?برق اتومبيل?

رفع مشکل یک سر کار کردن فن ماشین

رفع مشکل یک سر کار کردن فن ماشین

گاهی اوقات فن خنک کننده رادیاتور خودرو ، بنا به دلایلی خاموش نمیشود و مدام کار میکند و این میتواند نشانه یکی مشکل جدی در خودرو باشد

نوشته های مشابه

با ما همراه باشید مکانیکو

۱. ترموستات

ترموستات قطعه ای است که در مسیر آب قرار دارد اگر ترموستات درست عمل نکند و به اصطلاح قفل کند مانع گردش آب در سیستم میشود و به همین دلیل دمای موتور بالا رفته و فن مدام کار میکند.

یکسره کار کردن فن ماشین
یکسره کار کردن فن ماشین

از علائم خراب شدن ترموستات اتومبیل می‌توان به مواردی اعم از نشت آب رادیات از بخش‌های مختلف اتومبیل، مصرف زیاد روغن موتور، تغییرات مداوم درجه آمپر به طور نامنظم، افزایش غیر طبیعی مصرف سوخت و بالا رفتن دمای موتور به بیش از حدی که مجاز می‌باشد و نیز جوش آوردن خودرو در همان دقایق اولیه‌ای که اتومبیل روشن می‌شود اشاره کرد. بنابراین اگر با این موارد مواجه شدید به دنبال رفع خرابی ترموستات اتومبیلتان باشید تا چنانچه مشکل یکسره شدن فن اتومبیلتان به دلیل ترموستات معیوب باشد، مشکل آن حل شود.

۰۲. واتر پمپ

همانطور که از نامش پیداست کار واتر پمپ، گردش آب و پمپاژ آب در سیستم خنک کننده خودرو است و خراب بودن واتر پمپ نیز باعث عدم گردش آب در سیستم و در نتیجه باعث یکسره شدن فن میشود.

عواقب درست کار نکردن واتر پمپ
عواقب درست کار نکردن واتر پمپ
عواقب درست کار نکردن واتر پمپ

چنانچه پمپ آب به درستی عمل نکند آب با میزان فشاری که مورد نیاز است چرخش پیدا نمی‌کند. این‌‌که آب نچرخد موجب می‌شود آب به طور کامل خنک نشده و در نتیجه با افزایش دمای آب خنک‌کننده، دمای موتور نیز افزایش یابد. افزایش دمای موتور هم سبب می‌شود فن خودرو یکسره شده و خاموش نشود. این مدام کار کردن فن‌های خنک‌کننده به تشخیص فشنگی فن به دلیل بالا رفتن دمای آب رادیاتور می‌باشد. همان‌طور که خود مستحضرید واتر پمپ سبب چرخش آب می‌شود و این پمپاژ نشدن آب، سبب بالا رفتن دمای آب می‌شود. بالا رفتن دمای آب رادیاتور سبب می‌شود که خودرو جوش آورد.

به حالتی که آب رادیاتور به نقطه جوش می‌‌رسد حالت جوش آوردن می‌گویند. وقتی‌که آب به نقطه جوش می‌رسد به علت انبساط نیاز به فضای بیشتری پیدا می‌کند. همین نیاز داشتن به فضای بیشتر سبب می‌شود آب از نقاط متعدد نیاز به تخلیه داشته باشد.‌ بنابراین در حالت کلی می‌توان گفت که وظیفه پمپ، گردش آب و پمپاژ آب در سیستم خنک‌کننده خودرو می‌باشد. خرابی در سیستم عملکرد واتر پمپ هم سبب می‌شود که گردش آب در سیستم تداخل پیدا کند. همان‌طور که در بالا هم ذکر شد چنانچه آب در رادیاتور به خوبی گردش نداشته باشد دمای موتور بالا می‌رود و در نتیجه موجب می‌گردد فن خودرو یکسره شود.

علایم خرابی رله فن 206
علایم خرابی رله فن 206

۳. رله فن

رله فن قطعه ای است که بر سر راه سیمکشی فن قرار دارد. این قطعه به طور خلاصه میتوان گفت وظیفه ی دارد در موقعی که ECU دستور کارکردن فن ها را میدهد، برق ۱۲ ولت به فن ها برساند. خراب شدن رله ها در اثر داغ شدن انها نیز باعث چسبیدن پلاتین انها به یکدیگر میشود و فن یکسره میشود. برای این که متوجه این موضوع شویم باید دیاگی بزنیم که تخصصی قسمت فن موتور را چک کند.

تست رله فن 405 و پراید

برای انجام تست های فن و دیاگ تخصصی سیستم خنک کننده انواع خودرو به دیاگ کاران مراجعه کنید.

علایم خرابی فشنگی اب
علایم خرابی فشنگی اب

۰۴. فشنگی آب

خراب شدن فشنگی باعث فرستادن اطلاعات اشتباه به ECU و یکسره شدن فن میشود. دلیل آن هم اشتباه تشخیص دادن دمای آب است که فن را در داخل اضطراری قرار میدهد.

دلایل خرابی و رفع مشکل فشنگی آب
 • اتومبیلتان بد روشن می‌شود.
 • دمای آب به طور صحیح نشان داده نمی‌شود.
 • خودرویتان دود می‌کند و مصرف سوخت آن افزایش می‌یابد.
 • دمای آب پشت آمپر با دمای ECU در دستگاه دیاگ عدد متفاوتی را نشان می‌دهد.

مطلب پیشنهادی: فشنگی اب چیست؟

0

۰۵. سیمکشی فن

اگر سیمکشی ، اتصالات و یا سوکت های ارتباطی از ECU به فشنگی آب و از فشنگی به قطعات فن مشکل داشته باشدو یا ارتباط درست برقرار نباشد، اتصال داشته باشد و یا قطعی داشته باشد فن به درستی کار نمیکند.

۰۶. کامپیوتر یا همان ای سی یو

تمام دستور کارکرد فن توسط ECU صادر میشود. تشخیص زمان راه افتادن فن هم توسط آی سی های کامپیوتر خودرو انجام میشود. حالا اگر آی سی مربوط به سیستم فن خراب شده باشد درست عمل نمیکند و فن ممکن است درست کار نکند.

غلایم خرابی یونیت فن
غلایم خرابی یونیت فن

۰۷. یونیت فن

در خودروهای پژو ۴۰۵ ، پژو پارس و سمند مدل ۱۳۸۰ تا ۱۳۸۳ قطعه ای بنام یونیت فن دارد. یونیت فن قطعه ای سیاه رنگ مستطیل شکل به اندازه ی یک گوشی موبایل است که در پشت چراغ جلو سمت راننده قرار دارد. این قطعه وظیفه ی مدیریت کارکرد فن را بر عهده دارد.

۰۸. اتصال بدنه

در خودروهای وارداتی و خودروهای ساخت کمپانی رنو، اگر اتصال بدنه ها شل باشند و یا به خوبی اتصال نداشته باشند، در عملکرد فن تاثیر میگذارد.

در خودروهای وارداتی و خودروهای ساخت کمپانی رنو، اگر اتصال بدنه ها شل باشند و یا به خوبی اتصال نداشته باشند، در عملکرد فن تاثیر میگذارد.

فن رادیاتور یکی از عوامل مهم در ضمینه ی خنک سازی موتور به شمار میرود. کار نکردن و یا خوب کار نکردن فن خنک کننده رادیاتور باعث خوب خنک نشدن موتور میشود که آسیب جدی به موتور میشود.

فن تیبا روی ۹۰ درجه ی سانتی گراد شروع به کار کرده و در دمای ۸۲ درجه فن قطع میشود.
علت از کار افتادن فن تیبا

وقتی فن خودروی تیبا از کار می افتد باعث بالا رفتن دمای مایع خنک کننده میشود و باعث سوختن واشر سرسیلندر و جوش آوردن خودرو میشود. برای عیب یابی فن خودرو به ترتیب موارد زیر را چک میکنیم.

 • فیوز مربوت به فن را چک میکنیم.
 • دستگاه دیاگ را وصل میکنیم و خطای موجود را برطرف میکنیم.
 • رله فن خودرو را چک میکنیم.
 • مقاومت فن را چک میکنیم.
 • موتور فن خنک کننده را چک میکنیم.
 • فشنگی آب را چک میکنیم.

یکسره کار کردن فن خنک کننده باعث بیش از حد خنک شدن آب رادیاتور شده که باعث افزایش مصرف سوخت, کاهش عمر فن خودرو, گرم نکردن بخاری خودرو و آسیب دیدن قطعات موتوری میشود.

برای برطرف کردن این مشکل باید قطعات زیر چک شود.

 • فشنگی آب
 • اتصالی سیم های فن
 • رله فن
 • اتصال بدنه خودرو

اگر دور کند فن خنک کننده خودرو در دمای ۹۰ درجه کار نکند و در دمای پایین دور تند فن بزند باید موارد زیر را چک کرد.

 1. رله فن
 2. اتصال بدنه
 3. مقاومت فن
 4. فن خنک کننده
 5. مقدار آب داخل رادیاتور
 6. ترموستات
 7. فشنگی آب

توجه: در حالت کولر روشن فن خودرو در حالت دور کند در هر دمایی یکسره کار میکند و اگر دما بالاتر برود فن دور کند کار میکند و بعد از کمی خنک شدن فن دور کند ثابت کار میکند.

اگر فن پراید کار نکرد چه کار باید انجام داد؟

حال ممکن است این سوال برایتان پیش آید که اگر در شرایطی قرار گرفتیم که فن کار نکرد باید چه بکنیم؟ در این شرایط باید دو کار انجام دهید:

 • سوکت فشنگی فن را بکشید. گفتنی است که این کار راحت‌ترین کار می‌باشد و به آسانی می‌توانید آن را انجام دهید.
 • به سوکت فن برق مستقیم بدهید. انجام دادن این کار در خودروی پراید آسان‌تر است.

در این مقاله سعی ما بر این بود که دلایل یکسره کار کردن فن پراید را بیان کنیم. بنابر مطالبی که در بالا ذکر شد چنانچه با مشکل یکسره شدن فن خودرویتان مواجه شدید لازم است به دنبال عیب‌یابی در سیستم‌هایی از قبیل رله فن، فشنگی آب، سیم‌کشی برق، ترموستات، کامپیوتر و یا ECU و همچنین واتر پمپ در خودروی خود باشید و آن را برطرف کنید چرا که در صورت رفع نشدن مشکل یکسره کار کردن فن خنک‌کننده آب رادیاتور بیش از اندازه خنک می‌شود که همین امر موجب افزایش مصرف سوخت، آسیب دیدن قطعات موتوری، کاهش عمر فن خودرو و همچنین گرم نکردن بخاری می‌گردد. چنانچه خود در این زمینه تخصص کافی ندارید به یک مکانیک باتجربه و ماهر مراجعه کنید تا مشکل یکسره شدن اتومبیلتان را رفع نماید.

فیلم اموزشی:

تست روی ماشین مدار فن پراید

 

محسن صالحی

مکانیکو مجموعه‌ای خلاق می‌باشد که با هدف بالابردن سطح دانش و مهارت عیب یابی تعمیرکاران و تربیت متخصصین کار آزموده بنا گردیده است.

26 دیدگاه

 1. باسلام و عرض ادب
  من پراید مدل 88 دوگانه دستی دارم که اول اینکه بیشتر مواقع دور موترش رو 2 میره که یه گاز میزنم دور موتورش میاد پایین و بمحض راه افتادن دوباره دور موتورش میره روی 2 لطفا راهنمایی فرمایید که مشکل از کجاست ؟
  باسپاس فروان

 2. سلام من پژو 405مدل 88هست چند روزی هست صبح که ماشین روشن میشه برا چند ثانیه تک کار می کنه یه زره گازه میدی درست میشه دوستان مشکل از چی هست

 3. سلام
  دنا پلاس مدل 97 دارم مدتی به محض روشن شدن فن با دور تند فعال میشه
  بردم البته چراغ چک هم روشن شده چند بار بردم خطا را پا ک کردن دوباره این کار تکرار میشه
  یکبار هم فشنگی اب را مکانیک تعویض کردبازم این مشکل داره لطفا راهنمایی بفرمایید .

 4. سلا ماشین من سمند مدل 82 هست در طول روز ماشین وقتی یه مدت کوتاه روشنه فن دور تند خودش روشن میشه و تا بسه باطری رو نکشم درست نمیشه و دوباره همین اتفاق میوفته
  لطفا راهنمایی کنید ممنون

 5. البته تا زمانی که درجا کار میکنه کاملاً طبیعی هست فن به ارامی شروع بکار میکنه و خاموش میشه ۲۴ ساعت هم که درجا کار کنه فن به موقع روشن خاموش میشه ، فقط توو حرکت این مشکل پیش میاد و وقتی دور تند روشن شد دیگه با درجا کار کردن هم خاموش نمیشه حتما باید ماشین خاموش روشن کنم

 6. سلام بنده ۲۰۷ اتومات مدل ۹۰ دارم بیشتر اوقات فن دور تند روشن میشه و دیگه خاموش نمیشه دمای آب هم میاد تا ۷۰ درجه اما بازم مدام در حال کار کردن هست تمام قطعات مربوط به فن هم چک شده ریمپ دما زدم ولی ایراد هنوز هست چند ماهه درگیرم دیکه نمیدونم باید چکار کنم لطفاً راهنماییم کنید خدا خیرتون بده

 7. با سلام
  پراید مدل ۸۶ دارم که تعمیر موتور کامل کردم و از آن زمان به بعد در هنگام سرعت و یا استفاده از کولر دمای ماشین بالا میره و زمانیکه استپ میکنم باید حداقل ۲۰ دقیقه صبر کنم تا دمای موتور پایین بیاد و فن خاموش بشه اما بعد از آن اگر دوباره فن زده شود ۵ دقیقه بعدش خاموش میشه
  لطفا راهنماییم کنیم این مشکل اعصابم را ریخته بهم
  باتشکر فراوان

 8. سلام
  ماشین ۴۰۵ دارم مدل ۱۳۸۷
  بیرون از شهر که میرم امپر حرارت میاد تا وسط وقتی وایسادم رو حالت عادی میاد داخل شهر هم امپرش عادیه ممنون میشم اگه کسی مشکلش بهم بگه

 9. سلام خوبی خسته نباشید. ماشینم پژو2000. وقتی درجا وایسادم امپرابم خوبه. ولی وقتی مثلا راه میفتم و 5کیلومتر رفتم دورتند فن روشن میشه و یع سره کار میکنه ب محض اینکه توقف میکنم بعذاز یه دقیقه مثلا امپراب میاد پاین و دور تندمم خاموش میشه و درادامه همینطور. خوهاش مکنم راهنمایم کنید تا باطریم خراب نشده

 10. باسلام و خسته نباشید ماشین من سمند مالتی پلکس چند وقته کولر که میگیرم آمپر ماشین خیلی بالا میره کولر که خاموش میکنم آمپر میاد پایین؟واترپمپ و فن ها و رادیات و ترموستات و فشنگی دمای آب عوض کردم و اتصال بدنه هم اضاف کردم که متاسفانه مشکل هنوز پابرجاست دیگه واقعا کلافه شدم مشکل چیه مکانیک میگه برقیه برقکار میگه مکانیک باید بررسی کنه اگه بتونید راهنمایی کنید ممنون میشم اینو یادم رفت بگم فقط سرظهر که هوا گرمه این مشکلو داره و بقیه ساعات آمپر مشکلی نداره

  1. سلام
   این مشکل عملکرد طراحی

   دور کندت جوابگوی سرد کردن دما نیست چون دمای آب سریع بالا میره فن کند توانایی خنک کردن اب نداره

   دور تند هم بالای 105 درجه میاد تو مدار
   بخاطر همین دمای موتورت میره بالا

   برو تیونینگ و بگو دمای دور تند بیار پایین

   بیاره رو 100 درجه

   البته فقط تابستان
   گرما تمام شد دوباره استاندارد کن

  2. تیونیگ انجام دادم دما رو گذاشتم رو ۸۲ که دور کند کارکنه و ۹۰ دور تند و ترموستات ۷۵ درجه گذاشتم که متاسفانه مشکل حل نشد،این مشکل با عوض کردن فن بوجود اومده ،میتونه دور فن ها پایین باشه منظورم اینه که فن ها بی کیفیت باشند و نتونن ماشین رو خنک کنن؟ممنون میشم جواب بدی

   1. سلام
    ماشین رو ببرید پیش همکارانی که گاز کولر میزنن ببین گاز کولر اگه کم و زیاد باشه اینطور میشه
    مرحله بعد تست سویچ سه کار اگرم درنهایت نشد برا فنت رله بزار
    موفق باشید

    1. ببخشید ازینکه سوال زیاد پرسیدم این چند روز فن هارو تست میکردم اصلا فن دور کند خاموش نمیشه دمای ماشین از ۸۲ پایین تر نمیاد؟بنظرتون گردش آب مشکل داره یا فن هام دورشون کمه نمیتونن ماشین رو خنک کنن،ترموستات ماشین رو هم درآوردم

    2. سلام اینکه میگید رله فن بزار. یعنی جدا از رله های که کارخونه بسته رو ماشین باید ببنده؟

 11. باسلام و خسته نباشید ماشین من سمند مالتی پلکس چند وقته کولر که میگیرم آمپر ماشین خیلی بالا میره کولر که خاموش میکنم آمپر میاد پایین؟واترپمپ و فن ها و رادیات و ترموستات و فشنگی دمای آب عوض کردم و اتصال بدنه هم اضاف کردم که متاسفانه مشکل هنوز پابرجاست دیگه واقعا کلافه شدم مشکل چیه مکانیک میگه برقیه برقکار میگه مکانیک باید بررسی کنه اگه بتونید راهنمایی کنید ممنون میشم

 12. سلام ودرود فراوان به شما عزیزان تیبا ۱ دارم وریمپ کردم ودرجه شروع به کار فن رو از ۹۰درجه به ۸۷تغییر داده ای مشکلی برای ترموستات ویا فن نداره ممنون وتشکر از شما

 13. ماشین ۲۰۶ تیپ ۲
  مشکلاتی که داره:
  ۱-هر از گاهی آمپر تا آخر میره بالا و سریع میاد پایین
  ۲-بیشتر مواقع هم وقتی فن شروع بکار میکنه ،‌دیگه خاموش نمیشه

  فشنگی تعویض شده،
  رله ها چک شدن و سالم هستن
  ای سی یو چند بار دمای فن ها تنظیم شده ولی باز مشکل فن حل نشده
  به گفته دوستان تنظیم موتوری ،‌ترموستات هم مشکلی نداره (ترموستات ۷۵ درجه نصب شده)
  و در مورد مقاومت فن هم میگن ، یکسره کار کردن فن ربطی به مقاومتش نداره
  پیشاپیش از راهنماییتون متشکرم

  1. سلام
   رادیات مسیرش بند شده فن که شروع ب کار میکنه سرد نمیشه رادیات تست کنید

   1. سلامی دوباره
    این نکته رو اضافه کنم که وقتی فن شروع بکار میکنه ، آمپر تا دمای 75 درجه میاد

    1. سلام
     اتصال بدنه و اینکه جایی که درب رادیاتور بسته میشه تغییر حالت نداده باشه
     حتما اتصال بنده تقویت کنید
     و وقتی فن خاموش نمیشه سوکت سنسور فشار کولر رو بکش اگه قطع شد باید مقاومت سره راهش نصب کنی

     از همکاران هستین؟

     1. ممنون از راهنمایی شما
      خدا خیرتون بده
      توی مسیر فشنگی کولر مقاومت نصب کردیم و مشکل حل شد
      بنده مشتری هستم

     2. سلام
      ماشین ۴۰۵ دارم مدل ۱۳۸۷
      بیرون از شهر که میرم امپر حرارت میاد تا وسط وقتی وایسادم رو حالت عادی میاد داخل شهر هم امپرش عادیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا