😍اموزش😍😍برق اتومبيل😍

راهنمای جعبه فیوز پراید و وظیفه هر فیوز

4.5/5 - (130 امتیاز)
کامل ترین راهنما جعبه فیوز پراید و وظیفه هر فیوز

جعبه فیوز پراید جعبه هست تمامی فیوز ها را در خود جای داده هست و تمامی تجهیزات الکتریکی از آن تغذیه می کنند.در صورت مشکلی در مدار صورت گیرد فیوز آن عمل کرده و سبب جلو گیری از سوختن مدار می شود و با تعویض فیوز برق به مدار بر می گردد ،البته قبل از تعویض باید دلیل این اضافه جریان مشخص شود. جعبه فیوز پراید داخل کابین زیر فرمان خودرو قرار دارد. جعبه فیوز از جنسی استفاده می شود که عایق در برابر اب و الکتریسیته هست.در این مطالب به برسی کامل جعبه فیوز پراید می پردازیم.

فیوز چگونه کار می کند؟

فیوز قطعه ای الکتریکی هست که برای محافظت از مدار الکتریکی در برابر افزایش جریان الکتریکی در مدار به کار رفته در صورت افزایش  جریان  نوار فلزی داخل فیوز ذوب می گردد در نتیجه  جریان قطع می گردد و از اسیب به مدار جلو گیری می شود.

در صورت سوختن فیوز توجه داشته باشید به رنگ و جریان اسمی آن دقت کنید و فیوز با جریان بالاتر استفاده کنید که سبب آسیب به تجهیزات الکتریکی می شود.

در خودرو بر اساس مدل و شرکت سازنده مدار های الکتریکی مختلفی وجود دارد برای محافظت از مدار در برابر جریان بیشتر از جریان تعریف شده از فیوز استفاده می شود .شاید برای شما جالب باشد که تعداد فیوز ها در خودرو متفاوت می باشد از 10 فیوز تا 100 در خودرو ها قرار می گیرد در خودرو های سبک 10 فیوز و در خودرو های سنگین 30فیوز قرار دارد.

توجه داشته باشید در صورتی مدار الکتریکی در خودرو از کار افتاده باشد این امکان موجود هست که فیوز سوخته باشد با استفاده از نقشه جعبه فیوز پراید می توانید با برسی و در صورت معیوب بودن فیوز با  تعویض مشکل را حل کنید، توجه داشته باشید قبل از تعویض فیوز باید منشا  اضافه جریان  برسی و حل کنید  در غیر این صورت فیوز جدید هم می سوزد.

 

انواع فیوز خودرو :

فیوز ها عنوان مختلفی دارن و در خودرو ها بکار گیری می شوند در این مطلب به معرفی فیوز ها می پردازیم

1- فیوز های مستطیلی و سرامیکی :

این مدل فیوز بیشترین کاربرد را در صنعت خودرو سازی دارد که در این مدل دوپایه فیوز به وسیله یک نوار فلزی به هم وصل شده و با افزایش جریان از مقدار اسمی با ذوب شدن نوار برق ندار قطع شده .

2- فیوز های شیشه‌ ای :

فیوز های شیشه ‌ای در این مدل اتصال دو سر فیوز با استفاده از سیم نازکی به هم وصل شده اند و با افزایش جریان از مقدار اسمی ذوب می گردد.

3- فیوز فلزی :

در این مدل افزایش جریان از مقدار اسمی ذوب شده و جریان قطع می گردد.

چرا فیوز می سوزد ؟

به صورت کلی نمی شود نوسانات برق را در خودرو کنترول کرد در صورت عبور جریان بیشتر سبب ذوب شدن نوار فلزی فیوز می شود که سبب قطع جریان برق به مدار می گردد و از اسیب دیدگی مدار جلو گیری می شود.

مهم ترین دلاین سوختن فیوز خودرو

1-نا مرغوب بودن جنس فیوز

2- شارژ زیاد دینام

3-باتری به باتری کردن نا درست هم می تواند سبب سوختن فیوز شود

در صورت اتصالی در سیستم هم می تواند سبب سوختن فیوز شود

5- اتصال غیر اصولی تجهیزات برقی خودرو به صورت مستقیم

6-اضافه کردن تجهیزات سیستم صوتی با امپر یا چراغ های زنور غیر استاندار هم می تواند باعث سوختن فیوز شود

اما بهتر است بدانید اکثر فیوز های داخل بزار کیفت مناسبی ندارند که آهن ابکاری یا یک سیم هست و به علت آلیاژ فلزی غیر استاندار و نامرغوب در فیوز ها که ساخت کشور چین ها سبب عدم اتصال پیوسته و بالا رفت حرارت و عدم قطع برق می گردد که سبب اسیب جدی به سیستم می شود و حتی می تواند باعث اتش سوزی خودرو شود.بهتر هست هر چند مدتی فیوز خودرو را چک کنید.

نحوه عملکرد فیوز :

داخل فیوز نوار فلزی قرار دارد که بنا بر جریان اسمی مسیر می باشد در صورت افزایش جریان نوار فلزی ذوب شده و از آسیب دیدگی مدار الکتریکی جلو گیری می کنید.در صورت سوختن فیوز رنگ پایه های فیوز و روکش آن تغییر رنگ و تیرگی همراه می شود و نوار فلزی داخل فیوز قطع می گردد.

✔️بیشتر بدانید(جعبه فیوز تندر ۹۰ و راهنمای تعویض آن)

علائم سوختن فیوز :

به عنوان مثال در صورت برق دستگاه مولد برق آلترناتور و پمپ بنزین یکی از  موارد که باید برسی گردد فیوز آن هست در صورت سوختن قیوز برق مدار قطع شده جهت برسی ظاهری به رنگ فیوز  و تغییر رنگ فیوز و از قسمت که نوار داخل فیوز مشخص هست برسی می کنیم آیا نوار داخل فیوز متصل هست یا نه در صورت متصل نبود به معنای سوختن فیور هست. یکی دیگر از روش های که می توان جهت برسی فیوز استفاده کرد استفاده از مولتی متر هست دو پایه مولتی متر را به پایه های فیوز وصل کنید و تست بوق بگیرد در صورت شنیدن صدای بوق به معنای سالم بودن فیوز و در غیر این صورت به معنای سوختن فیوز می باشد . توجه داشته باشید همیشه فیوز یدک داخل خودرو با خود همراه داشته باشید و به هیچ وجه از سیم به جای فیوز استفاده نکنید که می تواند آسیب جدی به تجهیزات الکتریکی مدار وارد کند.

علائم سوختن فیوز ماشین
علائم سوختن فیوز ماشین

 

معنای رنگ فیوز :

فیوز های به کاررفته در صنعت انواع مختلفی دارد که در خودرو ها از نوع تیغه ای استفاده می شود فیوز دارای رنگ بندی استانداری هست که تشخیص رتبه بندی آمپر آن را اسان تر می کند و همینطور روی فیوز عددی قرار دارد که رتبه بندی جریان را نشان می دهد.شما می راحتی می توانید از رنگ فیوز جریان اسمی راتشخیص و با استفاده از نقشه جعبه فیوز پراید اقدام به تعویض فیوز سوخته کنید .

رنگ بندی فیوز
رنگ بندی فیوز

جعبه فیوز چیست؟

جعبه فیوز پراید ،جعبه ای هست که تمامی فیوز های خودرو را در خود جای داده است و تمای مدار های برقی از جعبه فیوز تغذیه می کنند در صورتی اتصال کوتاهی یا هر گونه جریان بیش از حد مشخص شده باشد فیوز عمل کرده و سبب جلو گیری از آسیب دیدگی مدار می شود یا اصلاح فیوز سوخته هست .توجه داشته باشید جهت تعویض فیوز حتما از انبرک مخصوص که داخل جعبه فیوز پراید تعبیه شده است استفاده کنید.

انبرک جعبه فیوز پراید
انبرک جعبه فیوز پراید

جعبه فیوز پراید کجاست؟

جعبه فیوز اکثر ماشین‌های سواری، در قسمت کابین خودرو و زیر یا اطراف فرمان خودرو جاسازی شده است. به این ترتیب اگر مشکلی در سیستم برق‌رسانی خودرو مشاهده شود، راننده به سادگی می‌توانند با بررسی جعبه فیوز پراید عیب فیوز پراید را پیدا کرده و آن را به سادگی تعویض نماید. در پراید نیز جعبه فیوز در سمت چپ فرمان و قرار دارد.

جدول راهنمای جعبه فیوز پراید
جدول راهنمای جعبه فیوز پراید

✔️بیشتر بدانید( راهنمایه جعبه فیوز پژو ۴۰۵،سمند و پرشیا)

جدول راهنمای جعبه فیوز پراید

 

 رنگ مدارهایی که تحت مراقبت قرار داند ظرفیت موقعیت
قرمز برف پاک کن و شیشه شوی جلو ۱۵ آمپر برف پاکن جلو A
آبی برف پاک کن و شیشه شوی عقب ۱۵ آمپر برف پاک عقب B
زرد چراغ های مه شکن ۲۰ آمپر چراغ مه شکن C
نارنجی فن خنک کننده موتور ۴۰ آمپر فن خنک کننده D
زرد پنکه خنک کننده – دستگاه تهویه هوا ۲۰ آمپر دمنده هوا «………» تمامی مدلها E
آبی تهویه هوا – بخاری ۱۵ آمپر بخاری «………..» انژکتری جدید
سبز کلید شیشه برقی ۳۰ آمپر شیشه برقی F
قرمز دستگاه مولد برق آلترناتور ۱۰ آمپر موتور G
قرمز دستگاه مولد برق آلترناتور ۵ آمپر انژکتوری
قرمز دستگاه مولد برق آلترناتور و پمپ بنزین ۱۰ آمپر انژکتوری بهبود یافته
قرمز گیج ها و درجه ها ، لامپ های هشدار دهنده و چراغ راهنما ۱۰ آمپر وسایل سنجش H
آبی گرمکن شیشه برقی ۱۵ آمپر گرم کن عقب I
آبی بوق و چراغ های استپ عقب ۱۵ آمپر توقف J
آبی چراغ های هشدار خطر – ساعت و چراغ ۱۵ آمپر خطر K
قرمز سیستم صوتی،لامپ ها-چراغ های داخل-چراغ های صندوق عقب ۱۰ آمپر اتاق L
آبی چراغ های راهنمای جلو-چراغ خطر-چراغ نمره-چراغهای کوچک جلو ۱۵ آمپر چراغ خطر M
قرمز خودروهای انژکتوری ECU مدارهای مرتبط و ورودی به ۱۰ آمپر *EGI فیوز N
آبی فندک ، ساعت ، آنتن ۱۵ آمپر فدک O
سبز قفل مرکزی ۳۰ آمپر قفل مرکزی P
کانکتور عیب یاب
راهنمای جعبه فیوز پراید و وظیفه هر فیوز
راهنمای جعبه فیوز پراید و وظیفه هر فیوز

 

✔️بیشتر بدانید( جعبه فیوز پراید )

 


تفاوت جعبه فیوز چند مدل پراید

جعبه فیوز پراید وسایپا 132،131،141 تقریبا  هم شکل هستن و تفاوت زیادی با یک دیگر ندارند و با این حال در برخی  موارد فیوز aوb  در مدل های مختلف متفاوت باشد .ولی کلیب نقشه جعبه فیوز پراید  به یک صورت هست اما بهتر هست همیشه نقشه جعبه فیوز پراید را داخل خودروهمراه خود داشته باشید که در صورت بروز مشکل به راحتی فیوز شوخته مدار مربوطه را تعویض کنید .

جعبه فیوز پراید
جعبه فیوز پراید

 

ایا امکان استفاده سیم به جای فیوز هست؟

یکی ازهمین سوالات این هست ایا استفاده سیم به جای فیوز درست هست یا خیر برخی از مکانیک ها یا رانندگان  اقدام قرار دادن سیم به جای فیوز می کنند این امر بسیار خطر ناک هست زیرا به با این کار اقدام به حذف محافظ مدار می کنید در صورت ورود جریان بیشتر از حد محاز سبب آسیب به مدار می شود بهتر هست همیشه فیوز یدک با خود همراه داشته و به هیچ وجه اقدام قرار دادن سیم کنید زیرا در صورت سوختن مدار هزینه بسیار سنگینی نسیب به قیمت فیوز دارد.

چگونه فیوز پراید را تعویض کنیم؟

فیوز ها در جریان بیشتر از جریان اسمی عمل می کنندیا به اصطلاح می سوزد  لذا باید فیوز سوخته تعویض شود . قبل از تعویض باید برسی کنیم آیا فیوز سوخته هست در برسی اول برسی چشمی هسته مه از شکل ظاهری فیوز مشخص هست در صورت نوار فلزی داخل فیوز قطع شده باید جریان انتقال نمی یابد و برق دار قطع شده است در نتیجه به اصطلاح فیوز سوخته هست .

نکات مهم در تعویض فیوز

بهتر هست تمامی موارد زیر را هنگام تعویض فیوز خودرو پراید انجام نماید:

 • هنگام که قست تعویض فیوز را دارد خودرو و تمامی تجهیزات الکتریکی خودرو را خاموش کنید
 • برای بیرون کشیدن فیوز از انبرک مخصوص که داخل جعبه فیوز پراید تعبیه شده است استفاده کنید
 • فیوز قیمتی زیادی ندارد بهتر هست از فیوز با کیفیت بالا استفاده کنید .
 • جریان اسمی رو فیوز نوشته شده به هیچ وجه از فیوز با جریان بالاتر استفاده نکنید که سبب آسیب به مدار می شود .
 • همیشه فیوز یدک در خودرو داشته باشید.
 • قبل از تعویض فیوز سوخته منشا سوختن فیوز را پیدا کنید درغیر این صئرت فیوز جدید هم سوخته می شود.
 • از سفت بودن اتصالات فیوز ها در خودرو اطمینان حاصل کنید .
تعمیرگاه خودرو
تعمیرگاه خودرو

آیا برای تعویض و بررسی جعبه فیوز پراید باید به تعمیرکار مراجعه کنیم؟

برخی رانندگان خودرو کار های تعمیراتی خودرو را خودشان انجام می دهند اگر بتوانید اطلاعات هر چند اندک  در زمینه خودرو داشته باشید خیلی از موارد نیازی به مراجع به تعمیرگاه نیست و خودتان به راحتی می توانید مشکل را حل کنید تعویض فیوز کار سختی نیست اما نیاز به اندک مطالعه در مورد نقشه جعبه فیوز پراید  و…. دارد.

تعویض فیوز کار سختی نیست ولی باید توجه داشت در صورت عدم برسی مشکل فیوز جدید هم می سوزد قبل از تعویض فیوز باید به برسی علت سوخت فیوز بپردازید که بهتر هست خودرو را  به یک متخصص حرفه ای در زمینه خودرو نشان دهید .

سایر تجهیزات الکتریکی در پراید

توجه داشته باید در صورت قطع بودن هر یک از سیستم های زیر یکی از عوامل سوختن فیوز مربطه هست و با تعویض فیوز برق به مدار بر می گردد.

 • برف‌ پاک‌کن‌ها
 • فن رادیاتور
 • پمپ بنزین
 • کیلومترشمار
 • فندک
 • قفل مرکزی
 • واحد کنترل خودرو(ECU)
 • فلاشر
 • ترمز
 • چراغ‌ها
 • سیستم صوتی
 • بالابر شیشه
 • کولر
 • و…

آموزش تصویری تعویض فیوز پراید

قدم اول

خودرو را خاموش کنید و سوئیچ  را بکشید  و محل جعبه فیوز پراید را پیدا کنید  البته در بیشتر خودرو ها سمت چپ فرمان قرار دارد

تعویض فیوز پراید
تعویض فیوز پراید

قدم دوم

درب جعبه فیوز پراید را به سمت خود بکشید و با باز شدن درب انبرک مخصوص جعبه فیوز پراید را بردارید.

آموزش تعویض فیوز
آموزش تعویض فیوز

قدم آخر

فیوز مورد نظر را با انبرک مخصوص جعبه فیوز پراید بیرون کشیده و تعویض کنید البته برای تعویض حتما نقشه جعبه فیوز پراید را همراه خود داشته باشید.

انبرک جعبه فیوز پراید
انبرک جعبه فیوز پراید

جعبه فیوز اصلی پراید

جعبه فیوز اصلی پراید
جعبه فیوز اصلی پراید

مهم ترین قطعه برق بعد از باتری جعبه فیوز اصلی هست که دارای سه فیوز یا از نوع فیوز سیمی یا فیوز های معروف به تویوتایی فیوز هست

جعبه فیوز اصلی پراید
جعبه فیوز اصلی پراید

فیوز که نوشته شده از HERD:مربوط به چراغ ها می باشد

فیوز که نوشته شده از MAIN:مربوط به برق اصلی خودرو می یاشد در صورت زیاد شارژر کردن دینام یا شل بودن بست باتری  این فیوز می شود
فیوز که نوشته شده از EGI: مربوط به انژکتور و پمپ بنزین می باشد

سوالات متداول جعبه فیوز پراید

کار جعبه فیوز داخل موتور پراید چیست؟

جعبه فیوز از اسمش مشخص هست جعبه ای که تمامی فیوز ها در آن قرار دارد .

چه زمانی نیاز به تعویض فیوزهای پراید داریم؟

در صورت اضافه جریان نوار فلزی داخل فیوز ذوب شدهو جریان مدار قطع می گردد و باید اقدام به تعویض فیوز کنیم

جعبه فیوز پراید کجا قرار دارد؟

در کابین خودرو و در زیر فرمان.

فیوز پمپ بنزین پراید کدام هست؟

فیوز دستگاه مولد برق آلترناتور و پمپ بنزین یکی هست فیوز قرمز رنگ که 10آمپر هست

فیوز ضبط پراید پراید کدام هست؟

سیستم صوتی،لامپ ها-چراغ های داخل-چراغ های صندوق عقب فیوز قرمز رنگ 10 آمپر

 

فیلم اموزشی جعبه فیوز پراید

جعبه فیوز اصلی پراید


 

𝗘𝗻𝗴𝗶𝗻𝗲𝗲𝗿 𝗠𝗼𝗵𝘀𝗲𝗻 𝗦𝗮𝗹𝗲𝗵𝗶

مکانیکو مجموعه‌ای خلاق می‌باشد که با هدف بالابردن سطح دانش و مهارت عیب یابی و تربیت متخصصین کار آزموده بنا گردیده است.

22 دیدگاه

 1. درود مهندس،با تشکر،پراید مدل پایین دارم،مکانیک موتور ماشین رو بست، اومدم خونه سوئیچ رو میبندم خاموش نمیشه،بهش گفتم میگه مشکل برقی داره، همه برق کارها هم بردم،گفتن کاربراتور کار نمی کنیم،ممنون میشم راهنمایم کنید

 2. سلام برف پاک کن دورکندمن وسطکاروای میسته امادورتندخوبه ماشین پراید صبا مدل ۸۸هستش

 3. سلام وخسته نباشید یکی از فیوزهای داخل جعبه فیوز داخل اتاق که ۱۰آمپر وبا حرفG تشخيص شده تست لامپ که می زنم لامپ روشن نمی شود ماشین من پراید ۱۳۱استآواخر۹۸ است چراق چک هم بعضی وقتا روشن وبعضی وقتا خاموش می‌شود چکار کنم

 4. خیلی ممنونم ، خیلی کامل و دقیق جعبه فیوز پراید رو توضیح دادید . خدا خیرتون بده

 5. سلام، ماشینم پراید انژکتور هستش، چراغ راهنما و جفت راهنما کار میکنه، ولی از امروز یکم تندتر میزنه، جالب اینجاست زمانی که خاموشه بازم صدای تیک تیک میاد، انگار داره راهنما میزنه. ماشین رو که روشن میکنم این صدا میاد، در صورتی که راهنما خاموشه.

  1. سلام تند تند زدن چراغ راهنما یکی از دلایلش لامپ های راهنما هست که دچار مشکل و خرابی شده که با تعویض کردن اوکی میشه

 6. الان یدفه دوباره درابازوبسته کردم صدادا ولی چراغ کوچک اژیروحالت سکوت ودکمه صدای ریملت وصندوق عقب کارمیکنه.چراغ ریموت وقتی صندوق عقب میزنم چراغ ریمت عمل میکنه ولی باز نمیشه ریموت سالمه

 7. سلام من چند روز پیش کلیدبالابرق یک طرف سمت راننده پایین اومدولی بالا نمی‌رفت رفتم یک عدد نوخریدم ولی یک دفعه یعنی بدیه روز صبح وقتی سرکار میرفتم اول دکمه بی صدا را میزدم همسایه‌ها بیدارنشن ولی ازکار افتاد چراغ دزگیرم قطع شدش. بعد ازیکی دوروز کلاصدای دزگیرم موقع باوبسته کردن قطع شدش درماشینا با میکنه ولی صدای اژیرش امروز قطع شدش دوتاارکلید ریممولت یعنی بی‌صدا وصدا وصندوق عقب کار نمیکنه مشکل از فیوز لطفأ راهنمایی کنید الانم ببرمش بیرون یارو الکی واسه خودش کار درست میکنه خواهشن راهنمایی م کنید

 8. باسلام.آیا درجعبه فیوز پراید ۱۱۱ فیوزی مربوط به ABS وجود داره ؟منظورم جعبه فیوز داخل اتاق خودرو که در زیر بلندگو های جلو و سمت چپ خودرو قرارداره

 9. سلام وقت بخیر : مهندس جان من سیستم سیم کشی داخل موتور کمی قدیمی و پوسیده شده بود کلا باز کردم و از نو دوباره سیم جدید بستم منتهی با یک مشکل بزرگ روبرو شدم و اون اینکه فراموش کردم که سیمهای فیوز اصلی یعنی همون سه تا فیوز پشت باطری چه جوری بودن چه ترتیبی داشتن همیشه عکس میگرفتم ولی اینبار فراموش کردم عکس بگیرم الان فقط یک نقشه دقیق یا عکس از سیستم داخلی موتور میتونه کمکم کنه هر چقدر در اینترنت گشتم چیز به درد بخوری نبود و اصلا به کار من نمیخورد خواستم‌ بدونم میتونم از شما کمک بگیرم برای حل این مشکل؟ ممنونم

  1. خوب میتونید از یک ماشین دیگه که مدل اون با مدل ماشین شما یکی باشه عکس بگیرید البته به شرطی که اون قبلا تعویض سیم‌کشی نداشته باشد.

 10. سلام
  کار فیوز های زیر داشبورد پراید چیست
  اکثرا یورو ۴ ها دارن فقط

  1. الان یدفه دوباره درابازوبسته کردم صدادا ولی چراغ کوچک اژیروحالت سکوت ودکمه صدای ریملت وصندوق عقب کارمیکنه.چراغ ریموت وقتی صندوق عقب میزنم چراغ ریمت عمل میکنه ولی باز نمیشه ریموت سالمه

 11. سلام دیروز در مسیر برف پک کن یکدفعه با یک صدا از کار افتاد ابپاش سالمه فیوزها راچک کردم ممنون میشم کمک کنید

  1. با عرض سلام ماشین من پراید ۸۸ میباشد چند وقتیه برق ضبط و ساعت وکولر قطع وبعد از یه چند دقیقه ای دوباره وصل میشد والان دوروزه که برق حتی پشت فیوز نیست ودر ضمن فیوز سالمه

   1. جعبه فیوز سه تایی(داخل کاپوت) رو چک کن احتمالا بالایه باتری باشه سیماشو تکون بده احتمال زیاد وصل میشه

  2. منم همین مشکل واسم امروز پیش امد توی دوتا حالت کار نمیکنه و یه صدای ویزززز میده اگه فهمیدید مشکل چیه به منم بگید ممنون
   دوستان کسی اطلاع داره راهنمایی کنه ممنون

 12. سلام دیروز در مسیر یکدفعه برف پاک کن با یک صدا از کار افتاد ابپاش کار میکنه فیوزها را چک اردم ممنون میشم کمک کنید

  1. سلام پراید۸۶دارم صبح وقتی ماشین سرده بعداین که سوییچ روباز میکنی صدای پمپ بنزین قطع میشه باید۳۰ثانیه صبرکنی استارت میزنی ماشین تک روشن میشه اگه بعدقطع صدای پمپ بنزین استارت بزنی روشن میشه خاموش میشه چرا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا