خودرو جو
😍برق اتومبيل😍😍سنسور ها وعملگر ها😍😍فناوری خودرو😍

سنسور باران خودرو چیست و چگونه کار می کند؟

Rate this post
معرفی سیستم سنسور باران و نحوه عملکرد آن

سنسور باران سیستمی است که توسط سنسور های های خاصی در ابتدا میزان مرطوب بودن شیشه جلو را  تشخیص داده و با توجه به شدت رطوب میزان سرعت برف پاکن ها را تنظیم می نماید.سنسور های این سیستم در قابی مشکی رنگ و در روی شیشه به سمت داخل کابین و پشت آینه مرکزی نصب می گردنند تا از ایجاد مزاحمت برای راننده خوداری کند.سنسور های این سیستم به دو صورت التراسونیک یا همان فرا صوت و یا اینفرارد (فراسرخ) در خودروهای امروزی یافت می شود.

نوشته های مشابه
سنسور باران خودرو چیست و چگونه کار می کند؟
سنسور باران خودرو چیست و چگونه کار می کند؟
عملکرد این سیستم چگونه است؟

عملکرد این سیستم چگونه است؟ این سنسورها بر دو نوع هستند. دسته ای که با امواج فروسرخ (Infrared) و دسته‌ای که با امواج فراصوت (Ultrasonic) کار می کنند.   این سنسورها این دو نوع موج را بر روی سطح شیشه می‌فرستند و بر اساس میزان امواج بازگشتی، میزان رطوبت سطح شیشه را می‌سنجند به این صورت که اگر شیشه خشک باشد، تقریبا تمامی امواج تابیده شده به سطح شیشه به سنسور بازتاب می‌شود اما اگر شیشه خیس باشد، میزان کمتری از کل امواج تابیده شده به سنسور باز می‌گردد.   بر همین اساس، سنسور میزان رطوبت سطح شیشه را تشخیص می‌دهد و با توجه به آن برف پاک کن ها را فعال و سرعت آن را تنظیم می‌کند.   هنگامی که شیشه به صورت کامل خشک می‌شود، هم سنسور دستور غیر فعال شدن برف پاک کن‌ها را می‌دهد.

جهت خرید کلیک کنید

فیلم اموزشی:

سنسور باران و عملکرد آن

مهندس محسن صالحی

مکانیکو مجموعه‌ای خلاق می‌باشد که با هدف بالابردن سطح دانش و مهارت عیب یابی تعمیرکاران و تربیت متخصصین کار آزموده بنا گردیده است.

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا