اموش جامع cng

جهت خرید کلیک کنید
مجموعه موتور

وظیفه فلایویل چیست؟

وضعیف فلایول چیست؟
فلایویل یک قرص گردان سنگین است که به عنوان یک ذخیره کننده گشتاور زاویه ای به کار می رود. فلایویل ها در مقابل تغییر سرعتدورانشان مقاومت می کنند، که در نتیجه هنگامی که یک گشتاور نامنظم به آن اعمال می شود، به یکنواخت نگه داشتن چرخش محور کمک می کند.


فلایویل ها همچنین توسط موتورهای کوچک برای ذخیره انرژی در زمان طولانی تر و آزاد کردن آن در زمانی کوتاهتر به کار می‌روند. با این کار در یک دوره کوتاه قدرت را افزایش می دهند.

فلایول خودرو
فلایول خودرو

وضعیف فلایول چیست؟

۱ – در زمان احتراق كه پيستون از نقطه مرگ بالا به نقطه مرگ پايين مى آيد جلوى ضربه را گرفته و لرزش موتور را از بين مى برد.

۲- چون قدرتى كه از طرف پيستون به ميل لنگ داده مى شود، يكنواخت نيست موجب مى شود كه سرعت ميل لنگ كم يا زياد شود. اينرسى فلايويل تمايل دارد كه آن را با سرعت ثابت حركت دهد بنابراين فلايويل در موقعى كه ميل لنگ تمايل به افزايش سرعت داشته باشد قدرت را گرفته و هنگامى كه تمايل به كاهش سرعت داشته باشد ،قدرت به آن پس مى دهد. اين عمل ضربات وارده از پيستون را خنثى كرده و مانع شكستن و پيچش ميل لنگ مى شود. بزرگى و سنگينى فلايويل نسبت عكس باتعداد سيلندرها دارد، مثلا فلايويل خودروي چهار سيلندر از فلايويل خودروي هشت سيلندر بزرگ تر و همين طور سنگين تراست.

۳- نيروى انفجارى را در خود ذخيره كرده و براى تكميل عمليات سه گانه بعدى به ميل لنگ كمك مى كند.

۴- در سطح خارجى (محيط ميل لنگ) دنده هاى مخصوصى نصب شده كه به منظور گرداندن موتور به وسيله دستگاه الكتريكى استارت به كار مي رود و باعث گردش ميل لنگ هنگام استارت زدن و روشن شدن موتور مى شود.

۵- فلايويل ،يكى از قطعات دستگاه انتقال نيرو محسوب شده و نيروى موتور به وسيله كلاچ از اين قطعه به جعبه دنده منتقل مى شود. فلايويل روى صفحه مدورنعلبكى شكلى كه در انتهاى ميل لنگ قرار دارد و به نام فلانچ ته ميل لنگ معروف است ،توسط پيچ هايى متصل مى شود. در مركز دايره فلانچ سوراخى وجود دارد كه به عنوان تكيه گاه سر شفت ورودى گيربكس بوده و براى جلوگيرى از اصطكاك داخل سوراخ از بوش يا بلبرينگ سوزني استفاده شده است.

مشاهده بیشتر

مهندس صالحی

مکانیکو مجموعه‌ای خلاق می‌باشد که با هدف بالابردن سطح دانش و مهارت عیب یابی و تربیت متخصصین کار آزموده بنا گردیده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا