اموش جامع cng

جهت خرید کلیک کنید
برق اتومبيل

دلایل سوختن ECU چیست ؟

دلایل سوختن ECU چیست ؟

عامل اصلی در سوختن قطعات حساسی نظیرecuنوسانات ولتاژ و وارد شدن شوک های متعدد به این قطعات است.در خودروهای قدیمی که این قطعات وجود نداشتند تعمیرکاران از روش هائی سنتی جهت تست قطعات برقی استفاده میکردنند که راهگشا نیز بود ولی این روشها در خودروهای امروزی با وجود قطعات حساس الکترونیکی نه تنها راهگشا نیست بلکه باعث صدمات جدی به این قطعات نیز می گردد.


تست قطعات برقی حساس خودروهای امروزی می بایست به وسیله دستگاههای عیب یاب کامپیوتری انجام گیرد. ولی متاسفانه به دلیل قیمت بالای این دستگاهها وپایین بودن سطح معلومات بعضی از تعمیرکاران و عدم اطلاع و اموزش های کافی متاسفانه از همان از روشهای قدیمی استفاده میکنند که به دلیل عدم اطلاع راننده جهت جلوگیری از این روشها متاسفانه باعث خرابی این قطعات حساس میگردنند.

خودرو انژکتوری فقط و فقط موقع ایراد خوردن باید دیاگ زده بشه تا فهمید چه سنسوری ایراد گرفته تو دستگاه
ایرادات تو دستگاه نشون داده میشه دو نوع داره یا ایراد موقته یا دائمیه ایراد موقت با پاک کردن کدهای خطا ۹۹% پاک میشه و مشکل رفع میشه ولی ایرادات دائمی یعنی اون سنسوری که ایراد انداخته مشکل داره که شاید بشه با پاک کردن خطاها درست بشه ولی اگه نشد معمولا باید سنسور عوض بشه

اصولاً در فرآیند ساخت قطعات الکترونیک دو تکنولوژی ttl و cmos وجود دارد.

تفادت اولیه و ظاهری این دو در مقاومت آنها در برابر عوامل خارجی است. Ttlها نیازمند یک تغذیه ثابت بوده و دیرسوز هستند ام cmosها دقیقاً برعکس هستند. یعنی با ولتاژهای متغییری مانند باطری خودرو کار کرده اما وقتی تحت عوامل شدید قرار بگیرند کاملا از بین نمی روند بلکه با ایجاد روزنه هایی در عوامل الکترونیک داخلی موجب می شوند که ظرف مدت طولانی تری مثلا در حدود دوماه از کار افتاده و به یکباره بسوزند.
نکته ای که باید مورد توجه قرار دارد این است که تکنولوژی ساخت ecu انژکتور تلفیقی از هر نوع cmos و ttl بوده و ایجاد هر یک از شرایط بالا در وهله اقدام، ظاهراً بر روی ecu بی اثر به نظر می رسد،

اما این مهم در داخل آن موجب سوختن ecu پس از چند هفته خواهد شد.

جداکردن کابل باطری هنگامی که خودرو روشن است


همانطور که می دانید ولتاژ تولیدی دینام حدود ۱۴ ولت است، اما باید دانست که این ولتاژ، ولتاژ متوسط تولیدی دینام است. قله (پیک) تولید ولتاژ دینام برحسب دور موتور و بار گرفته شده از دینام، متغیر بوده و گاهی اوقات به بیش از ۱۶ ولت نیز می رسد.
در حالت عادی که کابل های باطری متصل است این نوسان ولتاژی به دلیل خاصیت خازنی باطری تعدیل می شود اما اگر کابل باطری در هنگامیکه خودرو روشن است، باز شود، این نوسانات می تواند بر روی قسمت های حساس خودرو (تمامی کنترل یونیت های الکتریکی) تاثیر نامطلوب داشته باشد.


حداکثر قدرت تحمل نوسان ولتاژیecu به طور استاندارد تا ۱۶ ولت است. اگر هنگامی که خودرو روشن است کابل باطری را جدا کنیم به طور حتم ریسک سوختن ecu وجود دارد، طبیعی است که با توجه به قیمت زیاد آن این کار عاقلانه به نظر می رسد.

– امتحان جرقه از روی وایر شمع با اتصال آن به بدنه


وقتی وایرها را از سر شمع ها می کشید و برای امتحان برق ارسالی به سر شمع ها توسط وایر مربوطه به بدنه جرقه ایجاد می کنید، ممکن است که مقدار جریان نا بهنگام غیر قابل کنترلی را در ثانویه کویل ایجاد کنید. برق ثانویه کویل با برق ثانویه کویل با برق سیم پیچ اولیه آن دارای تاثیر متقابل هستند. سیم پیچ اولیه کویل نیز برق خود را مستقیماً از ecu می گیرد. این کار مکن است موجب ایجاد نوسانات برق در شبکه برق خودرو و آسیب رسیدن به قسمت های حساس (تمامی کنترل یونیت ها) به خصوص ecu انژکتور شود. در صورت تمایل به چک کردن برق سر شمع ها از یک شمع فیلر گیری شده یدک استفاده کنید تا میزان جریان دهی ثانویه کویل تحت کنترل باشد.

– آب زدن به ecu

اگر پشت جعبه ecu را باز کنید خواهید دید برای جلوگیری از فنوذ آب قسمت فیبر مدارچاپی و حتی پین های داخلی با ماده ای موم مانند پوشیده شده اما در هر صورت پین های نری خارجی سوکت ecu بدون محافظ هستند و خیس شدن آنها موجب اتصال کوتاه خارجی شده و ممکن است به احتمال زیاد به ecu آسیب بزند.

– دست زدن به پین های ecu

یکی از مواردی که اغلب مشکل ساز می شود و اکثراً با آن ناآشنا بوده و یا مورد غفلت قرار می گیرد دست زدن و یا دست کاری پین های ecu است که به دلیل ریسک الکتریکه ساکن بدن می تواند موجب آسیب زدن های جدی به آن شود.
الکتریسیته بدن گاهی اوقات تا هزارها .لت می تواند بالا رود ، در صورتی که می خواهید قدرت برق موجود در بدن خود را درک کنید آزمایش زیر را انجام دهید:
یک فازمتر برق شهر را برداشته و آن را به در آهنی که رنگ نخورده باشد بزنید، پای خود را به آرامی بر روی فرش بکشید. فازمتر به راحتی روشن شده و اگر این کار را ادامه دهید به طور دائم فازمتر روشن می ماند.(در این حالت باید جوراب به پا داشته باشید) حال همان فازمتر را به پریز برق شهری بزنید فازمتر دوباره روشن می شود.
در کدام حالت روشنایی فازمتر بیشتر است؟ آیا میدانید که جرقه ای که گاهی اوقات بین دست شما و اشیا فلزی مانند در فلزی زده می شود، می تواند بیش از چند هزار ولت پتانسیل داشته باشد؟

– باطری به باطری کردن خودرو به صورت سری


برخی اوقات رانندگانی که به هر دلیلی خودروشان به علت ضعیف بودن باطری یا خالی کردن باطری دشارژ شده می خواهند با سری کردن باطری های دو خودرو اقدام به استارت و روشن کردن خودرو کنند. اگر فرض کنیم دو باطری ۱۰ولتی را سری کنیم مجموعاً ۲۰ولت ببرق داشته که در خودروهای انژکتوری می تواند موجب رسیدن به ecu انژکتوری شود، ریسک سوختن ecu به طور استاندارد ۱۶ ولت است.

اگر هر یک از موارد زیر را انجام شود حافظه موقت موجود در ecu خودرو پاک شده و خودرو تا مدتی به دلیل از دست دادن برخی از پارامترهای لحظه ای خود، عملکرد موتور را دچار اختلال کرده و موتور تا مدتی بد کار خواهد کرد.
این عوامل عباتند از :
۱-جداکردن کابل باطری بیش از چند ثانیه
۲-جداکردن سوکت های ecu بیش از چند ثانیه
۳-جداکردن فیوز f03 و رله شماره۲۳۶ بیش از چند ثانیه

4-در زمان روشن بودن موتور هیچکدام از بستهای باطری نباید از روی قطب باطری جدا گردنند. متاسفانه برقکارهای خودرو جهت تست اولیه خرابی دینام از این روش استفاده می کنند.

5-جدا کردن وایر شمع ها در زمان روشن بودن خودرو جهت تست سیستم جرقه زنی نیز باعث ایجاد نوسان ولتاژ شده و صدمه ذکر شده را به دنبال خواهد داشت.

6-خرابی و ضعیف بودن باطری به خصوص در زمان استارت زدن خودرو ولتاژ زیادی را از باطری کشیده و سایر قطعات الکترونیکی با نوسان ولتاژ شدیدی مواجه می گردنند

مشاهده بیشتر

مهندس صالحی

مکانیکو مجموعه‌ای خلاق می‌باشد که با هدف بالابردن سطح دانش و مهارت عیب یابی و تربیت متخصصین کار آزموده بنا گردیده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا