خودرو جو
😍مدار خنک کاری خودرو😍

دلایل هواگیری رادیاتور ماشین چیست ؟

1.5/5 - (2 امتیاز)

هواگیری چیست؟

اگر بخواهیم درباره هواگیری رادیاتور خودرو صحبت کنیم، باید بگوییم که ممکن است به هنگام وارد کردن آب به داخل مخزن رادیاتور، مقداری هوا هم وارد مخزن بشود که این هوای ورودی در نحوه کار رادیاتور اثر می‌گذارد و مکانیسم فعالیت رادیاتور را دچار مشکل می‌کند. لذا لازم است در بازه‌های زمانی مشخص و مناسب نسبت به هواگیری رادیاتور خودرو اقدام شود تا آب موجود در رادیاتور به شکل یکپارچه در آن جریان یابد و مولکول‌های هوا در آن وجود نداشته باشند.
هواگیری رادیاتور ماشین به واسطه ابزاری تحت عنوان پیچ هواگیری صورت می‌گیرد. در ادامه به چگونگی و روش صحیح هواگیری رادیاتور خواهیم پرداخت.

نوشته های مشابه

در چه صورت می توان گفت رادیاتور ماشین، هوا گرفته و علت آن چه می تواند باشد؟

از راحت ترین راه های بررسی هوا گرفتن رادیاتور و سیستم خنک کاری، دست زدن به شیلنگ ها و مجاری آن در هنگام گرم بودن پیشرانه است که وجود هوای تحت فشار در آن به خوبی حس خواهد شد.
هم چنین در زمان سرد بودن آب رادیاتور، با باز کردن درب رادیاتور، صدای خروج هوا شنیده خواهد شد.
هوا گرفتن رادیاتور می تواند علت های مختلفی داشته باشد که رایج ترین آنها نیم سوز شدن و یا سوختن کامل واشر سرسیلندر است و یا با وجود نشتی بسیار کوچک در یک قسمت و خروج آب از آن در حین کارکرد موتور، هوا جایگزین شده و سیستم خنک‌کاری هوا بگیرد. همچنین خرابی درب رادیاتور نیز از دیگر علل شایع در بروز این اتفاق است.

✅بیشتر بدانید
اموزش تعویض حباب گیر بنزین

 

چه اتومبیل هایی نیاز به هواگیری دارند؟

واضح و روشن است اتومبیل هایی که دارای هر نوع پیچ یا خروجی هوا برای سیستم خنک کننده میباشند در صورت تخلیه آب به هر دلیلی برای جایگزین کردن مجدد مایع خنک کننده نیاز به هواگیری دارند . هواگیری همیشه به معنی باز کردن پیچ خروجی هوا نیست، در اتومبیل هایی که فاقد پیچ هواگیری هستند باید بعد از اضافه کردن آب به رادیاتور یا مخزن تحت فشار آب مدتی منتظر بمانید تا آب وارد تمام مجاری موتور شود، بعد از روشن کردن موتور نیز باید پس از چند دقیقه سطح آب را مجددا برسی کنید و درب مخزن یا رادیاتور را ببندید . اما در اتومبیل هایی که دارای پیچ هواگیری هستند گذشت زمان و روشن کردن موتور اتومبیل باعث جابجایی آب در موتور و بیرون آمدن هوا نمیشود و باید هواگیری به صورت صحیح انجام شود.

 

✅بیشتر بدانید

مهم ترین دلایل کار نکردن فن پراید

 

هواگیری خودرو چگونه انجام می‌شود؟

 • برای هواگیری رادیاتور خودرو باید موتور خاموش و سرد باشد تا آب موجود در لوله‌ها داغ نباشد و سبب سوختگی نشود (اگر موتور روشن باشد، به دلیل فعالیت پمپ، با باز کردن پیچ هواگیری آبی که در لوله جریان دارد از آن خارج می‌شود).
 • سپس لوله رابط بین رادیاتور و موتور را بررسی کرده و پیچ هواگیری را پیدا می‌کنیم و این پیچ را باز می‌نماییم.
 • بعد لازم است که مقداری آب جوش آمده و ترجیحا فاقد املاح را به داخل رادیاتور بریزیم و در این حالت مقداری از آب موجود در رادیاتور و لوله رابط بین رادیاتور و موتور، از طریق پیچ هواگیری خارج می‌شود‌.
 • از آنجا که هوای موجود در مقدار آب جریان یافته در موتور و رادیاتور یکدست و یکپارچه از طریق پیچ هواگیری خارج نمی‌شود، لذا باید ریختن آب در رادیاتور را تا جایی ادامه دهیم که این آب‌ها به شکل پیوسته و یکدست و با نظم کافی از پیچ‌های هواگیری خارج شوند و نسبت به هواگیری کامل رادیاتور اطمینان حاصل کنیم.
 • پس از هواگیری نیز بستن پیچ‌های هواگیری و دریچه رادیاتور به شکل کامل و صحیح ضرورت دارد.
هواگیری رادیاتور ۲۰۶
هواگیری رادیاتور ۲۰۶

هواگیری رادیاتور ۲۰۶

به عنوان مثال، هواگیری رادیاتور ماشین ۲۰۶ به این صورت انجام می‌شود:

 • در گام نخست لازم است درب مخزن آب را باز کنیم و پس از دسترسی به پیچ هواگیری رادیاتور خودرو و پیچ پلاستیکی آن‌ها را نیز باز کنیم.
 • در گام بعدی باید داخل مخزن آب مایع مخصوص رادیاتور را وارد کنیم. ریختن این مایع را تا زمانی که آب خروجی از پیچ هواگیری یکنواخت و یکدست است و خبری از حباب‌های هوایی در آن نیست، ادامه می‌دهیم.
 • وقتی این کارها به درستی انجام شد، لازم است پیچ هواگیری را محکم و درست ببندیم.
 • بعد از آن مخزن آب را تا آخرین حد گنجایش، از آب یا مایع مخصوص رادیاتور پر می‌کنیم و موتور ماشین را روشن می‌نماییم تا دمای آب موجود در مخزن آب تا ۲۸ درجه سانتی گراد گرم شود. برای اینکه آب با سرعت بیشتر در رادیاتور بچرخد، چند بار پدال گاز را می‌فشاریم. (با دور بالا)
 • در این صورت است که هوای موجود در سیستم خارج می‌شود و تا وقتی که خارج شدن آب از سیستم به شکل منظم و یکدست ادامه پیدا کند، عملیات خروج هوا نیزادامه می‌یابد.
 • آنگاه می توانیم پیچ های مربوط به هواگیری و همچنین درب رادیاتور را محکم و دقیق ببندیم و بعد ماشین را خاموش کنیم تا موتور آن خنک شود.

 

✅بیشتر بدانید

تبلیغات رایگان برای تعمیرگاه ها

 

اهمیت هواگیری در موتور اتومبیل

انتقال حرارت در سیستم خنک کننده اغلب اتومبیل های امروزی بوسیله مایعات بر پایه آب انجام میشود. حرارت حاصل از احتراق موتور بوسیله مایع سیستم خنک کننده به رادیاتور منتقل میشود و رادیاتور در تماس با هوا حرارت مایع سیستم خنک کننده یا همان اب و ضد یخ را پایین می آورد. علت استفاده از مایع(آب و ضد یخ) در سیستم خنک کننده خاصیت رسانایی حرارتی و سرعت قابل قبول انتقال آن است. بیشترین حرارت در موتور اتومبیل مربوط به محفظه احتراق است که تقریبا در بالاترین سطح وجود آب قرار دارد، در صورت وجود هوا در سیستم خنک کننده، هوا بدلیل سبک بودن در بالاترین قسمت و در مجاورت محفظه احتراق قرار میگیرد. از آنجایی که هوا مانند آب رسانای خوبی برای انتقال حرارت نیست باعث بالا رفتن سریع دمای سرسیلندر میشود . با چرخش آب داخل موتور و برخورد آن با قسمتهای بسیار داغ پشت محفظه احتراق بخار و هوای بیشتری تولید شده و حرارت موتور را تشدید میکند. ادامه این روند باعث داغ شدن بیش از حد موتور، سوختن واشر سر سیلندر و آسیب جدی به موتور میشود.

 

✅بیشتر بدانید

مهم ترین دلایل جا نرفتن دنده ماشین

 

دلایل هوا گرفتن سیستم خنک کننده

هوا گرفتن سیستم خنک کننده دلایل متعددی دارد، مهمترین علت هواگرفتن سیستم خنک کننده اتومبیل نشتی در یکی از قسمت های سیستم است، بدین ترتیب که با خروج آب از سیستم هوا جایگزین آن شده و باعث بروز مشکل در عملکرد آن میشود. فشار آب سیستم خنک کننده در حالت داغ تا حدود زیادی بالا میرود و ممکن است آب از هر روزنه ای به بیرون نشت کند، بعد از روشن شدن فن و پایین آمدن نسبی دمای آب از فشار داخل سیستم کاسته شده و خلأ ایجاد شده باعث ورود هوا از سوپاپ درب مخزن آب می شود. تکرار این عمل باعث ورود مقدار زیادی هوا در سیستم و در نتیجه داغ کردن یا جوش آوردن موتور میشود.

یکی از دلایل مهم هوا گرفتن رادیاتور یا سیستم خنک کننده اتومبیل نشتی واشر سر سیلندر است. در اتومبیل های قدیمی بدلیل پایین بودن نسبت تراکم در سیلندر معمولا سوختن واشر سرسیلندر با نشتی آب در روغن همراه بود که اصطلاحا به این حالت قاطی کردن آب و روغن میگفتند. در اتومبیل های امروزی به دلیل بالا بودن نسبی درصد تراکم و در نتیجه فشار بالای محفظه احتراق در صورت بروز هر گونه اشکال در واشر سرسیلندر قبل از ورود آب به داخل روغن ورود گازهای فشرده شده حاصل احتراق موتور به سیستم خنک کننده باعث هوا گرفتن رادیاتور میشود. خرابی واشر سرسیلندر معمولا به صورت مرحله ای اتفاق می‌افتد، بدین ترتیب که در ابتدا هوای کمی وارد سیستم خنک کننده میشود که با باز کردن هفتگی درب رادیاتور یا مخزن آب خارج میشود. در مرحله بعد مقدار هوا زیاد شده و باعث باد کردن شلنگ های آب و اختلال در سیستم خنک کننده میشود.

 

✅بیشتر بدانید

جامع ترین کتاب عیب یابی سی ان جی

 

هواگرفتن بدلیل باز کردن درب مخزن آب یا رادیاتور

در بین بسیاری از رانندگان مشهور است که باز کردن درب رادیاتور یا مخزن آب در حالت گرم باعث هوا گرفتن سیستم خنک کننده میشود. هوا گرفتن بعد از باز کردن درب رادیاتور یا مخزن آب هنگامی اتفاق می افتد که بعد از باز کردن درب مقداری آب از سیستم خارج شود. در این حالت بعد از خروج آب، باقی مانده آن پایین رفته و مقدار زیادی هوا وارد سیستم خنک کننده میشود که برای خروج آن باید رادیاتور یا مخزن را پر از آب کرده و هواگیری بصورت صحیح انجام شود .

گاهی نیز منظور از هوا گرفتن سیستم، خروج فشار هوای داخل سیستم در حالت گرم است. سیستم خنک کننده اغلب اتومبیل های امروزی تحت فشار است. فشار داخل سیستم خنک کننده باعث بالا رفتن نقطه جوش آب میشود. در صورت باز کردن درب رادیاتور یا مخزن آب در حالت گرم با خروج هوا فشار از بین رفته و در صورت رسیدن دمای آب موتور به صد درجه موتور جوش آورده و آسیب می‌بیند. در بسیاری از اتومبیل ها رسیدن دمای آب به صد درجه دور از انتظار نیست، از این رو باید همیشه سیستم خنک کننده تحت فشار باشد. بنابر این چنانچه به هر دلیلی درب رادیاتور یا مخزن آب در حالت گرم باز شود، حتی در صورت عدم خروج آب از سیستم، لازم است قبل از بستن درب، دمای آب بوسیله ریختن آب روی رادیاتور و یا گذر زمان به نصف درجه نرمال برسد.

تشخیص علت هوا گرفتن رادیاتور

بطور کلی می‌توان گفت هوا گرفتن رادیاتور یا سیستم خنک کننده در صورت باد کردن شلنگ های آب معمولا بخاطر اشکال در واشر سرسیلندر است. برای اطمینان از این موضوع میتوان درب رادیاتور یا مخزن آب را در حالت صبحگاهی یا سرد بودن کامل موتور باز کرد. در صورت خروج هوا از سیستم در حالت سرد میتوان از سوختن واشر سرسیلندر اطمینان حاصل کرد. در مراحل شدیدتر سوختن واشر سرسیلندر باعث بد کار کردن (تک کار کردن ) موتور در ابتدای روشن شدن میشود.

 

✅بیشتر بدانید

شرح کامل عملکرد موتور دیزل

 

هوا گرفتن سیستم خنک کننده بدون باد کردن شلنگ ها معمولا به خاطر نشتی در یکی از اتصالات سیستم است. در بعضی اوقات خرابی درب مخزن آب نیز باعث خروج آب در هنگام داغ شدن و هوا گرفتن رادیاتور میشود. ممکن است نشتی آب در شرایط خاص مانند لحظات قبل از روشن شدن فن رادیاتور یا باز شدن ترموستات اتفاق بیفتد. در چنین شرایطی میتوان با روشن گذاشتن موتور اتومبیل تا زمان داغ شدن کامل موتور و روشن شدن فن با برسی نقاط مختلف اتصالات و قطعات سیستم خنک کننده محل نشتی را پیدا کرد.

هوا گرفتن بعد از تعمیر اتومبیل

بعد از تعمیر یا تعویض هر یک از قطعات سیستم خنک کننده موتور اتومبیل، معمولا تمام یا قسمت اعظم مایع سیستم خنک کننده خالی می‌شود. طبیعی است که در این شرایط سطح آب پایین آمده و جای خود را به هوا میدهد. معمولا در بدنه ترموستات اتومبیل هایی که فاقد پیچ هواگیری می باشند سوراخ ریزی وجود دارد که بوسیله یک گوی کوچک فلزی مهار شدن در آن به شکل یک شیر اتوماتیک هواگیری عمل میکند ، بدین ترتیب که هوای داخل سیلندر به آرامی از سوراخ عبور میکند و به محض رسیدن آب گوی فلزی جلوی سوراخ را مسدود میکند. بنابر این در اتومبیل های فاقد پیچ هواگیری برای پر کردن آب سیستم خنک کننده کافیست آب را به آرامی درون مخزن یا رادیاتور ریخته و چند دقیقه صبر کنیم تا سطح آب به آرامی پایین برود و این کار را تا زمانی که سطح آب ثابت ماتد ادامه دهیم .

 

✅بیشتر بدانید

آموزش تعویض بلبرینگ چرخ جلو پراید

 

در اتومبیل هایی که دارای پیچ هواگیری هستند باید همه پیچ های هواگیری (معمولا دو پیچ هواگیری وجود دارد) را باز کرده و منتظر خروج آب از آنها باشیم. همزمان با پایین رفتن سطح آب به سیستم آب اضافه میکنیم تا خروجی آب از پیچ های هواگیری بصورت مداوم و بدون حباب های هوا باشد . سپس پیچ های هواگیری را با دقت بسته و سطح آب را به مقدار لازم می رسانیم. پس از بستن درب مخزن یا رادیاتور هواگیری انجام شده و میتوان موتور اتومبیل را روشن کرد.

 

 

مهندس محسن صالحی

مکانیکو مجموعه‌ای خلاق می‌باشد که با هدف بالابردن سطح دانش و مهارت عیب یابی و تربیت متخصصین کار آزموده بنا گردیده است.

18 دیدگاه

 1. سلام.ماشین پژو ۴۰۵ مدل ۹۶.تازه چند روزه نیم موتور بالا را کامل عوض کردم.سرسیلندر پر زرین،واشر کیک.جنت ها،تسمه تایم….همه عوض شدن.ماشین سوپاپ و واشر زده بود.حدود ۳ سال نتونستم واشرشو عوض کنم.الان بعد از تعمیر،جنت ها هوا می گیره.در ضمن،رادیات دو لول انداختم و موتور فن ها را هم عوض کردم.درجه ی فن دور تند را هم با برنامه آوردم روی ۹۳.دیگه آمپر داغ نمیکنه ولی باز هم جنت ها هوا می گیره و سفت میشه.هر جا می برم متوجه نمیشن چشه.تو رو خدا راهنماییم کنید.بخدا پول قرض کردم تعمیرش کردم ولی متوجه ی این عیب نمیشن

 2. یه نکته ای بگم شایدبه دردتون بخوره وقتی موتور۴۰۵ روبازمیکنیدحتما بگیدخط کش بذارن به مکانیک بگیدپیچ سرسیلندرتونوبررسی کنه چون بعدچندباربازوبست کش میان وواشرونگه نمیدارن (من بیچاره شدم سراین موضوع )ونکته مهمتراینکه کسانی که واشرعوض کردن ولی بازم هوامیگیره جنت هاونشتی نداره علت یه چیزه گاهی وقتا اون چسب هایی که مکانیک میزنه یراتعویض ترموستات و…میره داخل رادیاتوروسرعت عبورآب به سمت واترپمپ روکم میکنه ازاون طرف هم رادیات بخاری اگه بازیاشه آب به سرعت میره ولی واسه پمپ ورودی وجودنداره باعث هواگرفتن میشه پس اینجا بهتره رادیات روعوض کنیدودولول هم که خریدی چه بهترواشرهم میلوریاکیک مولتی لایر بعدازتعمیراول بندازیدخیالتون هم راحت

 3. سلام خسته نباشید یه پراید مدل ۸۳ دارم دو ماهی میشه تعمیر اساسی کردم از وقتی که تعمیر شده رادیاتور تو فشاره یه دفه زد رادیات رو ترکونده اونو تعویض کردم بعد زد شیلنگارو ترکوند بردم مکانیک ترموستاتو عوض کرد درست نشد گازسوز قطع کردم با بنزین روندم درست نشد بردم سر سیلندرو باز کردن دادن فشار و واشر سر سیلندرو عوض کردم باز درست نشد الان موندم چکار کنم هستم کرده راهنماییم کنین ممنون میشم

 4. سلام خسته نباشید ما یک سمند EF7واشر سر سلند سوخته بود و واشر جدید انداختیم ولی باز هم با این حال رادیاتش هوا داره نشتی نداره ماشین دوگانه سوز هست

 5. یکی از دلایل اصلی هواگرفتن داخل رادیات ، نشتی جنت ها یا همون شیلنگ های متصل به رادیات هست…در خودروهای دوگانه سوز میتونه رگولاتور گاز هم تاثیر داشته باشه ، در خودروهایی که تازه واشر عوض کردن اگر این مشکل وجود داره احتمال زیاد تعمیرکارتون یه جای کارش می لنگیده و قبل تعویض و بعد اون قسمت های مرتبط رو کامل بررسی نکرده ، دلیل دیگر هم میتونه اورینگ های دور بوش ها باشه…یه نکته خیلی مهم این که ماشینی که یه بار واشر زد چون سرسیلندر کف تراشی میشه از حالت استانداردش خارج میشه و در دفعات بعدی خیلی زودتر دچار واشر زدن میشه دلیلشم کاهش ضخامت سرسیلندر هست که موجب به هم ریختن آب بندی اون میشه…سعی کنید اگه دوبار بیشتر میشه که واشر عوض میکنید ، بجای تعویض مجدد واشر اگه تونستین یه سرسیلندر نو بندازین تا مدتی از واشر زدن های بی دلیل راحت بشین…برای جنس سرسیلندر هم میتونین برند الدورا رو مدنظر قرار بدین.یه نکته دیگه :
  اگه آدمی هستین که زیاد اهل چک کردن ماشین و رسیدن به خودروتون نیستین و فقط یه ماشین میخواین که بی آزار باشه و مراقبت زیادی نخواد سعی کنین سمت ماشین های پژو با موتور XU7 نرین چون واقعا مراقبت از سطح آب خودرو و آمپر لازم دارن ، اگه بودجه تون کمه میتونید سمت خودروهای بی آزاری مثل گروه سایپا و اگه بودجه بهتری دارین به تندر ۹۰ فکرکنین…در پایان بگم این نوشته ها رو از سر دلسوزی گفتم و امیدوارم به کارتون بیاد

 6. سلام وقت بخیر ماشینم پراید دوگانه کاربرات هست
  ماشینم از منبع ذخیره رادیات وقتی موتور داغ میشه قل قل میکنه بردم پیش مکانیک واشرسر سیلندر هم عوض کرد بازم قل قل میکنه میخام بدونم از چیه واتر پمپ هم گفت سالمه ترموستات هم گفت سالمه

 7. با سلام . بنده یه سمند سورن مدل ۹۵ دارم اسفندماه ۹۹ مسافرت رفتم . وقتی رسیدم به مقصد متوجه شدم همه اب داخل رادیاتور داره تخلیه میشه بردم تعمیرگاه رادیاتور رو عوض کردم رادیاتور مدل کوشش انداخت بعد از اون مدت تا الان بعد از ۳ ماه هنوز وقتی ماشین سرده درب رادیاتور رو باز میکنم اب با فشار میزنه بیرون . درب رادیاتور رو عوض کردم فایده نداشت و اینکه اب هم کم نمیکنه و نشتی هم نداره علایم واشر زدن هم ندارم بردم تعمیر کار با تجربه، اول گفتش از کمپرس هوا به داخل آب هستش بعد از کلی جست و جو داخل ماشین گفتش از واشر و کمپرس نیست . ولی هنوز مشکل ماشین بنده حل نشده لطفا اگه در این مورد اطلاعاتی دارید ممنون میشم در اختیار بنده قرار بدهید

 8. سلام من ماشینم واشر سرسیلندرو تازه عوض کردم ولی باز هم شلنگ ها پر فشاره اب خیلی کم .کم میکنه امکان داره از رگلاتور گاز باشه ماشینه ۲ گانه هستش

  1. سلام وعرض ادب
   برای کمپرس بله می تونه هم از واشر و یا رگلاتور باشه
   برای واشر می تونید شمع رو باز کنید و داخل خونه ها رو چک کنید و همین طور کمپرسش رو بگیرد


   برای رگلاتور اولا در حالت گاز این حالت رو دارید یا نه
   در صورتی دارین می تونید جهت تست شیر مخزن رو ببنید و دوباره چک کنید ببیند بازم کمپرس داخل رادیات خالی میشه
   —-
   اینم بگم در صورتی که واشر سر سیلندر باشه دود خروجی از اگزوز سفید رنگه
   البته در اول صبح دود سفید عادیه.

 9. واشر سرسیلندر را عوض کردم سوپاپ و رینگ و سیلندر هم نو است ولی در حالت صبحگاهی رادیاتور هوا دارد و آب با فشار بالا میزند
  ماشینم پژو ۴۰۵ دوگانه فابریکه

  1. سلام وعرض ادب
   همیشه کمپرس داخل رادیات به معنای خرابی واشر سر سیلندر نیست.
   در صورت نشت گاز سی ان جی به داخل رادیات همچین حالتی داریم.
   ماشین رو پیش همکاران سی ان جی کار ببرین جهت برسی رگلاتور
   .

    1. سلام شب شیر مخزن ماسین رو ببنید ببیند بازم همین جوریه صبح ها؟

     .اگر حالت پایدار بود از بوش سیلندر یا واشرهست
     می تونید کمپرس سیلندر رو هم با دستگاه مورد استفادش تست کنید.

  1. سلام
   اب قابلیت تراکم پذیری نداره یک مقدار بسیاری کم تراکم پذیری داره اونم بخاطر هوای موجود داخل اب هست
   شما دو تا سیلندر و پیستون در نظر بگیرین داخل یکی اب و دیگری کاملا هوا کدوم قابلیت تراکم داره ؟
   خوب اگر داخل سیلندر که اب هست هوا هم باشه ضریب تراکم فرق می کنه
   اگه دوست دارید بیشتر بدونید کتاب مکانیک سیالات و کتاب هیدرولیک رو پیشنهاد می کنم که بطور کامل دلیل خروج هوا رو از سیستم متوجه شوید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا