اموش جامع cng

جهت خرید کلیک کنید
اموزشنگهداری خودرو

تعمیر باک بنزین

با نشتی باک خودرو چه کنیم؟

این مشکل ممکن است منجر به ایجاد آتش و انفجار شود. اگر بنزین از باک نشت کند شما باید نشتی آن را در عقب خودرو و قسمت تحتانی باک تشخیص داده و متوجه بوی بنزین در این قسمت شوید. البته بررسی نوع سیالی که نشتی دارد برای اطمینان حاصل کردن از بنزین بودن آن امری حیاتی است.

 بنزین ممکن است از لوله‌ها نیز نشت کند و تعمیر آن با زمانی که نشتی سوخت ناشی از باک باشد متفاوت است. پیدا کردن محل نشتی به شما کمک می‌کند و به کمک این موضوع مکانیک می‌تواند تشخیص دهد برای تعمیر از چه روشی باید استفاده کند.

علائم سوراخ شدن باک بنزین خودرو
علائم سوراخ شدن باک بنزین خودرو

علائم سوراخ شدن باک بنزین خودرو

پیش از پرداختن به تعمیر باک بنزین خودرو باید علائم سوراخ شدگی آن را دنبال کرد. از مهم‌ترین علائم سوراخ شدن باک بنزین خودرو از جمله نشتی باک بنزین پراید و خودروهای مشابه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • احساس بوی بنزین در اتاق خودرو
 • کم شدن بنزین در مدت زمان زودتر از حالت معمول
 • مشاهده نشتی بنزین روی زمین در محل پارک خودرو (زمانی که این نشتی از عقب خودرو باشد، می‌توان آن را به عنوان علامت سوراخ شدن باک خودرو در نظر گرفت.)

علت سوراخ شدن باک بنزین خودرو

ممکن است در حال گذر از خیابانی باشید؛ در یک لحظه با سنگ بزرگی در وسط خیابان مواجه می‌شوید که راه فراری جز عبور از روی آن وجود ندارد. سنگ به زیر خودرو و آسیب‌پذیرترین بخش آن، یعنی باک بنزین برخورد داشته و بر اثر ضربه، باک خودروی شما ترک می‌خورد یا سوراخ می‌شود و نیاز به تعمیر باک بنزین وجود خواهد داشت. سوراخ شدن باک، می‌تواند دلایل متفاوتی داشته باشد:

 • برخورد جسم سخت از زیر خودرو با باک
 • خوردگی باک بر اثر مرور زمان
 • تصادف خودرو از قسمت عقب

این ۳ مورد، بیشترین عواملی است که در سوراخ شدن باک نقش دارند.

چگونه نشتی باک بنزین را تعمیر کنیم؟
چگونه نشتی باک بنزین را تعمیر کنیم؟
چگونه نشتی باک بنزین را تعمیر کنیم؟

در صورتی که نشتی بنزین به علت سوراخ شدن باک باشد و سوراخ ایجاد شده سطحی و قابل تعمیر باشد، می‌توانید از سیلر مخصوص باک بنزین یا چسب درزگیر برای گرفتن سوراخ باک بنزین ماشین استفاده کنید. در صورتی که نشتی گسترده بوده و امکان گرفتن نشتی باک بنزین وجود نداشته باشد، باید کل باک را تعویض کنید.

 • پس از بالا بردن ماشین توسط جک سعی کنید محل نشتی باک را پیدا کنید. محل نشتی می‌تواند به وضوح یک سوراخ باشد و یا به سادگی یک شکاف.
 • بنزین را تخلیه کنید تا باک کاملا خالی شود یا سطح بنزین تا زیر محل ترک خورده یا نشتی باشد. اگر نشتی از قسمت پایینی مخزن باشد، باید کل بنزین را تخلیه کنید. یکی از آسان‌ترین راه‌ها برای تخلیه بنزین این است که به سادگی با ماشین خود تا زمانی رانندگی کنید که سوخت آن تمام شود، البته اگر نشتی بیش از حد شدید باشد این کار گزینه مناسبی نیست.
 • به ماشین اجازه دهید کاملاً خنک شود و مطمئن شوید که دمای باک نزدیک به دمای اتاق است. اجازه دهید دمای اگزوز و اجزای اطراف آن پایین بیاید تا خودتان را نسوزانید یا باعث شروع آتش‌سوزی نشوید. اگر در آب و هوای سرد زندگی می‌کنید، باید کل این فرایند را در یک گاراژ گرم انجام دهید، زیرا سیلر باک در صورت سرد بودن مخزن به درستی به آن نمی‌چسبد.
 • سطح باک را برای زدن سیلر آماده کنید. مطمئن شوید که ناحیه اطراف ترک یا نشتی کاملاً تمیز و عاری از گرد و غبار، کثیفی و بنزین باشد. برای استفاده از برخی از انواع سیلر، باید فلز یا پلاستیک سطح باک را سمباده بزنید تا سیلر بهتر بچسبد. بنابراین به دستورالعمل‌های مخصوص سیلر خود مراجعه کنید.
 • اگر از سیلر دو قسمتی استفاده می‌کنید، ماده اپوکسی و ماده سفت کننده را کاملا مخلوط کنید. یکی از بزرگ‌ترین اشتباهاتی که افراد هنگام استفاده از سیلر دو قسمتی می‌کنند، این است که این دو ماده شیمیایی را به اندازه کافی خوب مخلوط نمی‌کنند. در نتیجه میزان چسبندگی سیلر کم می‌شود و ممکن است کاملا جلوی نشتی را نگیرد. البته برخی دیگر از انواع سیلر اصلا نیازی به مخلوط کردن ندارند. بنابراین قبل از استفاده، حتما از مدل سیلر خود مطمئن شوید.
 • مقدار زیادی از سیلر را روی یک ناحیه بزرگ بزنید. استفاده از مقدار کم سیلر می‌تواند باعث شود باک دوباره و خیلی سریع دچار نشتی شود. بنابراین یک ناحیه بزرگ در اطراف محل نشتی را بپوشانید تا مطمئن شوید که حفره و ترک کاملا آب بندی شده‌اند.
 • زمان کافی برای خشک شدن سیلر بدهید. به طور کلی بهتر است فارغ از نوع و برند سیلری که استفاده می‌کنید، حداقل ۲۴-۴۸ ساعت قبل از روشن کردن دوباره ماشین صبر کنید. اگر در منطقه‌ای با هوای سرد یا مرطوب زندگی می‌کنید، باید دست کم دو برابر این زمان صبر کنید.
مطلب پیشنهادی:

رگلاتور فشار سوخت چیست؟

 

تعمیر باک چگونه انجام می‌شود 

ابتدا مکانیک سطح زیرین باک را برای تشخیص اینکه بنزین به پایین باک کشیده شده یا نه بررسی می‌کند، سپس به بررسی کل باک برای شناسایی محل اصلی نشتی می‌پردازد. در مرحله بعد مکانیک تشخیص می‌دهد که باک قابل تعمیر شدن است و یا باید به طور کل تعویض شود. اگر نیاز به تعویض باک باشد مکانیک ابتدا مخزن قدیمی را تخلیه می‌کند، سپس لوله‌های سوخت را جدا کرده و آنها را نیز برای حصول اطمینان از سلامت‌شان چک می‌کند. در مرحله بعد تعمیرکار نوارهای اتصال باک را رها کرده و آن را جدا می‌کند.

مکانیک باید در تعمیرگاه باک آسیب دیده را به روش جوش دادن یا با استفاده از چسب‌های مخصوص تعمیر کند یا به کلی از باک جدید برای خودرو بهره ببرد. تعمیرکار سپس باک جدید یا تعمیر شده را نصب کرده و از اتصال مجدد تمامی قسمت‌های مورد نظر اطمینان حاصل می‌کند. پس از این مرحله باک با بنزین پر و موتور خودرو روشن می‌شود تا از عملکرد مناسب سیستم سوخت اطمینان حاصل شود.

این سرویس تا چه اندازه اهمیت دارد؟

هرگونه نشتی سوخت در صورت عدم توجه و تعمیر می‌تواند بسیار خطرناک باشد. جدا از هدر رفتن سوخت و بالا بردن مصرف سوخت و بحث‌های اقتصادی آن، خودروی شما مستعد آتش‌سوزی و انفجار است. مکانیک می‌تواند بدون تعویض باک آن را تعمیر کند. اگر شما متوجه بوی بنزین یا نشتی آن از زیر باک شدید باید توسط یک مکانیک مجرب این مسئله را مورد بررسی قرار دهید. بررسی باک توسط مکانیک می‌تواند به ایمنی سرنشینان و مصرف سوخت خودرو کمک کند.

مطلب پیشنهادی:

فرق پژو پارس TU5 با پژو پارس سال

مشاهده بیشتر

مهندس صالحی

مکانیکو مجموعه‌ای خلاق می‌باشد که با هدف بالابردن سطح دانش و مهارت عیب یابی و تربیت متخصصین کار آزموده بنا گردیده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا