?اموزش??عیب یابی?انتقال قدرت

اموزش تعمیر گیربکس پراید+فیلم آموزشی

اموزش تعمییر گیربکس پراید

تعمیر و نگهداری گیربکس و دیفرانسیل پراید ؛نحوه پیاده کردن گیربکس از روی خودرو ،نقشه گیربکس پراید ،گیربکس پراید ،عیب یابی گیربکس پراید ،هزینه تعمیر گیربکس پراید ،قیمت گیربکس پراید ،تعمیرگاه گیربکس پراید ،قیمت دیفرانسیل پراید با ما همراه باشید مکانیکو

اموزش تعمیر گیربکس پراید
اموزش تعمیر گیربکس پراید

گیربکس اتوماتیک: در گیربکس اتوماتیک، گیربکس اتوماتیک است یعنی به صورت خودکار دنده ها را با توجه به سرعت وسیله نقلیه تغییر می دهد. این نوع گیربکس تغییر دنده ها را خودش تنظیم می کند و راننده را از تغییر دنده های دستی رها می سازد.

نوشته های مشابه

گیربکس دستی: گیربکس دستی، از نامش مشخص است،  سیستمی است که توسط راننده به صورت دستی اجرا می شود. گشتاور کلاچ را تنظیم می کند بنابراین به صورت دستی با استفاده از پا بر روی پدال عمل می کند.

این 6 علامت مسائل مربوط به گیربکس در ماشین شما را نشان می دهد و همچنین باعث می شود در مورد زمان و هزینه های تعمیرات بدانید.

علامت مشکلات گیربکس

در زیر 6 علامت اصلی وجود دارد که می تواند به یک مسئله گیربکس ماشین شما اشاره کند.

1. دنده هایی که تغییر نمی کنند: شما به ماشین خود استارت می زنید، کلاچ را فشار می دهید اما چرخ دنده حرکت نمی کند – این نشانه کلاسیک از مشکلات گیربکس در ماشین شما است. اگر چرخ دنده ها گیر کرده باشند، ممکن است به دلیل عدم وجود روغن در قطار چرخ دنده باشد، سطح ویسکوزیته مایع سازگار نیست و یا کابل های تغییر نیاز به تنظیم مجدد دارند.

2. نشت روغن / مایع: مایع گیربکس اتوماتیک (ATF) در وسایل نقلیه با گیربکس اتوماتیک، می تواند خون زندگی سیستم باشد. اگر نشت کند و شما به آن توجه نکنید بنابراین آماده باشید مشکلات بزرگی برای گیربکس خود پیش می آید. مایع قرمز رنگ است و می تواند به راحتی قابل تشخیص باشد. اطمینان حاصل کنید که سطوح مایع گیربکس را به طور مرتب بررسی کرده اید تا وسیله نقلیه شما مانند یک خودرو جدید حرکت کند.

3. گرفتن کلاچ: در یک مورد کلاسیک گرفتن کلاچ، کلاچ نمی تواند دیسک کلاچ را از فلایویل رها کند. این بدان معنی است که کلاچ دیگر نمی تواند مورد استفاده قرار گیرد و هر زمان چرخ دنده ها بدون تنظیم کلاچ تغییر می کند یک صدای سایش بوجود می آید. این مشکل همانقدر که آسان حل می شود ارزان است و شامل سفت کردن پدال می باشد.

4. سر و صدا در حالت خلاص: به طور کلی یک موتور در حال حرکت  که دارای ایراداتی است باعث ایجاد سر و صدا می شود اما اگر وسیله نقلیه شما در حالت خلاص صدا ایجاد می کند پس این مشکل گیربکس است. تعویض ساده روغن یا جایگزینی قطعات، به ویژه یاتاقانها، همه موارد نیاز است. مجدد باید گفت این موارد بسیار ارزان است، اما اگر شما متوجه مشکلات نمی شوید، می توانید نزد مکانیک بروید.

5. صداهای غیرطبیعی از موتور: مشکلات مربوط به گیربکس وسیله نقلیه اغلب منجر به صدای وزوز از موتور می شوند. اگر چنین صدایی از موتور یا در هنگام تغییر دنده ها شنیدید، فورا آن را نزد مکانیک ببرید.

6. بوی سوختگی: هنگامی که مایعات گیربکس بیش از حد گرم و یا اثرش از بین رفته باشد، بوی سوختگی ایجاد می شود. این موضوع باعث افزایش اصطکاک در قسمت های متحرک می شود و می تواند به طور غیر قابل برگشت به آنها آسیب برساند. یک چکاپ کامل تنها راه حل است.

✅نظرت چیه این مطلب رو هم ببینی

اموزش تعمیر گیربکس پراید
اموزش تعمیر گیربکس پراید

✅ کاربران گرامی جهت باز کردن گیربکس پراید باید مراحل زیر رو پیاده کنید

1- جدا کردن کابل مثبت و منفی باتزی

2-بست های باتری را باز کنید و باتری را از جایگاهش بردارید

3-استارت خودرو را باز کنید از روی خودرو و سپس سیم کلاچ را ازباز نمایید

4- سوکت کیلومتر شمار را در بیاورید

5-سنسور دور موتور را باز نمایید

6- بست های نگهدارنده رادیاتور را باز کنید

7- اتصال بدنه را باز کنید- بست روی لوله مسی را باز کنید

8- پیچ های دور گیربکس را باز کنید از بالا دو عدد می باشد با بکس ۱۷ و دسته بکس

9- مهره سر پلوس ها را باز کنید با بکس ۳۰ و دسته بکس – پیچ های چرخ را شل کنید

10- زیر خودرو جک زده و در محل مناسب خرک بگذارید.

11- برای تعویض صفحه کلاچ نیاز به تخلیه واسکازین نیست ولی برای خورد کردن گیربکس واسکازین را خالی کنید.

12- چرخ ها و محفظه های جانبی را باز کنید.

13- میله تعویض دنده و میل تعادل را باز کنید.

14- سیبک پایین و پیچ های سگدست را باز کرده و بازوی طبق را به سمت پایین بکشید تا از محور سگدست جدا شود.

15- توپی را طوری عقب می کشیم که پلوس از دیفرانسیل خارج شود (توجه داشته باشید که پلوس زیاد خم نشود) سپس پلوس ها را به صورت معلق، توسط سیم به بدنه آویزان کنید. بست روی پلوس را باز کنید و مشعلی را بیرون نکشید مگر برای داغون کردن گیربکس

16- رام و کلیه بازو های اتصال گیربکس به موتور و گیربکس به شاسی را باز کنید.

17- پیچ های اتصال گیربکس به موتور، اهرم های اتصال و پیچ های دور گلدانی را باز کنید.

18-زیرز موتور جک زده و  تو سط جک وزن گیربکس را کنترل کرده و با عقب کشیدن آن را از زیر خودرو خارج کنید خارج کنید.

✅برای مکانیکوبنویسید اگر نکته یا تجربه ای در خصوص این موضوع دارید ، تا در ادامه مطلب به مقاله اضافه گردد.

✅فیلم اموزشی

نمایش و توضیح عملکرد گیربکس روی گیربکس بازشده پراید

آموزش تعمیر گیربکس پراید

✅مطالب پیشنهادی

محسن صالحی

مکانیکو مجموعه‌ای خلاق می‌باشد که با هدف بالابردن سطح دانش و مهارت عیب یابی تعمیرکاران و تربیت متخصصین کار آزموده بنا گردیده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا