اموش جامع cng

جهت خرید کلیک کنید
مجموعه ديزلمجموعه موتور

عوامل خرابی بوش سیلندر

عوامل خرابی بوش سیلندر

بوش سیلندر قطعه ای استوانه ای شکل توخالی می باشد که در داخل هر یک از حفره های موجود در بدنه سیلندر قرار می گیرد پیستون در داخل آن حرکت رفت برگشتی انجام می دهد. در تحقیق حاضر تحلیل ماکروساختار اندازه گیری ابعاد، تجزیه ترکیب شیمیایی ماده بوش سیلندر، خواص مکانیکی (تست های سختی)، بررسی خوردگی، بررسی ریزساختار با استفاده از میکروسکوپ نوری الکترونی روبشی بررسی علت خرابی بوش سیلندر موتورهای دیزل مورد بحث بررسی قرار گرفت. مقایسه خوردگی در بوش پوشش دار بدون پوشش مورد بررسی قرار می گیرد نتایج نشان داد که نوع پوشش دار نسبت به نوع بدون پوشش دارای مقاومت به خوردگی بالایی دارد.

 

انواع بوش سیلندر کدام اند؟

بوش سیلندر قطعه‌ای است که در تمامی موتورها دیده می شود اما در بعضی از آن‌ها این قطعه به بدنه سیلندر متصل است و مستقیما خنک‌کاری نمی‌شود ولی در بعضی دیگر بوش یک قطعه مجزا است که میان آن و بدنه سیلندر توسط آب، خنک‌کاری می‌شود. در بعضی موتورها بوش با آب در تماس نیست و به آن بوش خشک گفته می شود. در مقابل در بعضی از موتور ها بوش مستقیما با آب در تماس است و خنک می شود که به آن بوش تر گفته می شود


بوش سیلندر چه کاربردی دارد؟

 

تا اینجا بوش سیلندر را شناختید و حتی وظیفه آن را متوجه شدید اما چرا باید درون سیلندر از بوش استفاده کرد؟ فرض کنید به دلایل مختلف، بدنه داخلی سیلندر در اثر سایش به پیستون  و یاتاقان آسیب ببیند. در این حالت اگر بدنه سیلندر یک تکه باشد، برای حل مشکل خراشیدگی باید بدنه داخلی سیلندر را تراشکاری کرد که هم بسیار زمان‌بر و هزینه‌بر است و هم در کنار آن باعث بزرگتر شدن قطر سیلندر می شود. اما وقتی موتور از بوش مجزا بهره ببرد، به‌سادگی در هنگام بروز چنین مشکلاتی می‌شود بوش را از موتور جدا و تعویض کرد.

علت خرابی بوش

این سه قطعه دائما با یکدیگر در اصطکاک هستند و معمولا بر اثر کارکرد بالای موتور فرسوده می شوند. از دیگر علتهای خرابی این سه قطعه عبارتند از:

 وارد آوردن فشار بیش از حد به موتور

 استفاده از روغن موتور نادرست و یا نامرغوب.

در برخی موارد نادر، نشت زیاد بنزین در سر پیستون، باعث خشکی رینگ شده و در نهایت در محفظه بوش خوردگی ایجاد می شود.

استفاده از رینگ نامرغوب می تواند به محفظه بوش آسیب برساند

فیلم اموزشی

ا

 

مشاهده بیشتر

مهندس صالحی

مکانیکو مجموعه‌ای خلاق می‌باشد که با هدف بالابردن سطح دانش و مهارت عیب یابی و تربیت متخصصین کار آزموده بنا گردیده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا