اموش جامع cng

جهت خرید کلیک کنید
دسته‌بندی نشده

ریمپ ایسیو چیست؟

ریمپ ایسیو چیست؟
بیشتر وسایل نقلیه مدرن یک رایانه کوچک (ECU)دارند که وظیفه کارکرد موتور را بر عهده دارد. کمپانی های خودروسازی از طریق تنظیم نرم افزار ایسیو به طور پیش فرض قبل از ارائه وسیله نقلیه به بازار، موتور را تنظیم میکنند. این کار به این دلیل انجام می شود که تولید کنندگان خودروها را در سراسر جهان به فروش می رسانند. نکته مهم اینجاست که در تنظیمات نرم افزاری ایسیو باید شرایط آب و هوایی، قوانین و محدودیت ها و کیفیت متفاوت سوخت را در نظر گرفته شوند. بنابراین تنظیمات ایسیو به صورت کلی و با در نظر گرفتن تمامی پارامتر های کمی و کیفی دنیا و تولید انبوه انجام میشود.

نحوه کارکرد ریمپ ایسیو
ریمپ ایسیو جایگزین نرم افزار اصلی ایسیو می شود، برنامه اصلی خودرو به طور کلی و بر اساس نیاز مشتری می شود و در ریمپ ایسیو نرم افزار ایسیو برای دستیابی به حداکثرراندمان تغییر داده میشود. این کار با عنوان ریمپ ایسیو شناخته می شود که در آن مپ ایسیو موتور خودرو را کنترل می کند و ریمپ پارامتر های اصلاح شده ایسیو می باشد که مورد بازنگری قرار گرفته است. زمانیکه خودرو ریمپ می شود ، نرم افزار تنظیم شده به پورت سریال خود (یا OBD پورت) وصل می شود و سپس مپ خودرو را با نسخه جدید (ریمپ ایسیو ) تغییر داده و بنابراین عملکرد موتور افزایش پیدا می کند. توانایی فلش به طور مستقیم از طریق OBD باعث شده است که صنعت ریمپ ایسیو به طور چشمگیری جهش پیدا کند.

ریمپ چه تاثیری بر روی خودرو دارد؟
شرکت کاراکال تیونینگ با تکیه بردستاوردهای علمی توانایی تغییر تمامی پارامترهای کنترلی موتور را دارد. به طور مثال بسیاری از افراد این سوال در ذهن شان پیش می آید که چطورمی توان با تغییر ریمپ موتور و ریمپ ایسیو هم توان خروجی بیشتری از موتور گرفت و هم کاهش مصرف سوخت انجام شود. نکته قابل توجه این است که تمامی پارامترهای عملکردی ایسیو در جدول های جداگانه ای وجود دارد که می توان این پارامترها را جداگانه تغییر داد. بطور مثال زمانیکه شما نیاز به شتاب گیری دارید معمولا دریچه گاز به طور کامل باز می گردد و دور موتور بالا است. بنابراین در ریمپ میتوان پارامترهای سوخت و جرقه را فقط در دورهای بالا و زمان شتابگیری تغییر داد و در ناحیه دور آرام و حالت کروز تغییری در سوخت و افزایش پارامترها نداشت.

اموزش ریمپ
اموزش ریمپ

مزایا و معایب ریمپ ایسیو ، آیا ریمپ ECU ضرر دارد؟
اگر ریمپ توسط افراد متخصص انجام نشود باعث اسیب جدی به موتور خواهد شد. نکته قابل توجه این است که تمامی تغییرات ریمپ ای سی یو با توجه به شرایط آب و هوایی و جغرافیایی و کیفیت سوخت بنزین ایران تغییر می یابد تا بدون ایجاد مشکل در موتور و کاهش عمر موتور این تغییر انجام شود. نکته قابل توجه این است که خودرو های استاندارد که فاقد هدرز، کیت مکش ورود هوا و … اگر بدون در نظر گرفتن کیفیت سوخت اقدام به افزایش زیاد اوانس جرقه برای حصول حداکثر قدرت گردد منجر به ناک (احتراق زود رس) و افزایش دمای احتراق خواهد شد. در حالت ناک نرخ انتقال حرارت نزدیک به ۱٫۷ برابر می شود و در برخی موارد ممکن است باعث ذوب شدن پیستون شود و همین افزایش دما تخریب کاتالیزور و آب شدن یا آسیب به سوپاپ ها را نیز در پی دارد.
اگر در حین انجام عملیات ریمپ ECU توسط افراد غیر متخصص سوخت به صورت غیر اصولی کم یا زیاد شود، علاوه بر افزایش مصرف سوخت باعث آسیب های همچون خرابی کاتالیست، افزایش دمای موتور، سوختن واشر سرسیلندر و … می شود.
افراد غیر حرفه ای با تغییر در برنامه ایسیو اقدام به حذف سنسور میل سوپاپ می کنند تا خطای سنسور موقعیت میل سوپاپ را حذف کنند. این افراد در حقیقت به جای حل مسئله و رفع سر منشا ایراد صورت مسئله را پاک می کنند.
اما نکته مهم این است که اگر ریمپ ایسیو توسط افراد متخصص انجام شود علاوه بر اینکه عمر موتور را کم نمیکند بلکه می توان بعضی از مشکلاتی که کمپانی به دلیل برخی از مسائل مجبور با اعمال محدودیت شده برداشت و همین کار منجر به افزایش راندمان و افزایش عمر موتور شود.

ریمپ خودرو
ریمپ خودرو

ریمپ ایسیو چطور باعث افزایش عمر موتور می شود؟
جواب این سوال را با یک مثال می دهیم: خودرو H30 CROSS – اچ سی کراس که موتور آن TU5 و ایسیو بوش ME 7.4.4 یورو ۴ می باشد، این خودرو زمانی که با بنزین ایران کار می کند دارای ناک یا احتراق زود رس می باشد که دلیل آن استفاده از بنزین یورو ۲ در خودرو یورو ۴ می باشد. همین ناک علاوه بر افت راندمان باعث کاهش عمر موتور می شود. ایراد ناک را به راحتی می توان با ریمپ ایسیو کاملا برطرف نمود که این کارعلاوه بر بهبود کشش و شتاب، عمر موتور را نیز افزایش می دهد.
همچنین در اچ سی کراس دمای بالا آب علاوه بر کاهش عمر مفید قطعات باعث بالا رفتن دمای خنک کن گیربکس اتوماتیک می شود. بالارفتن دمای گیربکس علاوه بر آسیب به خود گیربکس منجر به ضربه زدن یا تقه های گیربکس می شود. با کاهش دمای خنک کن از طریق ریمپ ECU تمامی مشکلات حل شده و عمر خودرو افزایش می یابد.
از انجا که اعضای تیم کاراکال تیونینگ از اعضای انجمن ملی موتور ایران ( مرکز تحقیقات موتور ایران خودرو ) بوده به تمامی بنچ مارک های حاصل از آزمایشات موتور TU5 ،TU3 ،EF7 دسترسی دارند، تغییرات را با علم کامل به این موتورها انجام می دهند.
تیم کاراکال تیونینگ چندین سال است که در صنعت خودروسازی و در زمینه تیونینگ و موتور اسپرت با نام رسمی caracal فعالیت می کند. تیم کاراکال اولین شرکت و برند رسمی ثبت شده ریمپ در ایران است.
البته فعالیت های تیم کاراکال تنها به تیونینگ محدود نمی شود و فعالیت های متعددی مانند خدمات تعمیرگاهی خودروهای خاص ، ساخت و تولید قطعات و افترمارکت ، تکمیل و توسعه سیستم های ایمنی ، توسعه چیپ تیونینگ و برنامه ریزی مجدد ایسیو خودروهای تولید انبوه ، طراحی و توسعه مجموعه های فنی کامل مانند پیشرانه و شاسی ، توسعه و تکمیل پروژه خودروهای مسابقه ای و حتی انجام پروژه های سفارشی سازی خودروهای اسپرت و سوپر اسپرت برای بازار کشورهای حاشیه خلیج فارس را انجام می دهد.اما این فقط نقطه آغازی برای تیونینگ علمی و اصولی در ایران است و می تواند به نقطه عطفی در مسیر پر پیچ و خم صنعت تیونینگ در ایران مبدل شود.

فیلم اموزشی

مشاهده بیشتر

مهندس صالحی

مکانیکو مجموعه‌ای خلاق می‌باشد که با هدف بالابردن سطح دانش و مهارت عیب یابی و تربیت متخصصین کار آزموده بنا گردیده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا