اموش جامع cng

جهت خرید کلیک کنید
اموزش

اموزش شارژ کردن باطری ماشین

روش شارژ باطری خودرو

1- ماشین دیگری که باتری اش سالم است را کنار ماشینتان پارک کنید. توسط کابل اتصال باتری ماشینتان را به باتری ماشین کناری وصل کنید.با ما همرا باشید مکانیکو

تمام وسایل برقی ماشین را خاموش کنید و استارت هر دو ماشین را ببندید.توجه کنید که ماشین ها به هم نچسبیده باشند فقط کنار یکدیگر پارک باشند.

2- یک طرف انبرک (+) قرمز رنگ را ، به سر (+) باتری ماشین خودتان وصل کنید و سر دیگر  انبرک (+) قرمز رنگ را ، به سر (+) باتری ماشین کناری وصل کنید.

3- یک طرف انبرک (-) سیاه رنگ را ، به سر (-) باتری ماشین خودتان وصل کنید و سر دیگر انبرک (-) سیاه رنگ را ، به سر (-) باتری ماشین کناری وصل کنید. مطمئن شودید که کابل ها سر راه دیگر قطعات ماشین نباشند. (خیلی دقت کنید که کابل را درست وصل کرده اید، در غیر اینصورت آسیب جدی به ماشین وارد خواهد شد).

4- ماشینی که باتری اش سالم است را روشن کنید و چند دقیقه صبر کنید تا باتری از کار افتاده ماشین شما را شارژ کند. سپس ماشینتان را استارت بزنید.

5- قبل از اینکه موتور ماشین را خاموش کنید چند دقیقه ای آن را روشن بگذارید چرا که باتری برای گرفتن شارژ لازم از دینام ، به زمان نیاز دارد.

مطلب پیشنهادی:

بهترین روش شارژ باطری شارژ به روش کند است.

دستگاههای شارژ تند و کند با هم متفاوت است .
دستگاههای شارژ کند دارای دو سلکتور است یکی برای تنظیم ولتاژ و دیگری برای تنظیم آمپر شارژ باطری.
ولی شارژرهای تند دارای یک سلکتور است .
در روش شارژ تند باید بسیار مراقب باشید تا بدنه باطری بیش از حد داغ نشود اگر باطری زیاد داغ شد دستگاه را خاموش کرده تا باطری خنک شود و صفحات باطری آسیب نبیند.

در روش شارژ کند باید حدود 20 درصد بیشتر از ظرفیت و ولتاژ باطری باطری را شارژ کرد مثلا اگر باطری 12 ولت است شارژ باید بر روی 14 باشد .

برخی مواقع باطری به علتهایی که توضیح دادیم تخلیه میشود اگر ولتاژ باطری به صفر برسد برای شارژ کامل باطری 24 ساعت زمان نیاز است.
و بهتر است که باطری را از ماشین جدا کنید و با دستگاههای مخصوص شارژ. باطری را شارژ کنید چون اگر بخواهید با دینام خودرو این باطری را شارژ کنید باید ماشین 24 ساعت روشن بماند و این کار مشکل و غیر اصولی است. بهتر است باطری با شارژرهای باطری شارژ شود.

اموزش شارژ کردن باطری ماشین
اموزش شارژ کردن باطری ماشین

باطری که بیش از دو ماه استفاده نشود حتما باید شارژ شود . چون در این مدت عمل سولفاته شدن صفحات باطری آغاز شده است و باید باطری کاملا شارژ شود تا طول عمر آن کاهش نیابد.

اگر در هنگام شارژ باطری مشاهده کردید اسید داخل یکی از خانه های باطری میجوشد نشانه این است که آن خانه قطع شده و شارژ باطری دیگر هیچ فایده ای ندارد باطری خراب است.

اگر چیزی در هنگام خاموش بودن خودرو روشن مانده و باعث ضعیف شدن باطری شده پس از روشن کردن ماشین چند بار گاز را فشار دهید تا شارژ باطری بیشتر شود و به حالت اول خود برگردد.

باطری هر چه از عمرش میگذرد زودتر دشارژ میشود یک باطری نو ممکن است چند ساعت ذخیره برق داشته باشد ولی یک باطری کار کرده زمان بسیار کمتری شارژ دارد.

روی تمامی باطریها لغت (RC) به همراه یک عدد نوشته شده است RC یعنی ظرفیت ذخیره برق باطری و عددی که روبروی آن نوشته شده مدت زمانی است که آن باطری میتواند برق را بدون شارژ شدن ذخیره کند.معمولا این عدد بین 60 تا 120 دقیقه است.

مطلب پیشنهادی:

باطریهای اتمی و اسیدی از نظر شارژ شدن هیچ فرقی با هم ندارند و این که گفته میشود باطریهای اتمی شارژ نمیشوند کاملا اشتباه است هر نوع باطری اگر تخلیه شود و خراب نباشد براحتی قابل شارژ است و اگر خراب شده باشد شارژ باطری کاملا بیهوده است و باطری مجددا تخلیه میشود.

برای بهتر شارژ شدن باطری ماشین همیشه باید آمپر باطری چند آمپر پائین تر از آمپر دینام باشد مثلا اگر دینام ماشین 80 آمپر است باطری باید 75 آمپر باشد تا به خوبی بتواند باطری را شارژ کند.

مشاهده بیشتر

مهندس صالحی

مکانیکو مجموعه‌ای خلاق می‌باشد که با هدف بالابردن سطح دانش و مهارت عیب یابی و تربیت متخصصین کار آزموده بنا گردیده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا