😍مجموعه موتور😍

علت لرزش خودرو در ابتدای حرکت و در هنگام نیم کلاچ

3/5 - (1 امتیاز)

یکی از مشکلاتی که تاکنون ممکن است برای هر راننده ای پیش آمده باشد، لرزش خودرو در مواقع مختلف است. لرزش خودرو می تواند در شرایط مختلف، بسیار آزاردهنده باشد و راننده را مجاب کند تا این لرزش را از بین ببرد. ما در گذشته در رابطه با دلایل لرزش خودرو به صورت اجمالی و کلی صحبت کرده ایم اما در این مطلب قصد داریم به صورت جزئی تر وارد موضوع شده و علت لرزش خودرو در ابتدای حرکت و زمانی که خودرو به صورت نیم کلاچ است را مطرح کنیم.

نوشته های مشابه

لرزش خودرو در ابتدای حرکت

اگر از خودروهای دنده دستی استفاده می کنید، حتما می دانید که یکی از مهمترین اجزای این خودروها سیستم کلاچ است که وظیفه تسهیل تعویض دنده ها را در خودرو بر عهده دارد. یکی از اجزایی که در هنگام حرکت اولیه در خودرو به آن نیاز دارید، کلاچ است. شما با نگاه داشتن کلاچ در وضعیت پایین، خودرو را برای تعویض دنده آماده می کنید. در هنگام حرکت اولیه و شروع به حرکت نمودن خودرو نیز، کلاچ نقش مهمی دارد و بدون درگیر کردن آن، به حرکت در آوردن خودرو، امری دشوار است.

سیستم کلاچ و صفحه کلاچ در خودروهای دنده دستی

وجود هر گونه اشکال در هنگام به حرکت درآوردن اولیه خودرو، می تواند به وجود اشکال در سیستم کلاچ مربوط شود. یکی از اشکلاتی که ممکن است برای رانندگان در هنگام حرکت اولیه خودرو پیش بیاید، لرزش خودرو در ابتدای حرکت است. در این حالت شما خودرو را روشن کرده و تا هنگامی که پای خود را روی کلاچ می فشارید، هیچ مورد غیر طبیعی خاصی را مشاهده نخواهید کرد. اما به محض اینکه خودرو را در وضعیت دنده یک قرار می دهید و پای خود را به آرامی از روی پدال کلاچ بر می دارید (اصطلاحا نیم کلاچ می کنید) تا خودرو به آرامی شروع به حرکت نماید، متوجه یک سری لرزش های شدید و ناخوشایند از خودرو خواهید شد که تا حرکت کامل خودرو به سمت جلو یا عقب، ادامه خواهد داشت.

لرزش خودرو در ابتدای حرکت تا حد بسیار بالایی مربوط به وجود اشکال در سیستم کلاچ و خصوصا صفحه کلاچ و فلایول می شود. می توان چنین برداشت نمود که حدود ۹۰ درصد از مشکلات مربوط به لرزش خودرو در ابتدای حرکت ، ارتباط مستقیمی با ایجاد اشکال در صفحه کلاچ دارد و با تعمیر این قطعه، خودرو به حالت اولیه خود باز خواهد گشت. با این حال ما در ادامه مهمترین دلایلی که می توانند موجب لرزش خودرو در ابتدای حرکت و نیم کلاچ شوند را نام برده ایم.

  1. تمام شدن دیسک و صفحه
  2. تابیدیگی و وجود سائیدگی در فلایول
  3. فرسوده شدن فنر های ضد پیچش یا مارپیچی در صفحه کلاچ
  4. چرب شدن و کثیفی در صفحه کلاچ
  5. فرسوده شدن فنرهای خورشیدی کلاچ

لرزش خودرو در ابتدای حرکت خصوصا در ترافیک ها می تواند بسیار آزار دهنده باشد.

تمامی مشکلاتی که در بالا عنوان شد، می توانند دلیلی بر لرزش خودرو در ابتدای حرکت باشند. با بروز هر یک از این موارد، خودرو در هنگام حرکت اولیه با سختی مواجه شده و دچار لرزش می شود. اگر لنت های صفحه کلاچ خودروی ما تمام شود یا بسوزد، در نتیجه کلاچ در هنگام درگیر شدن با فلایول، کارایی لازم را نخواد داشت و موجب ایجاد لرزش و سختی جا رفتن دنده ها در خودرو می شود و در تعویض تمامی دنده ها این مشکل پیش خواهد آمد.

𝗘𝗻𝗴𝗶𝗻𝗲𝗲𝗿 𝗠𝗼𝗵𝘀𝗲𝗻 𝗦𝗮𝗹𝗲𝗵𝗶

مکانیکو مجموعه‌ای خلاق می‌باشد که با هدف بالابردن سطح دانش و مهارت عیب یابی و تربیت متخصصین کار آزموده بنا گردیده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا