین عواملی که ممکن است باعث ایجاد چنین مشکلی شوند، اشاره خواهیم نمود.

۱- تمام شدن لنت های یک سمت

معمولا لنت های ترمز باید به صورت جفتی تعویض شوند، اما در برخی موارد اشکالاتی به وجود می آید که یک لنت زودتر از لنت های دیگر تمام می شود. در این مواقع هنگامی که پای خود را روی پدال ترمز فشار می دهید، به دلیل دیرتر درگیر شدن لنت تمام شده، خودرو به سمتی که لنت های بهتری دارد، کشیده خواهد شد و همین عامل سبب می شود تا احساس کنیم خودرو به یک سمت کشیده می شود.

تمام شدن لنت ترمز می توان باعث کشیده شدن خودرو به یک سمت شود

۲- خراب شدن پمپ اصلی ترمز

اگر پمپ ترمز خودرو دچار مشکل شده باشد، در این هنگام به  علت عدم توازن میان ترمز های خودرو، ممکن است ترمز یکی از چرخ ها به خوبی کار نکند و در نتیجه خودرو به یک سمت کشیده شود.

۳- چرب شدن یکی از دیسک ها

چرب شدن دیسک که معمولا در اثر نشت روغن از سیلندر ترمز پیش می آید، باعث می شود تا در هنگام ترمز گرفتن، لنت روی دیسک چرب شده، لیز بخورد و در نتیجه خودرو به یک سمت کشیده شود.

۴- تابیدگی یا خش دار شدن دیسک

اگر دیسک های ترمز خودرو دچار شکستگی، تابیدگی و یا دچار خش افتادگی عمیق شوند، در نتیجه نیروی ترمز به یک میزان در چرخ های خودرو تقسیم نمی شود. این مشکل سبب می شود تا خودرو به یک سمت کشیده شود.

کشیده شدن فرمان به یک سمت در حالت عادی

این مشکل نیز معمولا به دلیل عدم توازن در چرخ ها بوجود می آید که با یک سرویس معمولی، از بین خواهد رفت. البته همیشه مشکل به این سادگی هم رفع نخواهد شد و در برخی شرایط ممکن است مشکل بسیار حادتر باشد که تنها با مراجعه به متخصص می توان آن را رفع نمود. در این حالت هنگامی که شما در حال حرکت هستید و فرمان خودرو را برای چند ثانیه رها می کنید، خودرو به سمت چپ یا راست منحرف خواهد شد. در ادامه تعدادی از دلایلی که ممکن است در این حالت باعث کشیده شدن فرمان به یک سمت شوند معرفی شده است.

۱- تنظیم نبودن باد چرخ ها

تنظیم نبودن باد چرخ ها، یکی از مشکلات ابتدایی و قابل حلی است که معمولا باعث ایجاد چنین مشکلی می شود. هنگامی که لاستیک ها بادشان تنظیم نباشد و یا به عبارت بهتر باد یکی از لاستیک ها با دیگری متفاوت باشد، در این شرایط چون سرعت هر چرخ با دیگری متفاوت خواهد بود، در نتیجه خودرو به یک سمت کشیده خواهد شد. این مشکل با یک تنظیم باد ساده معمولا رفع خواهد شد.

دقت کنید که همیشه باد لاستیک ها تنظیم باشد

۲- اشتباه بودن جهت چرخش لاستیک ها

اگر به تازگی لاستیک های خودروی خود را عوض کرده اید و متوجه چنین مشکلی شده اید، احتمالا ممکن است در جهت چرخش تایرها اشتباه کرده باشید. در این شرایط باید به جهت چرخش لاستیک ها توجه کنید و لاستیک ها را در جهتی ببندید که فلش قرار گیری لاستیک در هنگام حرکت رو به جلو، به سمت جلوی خودرو باشد.

جهت چرخش لاستیک ها باید درست باشند.

۳- ایجاد اشکال در لاستیک ها

اگر یکی از لاستیک ها بیش از اندازه دچار سائیدگی شده باشد یا قسمتی از آن بر اثر لاستیک سائی خودرو، دچار صاف شدن یا پله شدن شود، در نتیجه در هنگام حرکت، متوجه کشیده شدن فرمان به یک سمت خواهید بود. معمولا این مشکل با تعویض لاستیک معیوب با لاستیک سالم، حل خواهد شد.

۴- تنظیم نبودن فرمان

یکی دیگر از عواملی که ممکن است باعث کشیده شدن فرمان به یک سمت در حین حرکت شود، تنظیم نبودن فرمان خودرو است. در این شرایط چون فرمان خودروی شما به درستی تنظیم نیست، خودرو به یک سمت کشیده می شود که با مراجعه به مراکز تنظیم فرمان، می توانید این مشکل را حل نمایید.

تنظیم نبودن فرمان می تواند باعث کشیده شدن فرمان به یک سمت شود.

۵- بالانس نبودن چرخ ها

بالانس نبودن چرخ ها می تواند هم باعث لرزش فرمان در حین حرکت و هم باعث کشیده شدن فرمان به یک سمت شود. بالانس نبودن چرخ ها به این معنی است که لاستیک هنگام چرخش به سمت چپ و راست منحرف می شود و در یک خط مستقیم نمی تواند حرکت کند. برای رهایی از این مشکل می توان به آپاراتی ها مراجعه از آن ها درخواست کرد تا چرخ خودروی شما را بالانس نمایند.

بالانس نبودن چرخ ها یکی از مهمترین دلایل لرزش فرمان در سرعت های بالاست.

۶- اشکال در جلوبندی خودرو

ایراد در جلوبندی خودرو می تواند در اثر تصادفات یا افتادن خودرو در دست اندازها بوجود بیاید. یکی از نشانه های وجود اشکال در جلوبندی خودرو، کشیده شدن فرمان خودرو به یک سمت در حین حرکت است که با مراجعه به مراکز جلوبندی ساز، می توان آن را رفع نمود.

خرابی جلوبندی ماشین می تواند یکی از دلایل هم در بهم خوردن تنظیم فرمان باشد.

مشاهده بیشتر

مهندس صالحی

مکانیکو مجموعه‌ای خلاق می‌باشد که با هدف بالابردن سطح دانش و مهارت عیب یابی و تربیت متخصصین کار آزموده بنا گردیده است.

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

  1. سلام ماشین وانت پیکان مدل نود دارم فقط چرخ جلوسمت راننده ترمز میگیرد همه چرخ هارا هواگیری کردم اما هنوز هم همون طور است راهنمایی کنید ممنون از شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا