اموش جامع cng

جهت خرید کلیک کنید
هشدار دهنده

دلیل روشن شدن چراغ ایربگ خودرو

کیسه هوا (ایربگ)

کیسه هوا یا ایربگ یکی از سیستم‌های ایمنی پسیو در خودروها است که برای اولین بار توسط جنرال موتورز (General Motors) و در سال 1973 بر روی شورولت Impalas نصب گردید اما اولین خودروی مجهز به کیسه هوا که به مردم عادی نیز فروخته شد Oldsmobile Toronado بود که در سال 1973 روانه بازار شد.

از آن روز تا کنون پیشرفت‌های زیادی در این حوزه رخ داده و می‌توان گفت در حال حاضر تمامی خودروهای تولیدی بازار دارای کیسه هوا هستند. این کیسه به هنگام تصادف پر از گاز شده و مانع از آسیب به سرنشینان می‌شود که در ادامه به نحوه عملکرد کیسه هوا پرداخته شده است.

نحوه عملکرد کیسه هوا
نحوه عملکرد کیسه هوا
نحوه عملکرد کیسه هوا

عملکرد کیسه هوا را می‌توان در 7 مرحله و به صورت زیر خلاصه نمود:

 • زمانی که تصادفی رخ می‌دهد سرعت خودرو به شدت و به صورت ناگهانی کاهش می‌یابد و در واقع خودرو شتاب منفی می‌گیرد.
 • شتاب‌سنج تعبیه شده که یک چیپ الکترونیکی است تغییرات سرعت و مقدار شتاب را اندازه‌گیری می‌نماید.
 • چنانچه شتاب کاهش سرعت به اندازه کافی بزرگ باشد؛ شتاب‌سنج مدار ایربگ را تحریک می‎نماید. شایان ذکر است که ترمزگیری‌های معمولی، شتاب منفی کافی جهت عمل نمودن ایربگ را تولید نمی‌نمایند.
 • با تحریک مدار ایربگ، جریانی از المان حرارتی مدار عبور می‌کند.
 • گرمای تولید شده باعث ایجاد جرقه در مواد شیمیایی می‌گردد.
 • با ایجاد جرقه، مواد شیمیایی موجود سوخته و حجم زیادی از گاز که عمدتا نیتروژن و آرگون است تولید شده و کیسه هوا پر می‌گردد.
 • زمانی که راننده کیسه هوا را در آغوش می‌گیرد! کیسه هوا کم کم از طریق سوراخ‌های کوچکی که بر روی آن قرار دارند تخلیه می‌شود. باید توجه داشت که کیسه هوا باید قبل از توقف خودور تخلیه شود چراکه در غیر اینصورت می‌تواند منجر به خفگی نیز شود.
علت روشن شدن چراغ ایربگ خودرو
علت روشن شدن چراغ ایربگ خودرو
علت روشن شدن چراغ ایربگ خودرو و چگونگی خاموش کردن آن

روشن شدن چراغ ایربگ : چراغ ایربگ خودرو از قسمت‌های مهم سیستم عیب یابی ایربگ خودرو می‌باشد و وظیفه اصلی آن اینست که در صورت وجود خطا یا ایرادی در سیستم ایربگ خودرو راننده را آگاه سازد.  این هشدار اعلام خرابی در سیستم ایربگ و یا سنسور های ایربگ می دهد و به این معنی است که ممکن است در هنگام تصادف عمل نکنند.


در خودرو ها که به ایربگ شاگرد نیز دارند، روشن ماندن این چراغ هشدار می دهد که تشخیص داده فردی بر روی صندلی کمک راننده نشسته است اما ایربگ آن غیر فعال است.

به طور کلی بعد از روشن کردن خودرو چراغ هشدار ایربگ برای حدود ۵ ثانیه روشن می‌شود و باید به طور اتوماتیک در صورت مثبت بودن شرایط، خودش خاموش شود اما اگر همچنان روشن ماند، نشان از وجود خطایی در سیستم است که کامپیوتر خودرو، باید بتواند مشکل را شناسایی کند و بعد از شناسایی، کدی توسط کامپیوتر ذخیره می‌شود که از طریق آن بتوانید علت را شناسایی کنید.

روشن بودن این چراغ می تواند باعث شود که ایربگ ها به درستی کار نکنند و همین امر می تواند در هنگام تصادف مانع از باز شدن کیسه‌های شود و گاهی اوقات علت روشن ماندن چراغ، مشکلات سنسور یا ضعیف عمل کردن کمربند می‌باشد‌.

دلایل روشن شدن چراغ ایربگ
دلایل روشن شدن چراغ ایربگ
روشن شدن چراغ عموما به ۳ دلیل اتفاق می افتد :
 • مهمترین علت آن تصادف و عمل کردن ایربگ است. در صورتی هم که ایربگ عمل نکند، کد خطای تصادف در کامپیوتر خودرو ذخیره می‌شود که با دیاگ برطرف کردن نیست و بایستی به تعمیرگاه ایربگ مراجعه کنید.
 • شل شدن سوکت کیسه ایربگ
 • خرابی یونیت ایربگ بدلیل سخت افزاری
 • خرابی یونیت ایربگ بدلیل نرم افزاری
 • خرابی یونیت ابربگ در اثر باطری به باطری کردن
 • خرابی پشت آمپر
 • خرابی کمربند ها
در برخی موارد می توان با ترمیم سیم کشی قعطی ارتباط را برطرف کرد و یا پس از باز شدن کیسه های هوا و عمل کردن کمربند ، تنها با تعویض قسمت های معیوب و تعمیر Air Bag ECU مجددا از همان ECU استفاده نمود که باعث کاهش هزینه بازسازی سیستم کیسه هوا می شود .
علت روشن شدن چراغ ایربگ خودرو
علت روشن شدن چراغ ایربگ خودرو
زمانی که چراغ ایربگ روشن می ماند، چه کار کنیم؟

در ابتدا بایستی کمربند خود را چک کنید و اگر چراغ ایربگ هنوز روشن بود، بهتر است که کامپیوتر ماشین دیاگ زده شود تا کد مربوط به این مشکل را شناسایی کنید و از آن استفاده کنید و بیشتر ماشین ها یک دکمه ریست دارند که می توان در چنین زمانی از آن استفاده کرد فقط به یاد داشته باشید که کار کردن با ایربگ خطراتی دارد و ممکن است در صورت بی تجربه بودن اقدامی انجام دهید که کیسه ایربگ باز شود. پس در چنین مواقعی حتما به یک مرکز تعمیرات ایربگ خودرو مراجعه کنید.

مشاهده بیشتر

مهندس صالحی

مکانیکو مجموعه‌ای خلاق می‌باشد که با هدف بالابردن سطح دانش و مهارت عیب یابی و تربیت متخصصین کار آزموده بنا گردیده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا