اموش جامع cng

جهت خرید کلیک کنید
اموزشبرق اتومبيل

کروز کنترل 206

کروز کنترل 206 چیست؟ +فیلم تشریح کروزه کنترول 206و فیلم اموزش نصب کروز کنترول 206


یستم‌های کروز کنترل با توان ثابت نگه‌داشتن سرعت خودرو در جاده‌ها، توانسته‌اند آرامش خاطر و راحتی را برای رانندگان به ارمغان بیاورند و از این‌رو از محبوب‌ترین آپشن‌های خودرو به شمار می‌آیند. در جاده‌های برون‌شهری رانندگان تمایل دارند با بیشترین حد از سرعت برانند اما بسیاری اوقات به دلیل سراشیبی و یا هر دلیل دیگری ممکن است سرعت از حد مجاز فراتر رفته و موجب جریمه راننده گردد، مکانیکو

کروز کنترول چیست؟
کروز کنترول چیست؟

با ثابت نگه داشتن سرعت خودرو توسط کروز کنترل خیال راننده از بابت جریمه ناشی از سرعت غیرمجاز آسوده خواهد بود. با استفاده از کروزکنترل علاوه بر جلوگیری از جریمه به‌دلیل فراتر رفتن از سرعت مجاز، از مصرف بنزین ناشی از تغییرات معمول سرعت جلوگیری خواهد شد و عضلات پاهای شما در ساعت‌های طولانی رانندگی درگیر با تنظیم و ثابت نگه داشتن سرعت خودرو نخواهند بود.

مجموعه کروز کنترل این خودرو شامل یک کلید کنترل، دسته سیم با سوکت های فابریک و ضد آب خودرو، عملگر servo motor  (ویژه خودروهای تراتل سیمی)، کامپیوتر یا همان ecu و براکت های نصب می باشد. کلید کروز کنترل این خودرو همانند سایر خودروهای خانواده پژو در دو مدل عرضه می گردد:

 1-کلید کنترل سردنده: این نوع کلید به جای سردنده خودرو نصب می شود و دارای یک آلارم صوتی به منظور آگاهی راننده از وضعیت کروز بدون نیاز به نگاه کردن به سردنده است. سردنده 4 دکمه، دارای نور بک لایت برای تمامی کلیدها، دو عدد چراغ اصلی کروز و لیمیتر، یک حافظه موقت و یک حافظه ثابت قابل تنظیم می باشد. سردنده دارای دو مدل ساده و چرم دوز (چرم طبیعی خودرویی) و در سه رنگ می باشد.

  2- کلید کنترل اهرمی (دسته راهنما): این نوع کلید مشابه اهرم دسته راهنما کنار فرمان نصب می شود. در خودروهای گیربکس اتوماتیک که امکان تعویض سردنده نباشد اختصاصا از این نوع کلید استفاده می شود. اهرم دسته راهنما شامل 6 دکمه یک چراغ دو رنگ، یک حافظه موقت و دو حافظه ثابت قابل تنظیم می باشد. اهرم دسته راهنما در دو نوع چپ و راست ارائه میگردد.

این مجموعه دارای تأییدیه ایران خودرو برای نصب روی تمامی محصولات این شرکت بوده و دو سال گارانتی تعویض تمامی قطعات را دارد. این دستگاه در حال حاضر توسط شرکت ایران خودرو بر روی خودروهای سفارشی نصب می گردد.

نظرت چیه این مطلب رو ببینی:

ویژگی های این سیستم عبارتند از:

1-قالبیت تنظیم دقیق سرعت در شرایط مختلف اعم از شیب های تند جاده

2- قابلیت افزایش و یا کاهش دقیق سرعت تنظیم شده به میزان دلخواه با دقت 1 km/h

3- امکان استفاده از کروز کنترل و تثبیت دقیق سرعت روی هر مقداری از 35 km/h به بالا

4- امکان استفاده از پدال گاز برای افزایش مقطعی سرعت خودرو در مواردی نظیر سبقت گرفتن

5- غیرفعال شدن سیستم کروز کنترل در صورت فشردن پدال ترمز یا پدال کلاچ و یا فشردن دکمه ON/OFF

6- غیرفعال شدن سیستم کروز کنترل در صورت تعویض دنده حتی بدون استفاده از کلاچ (مناسب خودروهای اتوماتیک)

7- غیرفعال شدن سیستم کروز کنترل در صورت رخ دادن هرگونه شرایط غیرعادی که منجر به تغییرات ناگهانی دور موتور شود. (نظیر لغزش لاستیک و یا عبور از دست انداز تند)

8- دارای سیستم آلارم صوتی جهت آگاهی راننده از وضعیت کروز بدون نیاز به نگاه کردن به سردنده

9- قابلیت نصب در مدت زمان بسیار کوتاه (حداکثر 2 ساعت) و بدون دستکاری در سیستم برق و سیم کشی خودرو و نیز بدون هرگونه تغییرات مکانیکی در بدنه خودرو (به همین دلیل امکان باز نمودن دستگاه بدون هر تغییری از روی خودرو وجود دارد.)

10- قابلیت کالیبراسیون بمنظور تطبیق حداکثری عملکرد دستگاه با نوع خودرو

نحوه کار سیستم:

با زدن دکمه ON سیستم آماده به کار می‌شود و نمایش‌گر کروز کنترل سبز می‌شود، در هنگام رانندگی در زمانی که به سرعت موردنظر خود رسیده‌اید می‌توان با فشردن دکمه SET سرعت خودرو را در همان سرعت، ثابت نگه داشت. سپس می‌توانید پدال گاز را رها کنید. همچنین باید توجه داشت برای به‌کارافتادن کروزکنترل سرعت خودرو باید بیش از 40 کیلومتر بر ساعت باشد. با فشار دادن ترمز، کلاژ و یا فشردن کلید CANCEL سیستم غیرفعال می‌گردد و می‌توانید به‌صورت عادی به رانندگی خود ادامه دهید.

کروز کنترل 206
کروز کنترل 206

عملکردهای کروزکنترل:

درصورتی که سرعت توسط کروز ثابت گشته‌باشد و بخواهید آن را کاهش یا افزایش دهید می‌توانیداز کلید ACC/+ یا DEC/- استفاده کنید. بافشردن و نگه داشتن این دکمه‌ها سرعت خودرو به صورت پیوسته افزایش یا کاهش می‌یابد تا به سرعت دلخواه خود برسید، پس از آن با رها کردن دکمه سرعت خودرو در همان نقطه جدید ثابت می‌ماند. هنگامی که با ترمز، کلاژ و یا دکمه CANCEL سیستم غیرفعال گردد می‌توان با فشردن دکمه RES با سرعتی تنظیم شده پیش از غیرفعال شدن دستگاه،دوباره سرعت خودرو را در سرعت تنظیم‌شده قبلی ثابت کرد. (سرعت قبلی در حافظه ثبت می‌گردد.)

کروز کنترل  چیست؟
کروز کنترل چیست؟

لیمیتر سرعت:

ویژگی لیمیتر یکی از ویژگی‌های کاربردی و محبوب کروز کنترل است که معمولا در مکان‌های شلوغ و داخل شهر به‌کار می‌رود. با استفاده از لیمیتر می‌توان حد بالای سرعتی را برای خودرو مشخص کرد که با رسیدن خودرو به این سرعت، فشردن پدال گاز تغییری در سرعت خودرو نخواهد داشت و سرعت خودرو بیش‌تر نخواهد شد. در این حالت نیز می‌توان با استفاده از دکمه های DEC و  ACC سرعت حد خودرو را افزایش یا کاهش داد. برای فعال کردن لیمیتر با روشن کردن کروز و فشردن دکمه CANCEL به صورت ممتد و شنیدن دو صدای بوق سیستم وارد حالت لیمیتر خواهد شد. با دکمه SET سرعت درلحظه فشردن دکمه به‌عنوان حد بالای سرعت تعیین خواهد گشت و با فشردت دکمه CANCEL و یا دوبار فشردن ممتد پدال گاز از حالت لیمیتر خارج خواهد شد.

نحوه نصب کروز کنترل 206
نحوه نصب کروز کنترل 206

فیلم اموزش

فیلم آموزشی نحوه عملکرده کروز کنترول و نحوه تنطیم آن

فیلم اموزش نصب کروز کنترول 206 روی خودرو

مشاهده بیشتر

مهندس صالحی

مکانیکو مجموعه‌ای خلاق می‌باشد که با هدف بالابردن سطح دانش و مهارت عیب یابی و تربیت متخصصین کار آزموده بنا گردیده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا