اموش جامع cng

جهت خرید کلیک کنید
برق اتومبيل

ساده ترین روش عیب یابی باتری خودرو

ساده ترین روش عیب یابی باتری خودرو
نحوه آزمایش و مراحل تست باطری خودرو

مراحل مراحل تست باطری خودرو: چهار مرحله برای تست و بررسی وضعیت باتری خودرو وجود دارد… بازرسی، برطرف کردن شارژ سطحی، تست وضعیت شارژ (SOC) و تست بار (Load test ). برای تست یک باتری به یک ولت متر دیجیتال با دقت 0.5% یا بالاتر نیاز است. برای یک باتری غیر سیلد به یک هیدرومتر تصحیح کننده دما نیز نیاز می باشد.

 

بازرسی چشمی

بازرسی چشمی را جهت بررسی آسیب های ظاهری انجام دهید. از قبیل شل شدن تسمه دینام، کاهش الکترولیت، خوردگی کابلها یا سر باتری ها، شل شدن بست های نگهدارنده باتری یا کابل های سرباتری ها یا شکستگی جعبه.

 

برطرف کردن شارژ سطحی
  • اگر باتری تازه شارژ شده یا اتومبیل در حال کار کردن بوده است، شارژ سطحی باتری را به یکی از روشهای زیر برطرف نمایید:
  • اجازه دهید باتری 2 الی 3 ساعت کار نکند.
  • چراغهای جلوی اتوموبیل را به مدت 5 دقیقه با نور بالا روشن کنید. و سپس در حدود 5 دقیقه صبر کنید.
  • با یک تست کننده بار باتری، یک بار با مقدار نصف جریان CCA باتری به مدت 15 ثانیه اعمال کنید و به مدت 5 دقیقه صبر کنید.
روش دوم: بررسی کیفیت روشن شدن خودرو

یکی از روش های عیب یابی باتری خودرو، بررسی نحوه استارت و روشن شدن موتور است. در این روش ساده کافی است به کیفیت استارت موتور خودرو دقت شود. چنانچه خودرو بصورت روان و بدون تاخیر روشن شود، باتری خودرو در وضعیت مطلوب قرار دارد. البته نحوه استارت خودرو به اجزای دیگر خودرو و موتور نیز وابستگی دارد. برای اطمینان بیشتر میتوان باتری را تحت بار قرار داده و دوباره تست استارت را تکرار کرد. بدین منظور میتوان ابتدا چراغ های خودرو را برای مدتی روشن کرد و سپس موتور را استارت کرد. کیفیت استارت در این حالت نشانگر سالم بودن باتری خواهد بود.

استفاده از دستگاه تست باتری
استفاده از دستگاه تست باتری
روش سوم: استفاده از دستگاه تست باتری

با توجه به اهمیت باتری دستگاه تستر آن نیز ساخته شده است. عموم مردم می توانند از این دستگاه استفاده کنند. این دستگاه همانند شکل دارای دو گیره است که به دو سر باتری وصل می شود. با این دستگاه میتوان سطح ولتاژ باتری را بصورت دقیق ارزیابی کرد. در صورتیکه ولتاژ باتری از حد نرمال یعنی حدود 12 ولت پایین تر بود، باید آن را شارژ کرد. پس از شارژ باتری، دوباره باید آن را با استفاده از دستگاه تست کرد. در صورتیکه که ولتاژ آن به حد مطلوب رسیده باشد، باتری سالم است. در غیر اینصورت باید بررسی بیشتر روی آن صورت پذیرد.

 

مشاهده بیشتر

مهندس صالحی

مکانیکو مجموعه‌ای خلاق می‌باشد که با هدف بالابردن سطح دانش و مهارت عیب یابی و تربیت متخصصین کار آزموده بنا گردیده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا