?عیب یابی?

تعویض صفحه کلاچ وعلایم خرابی صفحه کلاچ

یکی دیگر از قطعات بکار رفته در خودرو که باید به صورت دوره ای بازدید و تعویض گردد، صفحه کلاچ خودرو می باشد. این قطعه مهم در سیستم حرکتی خودرو، باعث می شود تا خودرو به حرکت خود ادامه دهد و دنده ها یکی پس از دیگری سر جای خود قرار گیرند. در گذشته در رابطه با نحوه عملکرد صفحه کلاچ در خودرو و انواع مختلف این قطعه صحبت کرده و در اینجا اشاره ای به آن نخواهیم داشت. آنچه که در این مطلب به دنبال آموزش آن هستیم، در رابطه با زمان تعویض صفحه کلاچ بوده و علایم خرابی آن می باشد که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم داشت.

نحوه عملکرد صفحه کلاچ
نحوه عملکرد صفحه کلاچ

علایم خرابی صفحه کلاچ و نشانه های تعویض آن

مسلما هنگامی که قطعه ای مثل صفحه کلاچ که نقش مهمی در حرکت خودرو دارد خراب شود، خودرو با مشکلاتی روبرو می شود که می توان با توجه به آن ها فهمید که دیگر زمان تعویض صفحه کلاچ خودروی شما رسیده است. ما در اینجا برخی از این علائم و نشانه ها را لیست کرده ایم تا با استفاده از این موارد، زمان تعویض صفحه کلاچ خودروی خود را تخمین بزنید.

  • سنگین کار کردن خودرو می تواند یکی از این نشانه ها باشد. به عبارت دیگر اگر خودروی شما گاز زیادی می خورد اما شتاب خوبی ندارد، ممکن است مشکل از تمام شدن صفحه کلاچ آن باشد.
  • اگر برای حرکت خودرو از حالت سکون به حرکت، نیاز دارید تا پدال گاز را بفشارید و قدرت بیشتری به موتور اعمال کنید، احتمالا برای صفحه کلاچ مشکلی بوجود آمده است.
  • به درستی جا نخوردن دنده ها نیز می تواند یکی دیگر از نشانه های خرابی صفحه کلاچ خودرو باشد.
  • لرزش خودرو در زمانی که قصد حرکت داریم نیز می تواند دلیلی بر فرا رسیدن زمان تعویض صفحه کلاچ باشد. اگر هنگامی که قصد داریم خودروی خود را از حالت سکون خارج کنیم، موتور خودرو دچار لرزش غیر عادی شده باشد، به احتمال بسیار صفحه کلاچ خودروی شما تمام شده است.
  • سفت شدن کلاچ نیز نشانه ای از خرابی صفحه کلاچ می باشد. معمولا این مشکل هم با تمام شدن صفحه کلاچ و هم با از رگلاژ درآمدن آن ارتباط دارد. بنابراین اگر این مشکل برای خودروی شما پیش آمده است، پیشنهاد می شود قبل از اقدام به تعویض، ابتدا صفحه کلاچ را رگلاژ دوباره نمایید.
  • یکی دیگر از روش های تست صفحه کلاچ، حرکت نمودن با دنده دو خودرو می باشد. خودرو را به حالت سکون برده و سپس آن را در دنده دو قرار دهید. سپس پای خود را به سرعت از روی کلاچ بردارید. اگر خودرو شروع به حرکت نمود به معنای آن است که زمان تعویض صفحه کلاچ فرا رسیده است اما اگر خاموش شد، یعنی صفحه کلاچ هنوز می تواند برای شما کار کند.
  • عدم عملکرد قابل قبول در سربالایی ها نیز می تواند دلیل دیگری بر خرابی صفحه کلاچ باشد. اگر خودروی ما سر بالایی ها را نمی تواند به خوبی پشت سر بگذارد، ممکن است تمام شدن صفحه کلاچ دلیل آن باشد.
علایم خرابی صفحه کلاچ و نشانه های تعویض آن
علایم خرابی صفحه کلاچ و نشانه های تعویض آن

زمان تعویض صفحه کلاچ

زمان تعویض صفحه کلاچ
زمان تعویض صفحه کلاچ

در واقع زمان دقیقی نمی توان برای تعویض صفحه کلاچ در نظر گرفت. این موضوع ارتباط مستقیمی با نحوه رانندگی و شرایط جاده ای که خودرو معمولا در آن حرکت می کند، دارد. در نتیجه به نمی توان دقیقا گفت که چه زمانی باید صفحه کلاچ خودرو تعویض گردد.

اما با توجه به تجربه تعمیرکاران و رانندگان می توان تا حدودی تعیین نمود که چه زمانی برای بازدید صفحه کلاچ و تست آن مناسب است تا در صورت نیاز، آن را تعویض نمود. به گفته کارشناسان اگر معمولا در جاده های شلوغ و پر ترافیک رانندگی می کنید، شما باید هر ۲۰ الی ۴۰ هزار کیلومتر رانندگی صفحه کلاچ خود را بازدید و در صورت نیاز تعویض نمایید. اما اگر معمولا در جاده های برون شهری و خلوت رانندگی می کنید، معمولا هر ۴۰ تا ۸۰ هزار کیلومتر، نیاز به تعویض صفحه کلاچ خواهد بود.

البته این نکته را نیز باید در نظر داشته باشید که نوع رانندگی و جنس صفحه کلاچ در طول عمر آن نقش عمده ای دارد. مواردی نیز در این خصوص وجود دارد که حتی پس از طی مسافت ۱۵۰ هزار کیلومتری نیز نیازی به تعویض صفحه کلاچ نبوده است! در حقیقت اگر ما طوری رانندگی کنیم که نیاز زیادی به درگیر کردن کلاچ نداشته باشیم، دیسک و صفحه کلاچ ما طول عمر بیشتری خواهد داشت.

زمان تعویض صفحه کلاچ
زمان تعویض صفحه کلاچ

محسن صالحی

مکانیکو مجموعه‌ای خلاق می‌باشد که با هدف بالابردن سطح دانش و مهارت عیب یابی تعمیرکاران و تربیت متخصصین کار آزموده بنا گردیده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا