اموش جامع cng

جهت خرید کلیک کنید
اموزشمدار خنک کاری خودرو

اموزش تعمیر واتر پمپ

واتر پمپ چیست؟

یکی از مهمترین قطعات موتور و پیشرانه خودرو واترپمپ نام دارد و همانطور که از اسمش پیداست وظایفش مربوط به پمپاژ آب می باشد. یعنی به حرکت در آوردن دائمی آب و ضدیخ در موتور. پمپاژ آب و ضد یخ به منظور جلوگیری از جوش آوردن خودرو می باشد و مشخصا یکی از مهمترین قطعات داخل موتور، واترپمپ است. این قطعه با پمپاژ آب در اطراف موتور و سیلندرها باعث خنک شدن موتور خودرو می شود و این آب پس از گردش توسط واترپمپ دوباره به رادیاتور باز می گردد. این عمل توسط پره های داخل واتر پمپ انجام می شود. و مکان قرارگیری واترپمپ بر روی سیلندر و کنار تسمه تایم می باشد و بعضا مستقیما به آن متصل می باشد.

علائم خرابی واتر پمپ چیست؟

وظیفه واترپمپ خودرو شما این است که کل سیستم را خنک نگه دارد. معمولا یکی از تسمه های موتور، واترپمپ را می چرخاند. تیغهای آبپخش کن روی پمپ، مایع خنک کننده را به سمت موتور میراند تا درون بلوک سیلندر جریان پیدا کند و به رادیاتور برگردد. سپس فن خنک کننده کار خود را انجام می دهد. پمپ آب مسئول اصلی حفظ این جریان است. در نتیجه اگر واترپمپ به درستی کار کند، ماشین شما دمای مناسب عملیاتی خود را حفظ خواهد کرد.

هنگامی که پمپ آب خراب و یا فرسوده می شود، می تواند منجر به خرابی کامل موتور گردد. لذا هنگامی که مشکلی در جریان عملیات وجود دارد و موتور شما شروع به داغ شدن می کند، وقت آن است که بررسی کنید که آیا پمپ آب خودرو شما از کار افتاده است یا خیر.

اگر پمپ آب ضعیف و یا خراب شود، مایع خنک کننده به درستی در سیستم خنک کننده جریان نمی­‎یابد. بنابراین دمای موتور افزایش می یابد و بیش از حد گرم می‎شود.

راههای شناسایی خرابی واترپمپ

روش اول: تکان دادن و چرخاندن تیغه های فن خودرو

استقامت و عملکرد تیغه های فن خودرو نشان دهنده سالم بودن واترپمپ و درستی کارکرد سیستم خنک کننده خودرو است. در واقع استقامت بالای فن و بلبرینگ درون آن حاکی از این است که واتر پمپ نیاز به تعمیر نداشته ​و سالم می باشد.

روش دوم: در فن های موتور دار، چرخ دنده ای را که پمپاژ را اعمال می کند به آهستگی تکان دهید. اگر درست کار کند، محور بایستی تنگ باقی بماند.

 

اموزش تعویض واتر پمپ موتور TU5

مراحل تعویض واترپمپ

برای تعویض «واترپمپ» در زمان خرابی یا چکه کردن آن موتور باید سرد باشد و آب رادیاتور نیز خالی شود و ابتدا پیچهای رادیاتور و بست شیلنگهای آب بالا و پائین را باز کرده و رادیاتور از موتور جدا شود سپس پیچهای پروانه و فولی و در خاتمه پیچهای اطراف پوسته «واترپمپ» را باز نمائید.

برای بستن واترپمپ اول واشر پوسته را با گریس اندود کرده پیچهای واترپمپ را یکنواخت ببندید، بعداً پروانه و فولی و در آخرین مرحله پیچهای رادیاتور و بست شیلنگهای آب را نیز سفت نمائید.

زمان خرابی واتر پمپ و یا علایم خرابی واتر پمپ را از نشتی آب و یا از بالا رفتن آمپر باید متوجه شد اگر آمپر آب با وجود پر بودن رادیاتور همچنان بالا می رود و از موتور خودرو صداهایی می آید باید مطمئن شوید که مشکلی پیش آمده و وضعیت زمانی خرابتر می شود که واتر پمپ شما نشتی نداشته باشد

واتر پمپی که خراب باشد معمولا از قسمتی آب خارج می شود که این آب یا از واشر ها است و یا خود واتر پمپ و معمولا با مشاهده آب در زیر پیش برنده خودرو مشهود است ولی اگر به تعمیرگاه دور هستید و دسترسی ندارید باید با رانندگی با سرعت پایین , استفاده نکردن از کولر و خنک کردن موتور با اضافه کردن مداوم آب به رادیاتور که باید در هنگام بالا رفتن آمپر درب رادیاتور را باز نکنید که بسیار خطرناک است زیرا که با باز کردن مداوم رادیاتور داخل رادیاتور هوا رفته و خود آن هم باعث داغ کردن ماشین می شود از آب خیلی یخ هم استفاده نکنید که باعث پوسیده شدن دیواره سیلندر می شود .

اموزش تعمیر واتر پمپ
بروز نشتی مایع خنک کننده، مشکل شایعی نیست اما یکی از ساده ترین ایرادهایی است که در دراز مدت برای خودرو اتفاق می افتد. ابتدا باید محل نشتی را بیابید. اگر محل نشتی  کم باشد نیز به سرعت از روی جای زنگ زدگی و یا رنگ سبز مایع ضد یخ به سادگی قابل ردیابی است. نشتی وابسته به واتر پمپ از سه نقطه اتفاق می افتد. از دور شلنگ رفت یا برگشت، دور پوسته و یا دور شفت مرکزی واتر پمپ.
.
درصورتی که نشتی از شلنگ باشد باید به سفت کردن بست یا نشتی گیری پرداخت اما اگر نشتی مستقیما از پمپ باشد باید بدانید که درست کردن آن بدون باز کردن پمپ ممکن نیست. اما با آگاهی از محل و حجم نشتی می توان دریافت که آیا این نشتی موقتا قابل رفع است یا خیر؟
نشتی که از دور پوسته واترپمپ باشد را می توان پس از خنک شدن پیشرانه با تمیز کردن محل و اعمال چسب آب بندیموقتا برطرف کرد. اما نشنی که از دور شفت مرکزی باشد را نمی توان موقتا بند آورد.

.

اموزش تعمیر واتر پمپ
اموزش تعمیر واتر پمپ
نشتی پوسته واتر پمپ ساده ترین راه حل را دارد. پس از جدا کردن واتر پمپ از موتور باید واشر آب بندی پیشین را جدا کرده و هر دو محل تماس بر واتر پمپ و موتور را کاملا تمیز کنید. حتی شاید لازم باشد از کمی سمباده نرم به منظور زدودن رسوب ها استفاده کنید. سپس به سادگی با اعمال چسب بر هر دو محل تماس، یعنی واتر پمپ و موتور و نصب واشر نو بر واتر پمپ، آن را در محل خود قرار دهید و پیچ ها را تا مقدار اندکی ببندید. سپس پیش از سفت کردن پیچ ها حدود یک دقیقا به چسب آب بندی که در دو طرف واشر واترپمپ اعمال کرده اید اجازه دهید تا کمی خود را بگیرد اما سفت نشود. سپس پیشچ ها را به کف رسنده و با اعمال کشتاور مناسب بصورت یکی در میان یا زیگزاگ سفت کنید تا فشار وارده بر تمام سطح واتر پمپ تقسیم شود.
اموزش تعمیر واتر پمپ
اموزش تعمیر واتر پمپ
توجه داشته باشید که واترپمپ جنسظریف و ضخامت کمی دارد. در صورت وارد آوردن فشار نامتعارف به هنگام بستن پیچ ها ممکن است ناخواسته موجب تاب برداشتن یا ترک خوردن پوسته واترپمپ شوید و دردسر جدیدی ایجاد کنید. پس از بستن و پر کردن سیستم خنک کاری، به منظور تست سلامت و عدم نشتی پمپ تا چند روز عملکرد صحیح این سیستم و اطراف پمپ را مورد بررسی قرار دهید تا از آب بندی صحیح اطمینان حاصل کنید.
نشتی از شفت واترپمپ
نشتی از شفت مرکزی واتر پمپ نشان دهنده دردسر جدی تری است که نه تنها لازم است پمپ را از موتور جدا کنید و واشر سالم آن را ناخواسته خراب کنید بلکه باید دردسر تعویض کاسه نمد شفت مرکزی را نیز به جان بخرید. نشتی شفت مرکزی همواره به دلیل خرابی کاسه نمد است که جز تعویض هیچ راه حل دیگه ای ندارد. از این رو پس از تهیه واشر آب بندی و کاسه نمد با سایز مناسب واتر پمپ مورد نظر (ترجیحا استفاده از پک های مخصوص تعمیر واتر پمپ از برند تایید شده از سوی خودروساز) باید واتر پمپ را از جای خود در آورده و ضمن اجرای تمام مراحلی که برای تعویض واشر اب بندی پوسته واتر پمپ بیان شد، اقدام به بیرون آوردن کاسه نمد کنید.
اموزش تعمیر واتر پمپ
اموزش تعمیر واتر پمپ
کاسه نمد دیواره ای فلزی دارد. با رعایت احتیاط و عدم آسیب راندن به دیواره محل قرارگیری کاسه نمد بر روی واتر پمپ، یک پیچ گشتی و یا تیغه را روی لبه کاسه نمد قرار داده و با ضربه چکش آن را از جای در بیاورید. جای آن را با دستمال تمیز کنید. دور کاسه نمد جدید را مقدار کمی گریس بمالید و سپس با ضربات آرام و متقارن بر دیواره کاسه نمد آن را در محل خود جای دهید. توحه داشته باشید که کاسه نمد باید کاملا در محل خود بنشیند. هرگونه زاویه داشتن و کج قرار گرفتن کاسه نمد به سرعت موجب خراب شدن دوباره آن می شود. پس از جا رفتن صحیح کاسه نمد باید شفت مرکزی را همانطور که باز کردید با دقت و بدون آسیب رساندن به لبه کاسه نمد در جای خود قرار داده و مانند مرحله قبل پمپ آب را در جای خود ببندید و تست کنید.
اموزش تعمیر واتر پمپ
اموزش تعمیر واتر پمپ
مشاهده بیشتر

مهندس صالحی

مکانیکو مجموعه‌ای خلاق می‌باشد که با هدف بالابردن سطح دانش و مهارت عیب یابی و تربیت متخصصین کار آزموده بنا گردیده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا