برسی خودرو

تست 5 گاز

تست ۵ گاز خودرو

دستگاه تست 5 گاز درواقع از بروز ترین تجهیزات بررسی عملکرد موتور خودرو هست که با گزارش مقدار گاز های آلاینده خروجیاین امکان رو برای تکنسین بوجود میاره تا معایب مکانیکی و برقی خودرو را تشخیص داده و با رفع عیوبباعث افزایش راندامن موتور خودرو و کاهش مصرف سوخت خودرو بشه . مکانیکو بزرگ ترین مرجع خودرو با ما همراه باشید

دستگاه تست 5 گاز اطلاعات مقدار گاز های HC / O2 / CO / CO2 / Lambda را مشخص کرده و برای تنظیم خودرو های کاربراتوری بر اساس رنج مشخص شده توسط مراکز معاینه فنی و برای تنظیم موتور خودرو های انژکتوری بر اساس رنج مشخص شده آنها سرویس های مورد نیاز روی خودرو ها انجام میشود.

تست ۵ گاز خودرو
تست ۵ گاز خودرو

انجام سرویس های دوره ای

تست ۵ گاز خودرو ، در بسیاری از موارد انجام سرویس های دوره ای همچون : سرویس دریچه گاز – سرویس سنسور ها – سرویس روغن خودرو – تعویض و یا سرویس شمع ها – شستشوی انژکتور، محدوده گاز های آلاینده به رنج استاندارد نزدیک شده و این مطلب با دستگاه تست 5 گاز قابل بررسی است ولی، انجام این خدمات در شرایطی مفید تر و کم هزینه تر خواهد بود که به استناد گزارش دستگاه تست 5 گاز انجام شود. در بسیاری از موارد تنها یکی از سرویس های فوق جهت اخذ معاینه فنی کفایت میکند ولی به دلیل کامل نبودن تجهیزات بررسی عملکرد موتور خودرو، تمیرکاران بصورت پیشفرض تمامی موارد فوق را روی خودرو اعمال می کنند.

✅ مطلب پیشنهادی:

تست پنج گاز, دستگاه اندازه گیری استاندارد، که برای سنجش میزان گاز‌های خروجی از اگزوز شامل :

  • HC (هیدروکربن‌های نسوخته)
  • CO (مونوکسید کربن)
  • CO۲ (دی اکسید کربن)
  • O۲ (اکسیژن)
  • N O X (ناکس)
✅ تنظیم موتور با دستگاه پنج گاز:

در این نوع از تنظیم موتور هدف کم کردن گاز های co h c lambda c o 2 است. در این فرایند گاز های آلاینده ی مضر و سمی باید به حداقل برسد. در این تنظیم موتور مصرف و شتاب خودرو ملاک نیست و مهمترین قسمت فقط تنظیم کردن گاز های آلاینده است. در تنظیم موتور معاینه فنی با دستگاه پنج گاز امکان پذیر نیست.

زیرا نمیتوان تجربی و بدون ابزار و دستگاه مخصوص شروع به تنظیم موتور کرد. بلکه نیاز به دستگاهی مخصوص است که نازل آن در داخل اگزوز قرار گیرد و توسط یک نمایشگر پارامترهای مربوط به آلاینده های خروجی خودرو را بررسی کرد و نسبت به هر پارامتر تنظیم انجام شود.

✅ تنظیم موتور با دستگاه پنج گاز چه کاری انجام میدهد؟

در بعضی مواقع بر روی دستگاه پارامترهایی که نشان میدهد نیاز است هوای خودرو تنظیم شود. در بعضی مواقع هم جرقه و یا سوخت باید در لحظه تنظیم شود. در بعض موارد در تون آپ های خاص حتی نیاز به تنظیم نیست و اگزوز ایراد دارد و حتی موتور خودرو نیاز به تعمیرات خاصی دارد. تشخیص اینها با دستگاه چهار گاز یا همان پنج گاز انجام میشود. برای تنظیم کردن موتور خودرو با دستگاه پنج گاز در هزینه و وقت شما بسیار صرفه جویی میشود.

✅ فیلم اموزشی:

تست پنج گاز

چند مورد از دستگاه و سوخت سنج  تست پنج گاز:
1- دستگاه پنج گاز و سوخت سنج کروتک Q R O 401 :

دستگاه پنج گاز و سوخت سنج کروتک ابتدا مقادیر گازهای خروجی N O x,O 2,H C,CO 2,CO و سپس مقادیر دور موتور، Lambda و دمای روغن را اندازه گیری می نمایند.

2- سوخت سنج فرانسوی کپلک مدل CAP-3201:

سوخت سنج فرانسوی کپلک مدل CAP-3201 با قابلیت تست گازهای آلاینده و دودسنج (جهت خودروهای LPG، دیزلی و بنزینی) را داشته و گازهای O 2, CO, C O 2, H C و N O X (در مدل 5 گاز) را اندازه گیری می کند.

3- سوخت سنج 5گاز C AP E L EC فرانسه:

-استاندارد O I M L R 99 C L A S S 0/ISO 3930 STANDARD -آنالیز بیش از 200 خودرو در روز -جهت انواع سوخت خودرو(C N G-LPG-بنزینی و…) -WARM UPکمتر از 5 دقیقه

گفتنی است شما مخاطبان عزیز نیز می‌توانید سوالات یا مشکلات فنی خودرویی خود را در این صفحه با ما در میان بگذارید تا «مکانیکو» به آن‌ها پاسخ دهد.

برچسب:

تست 5 گاز، تست پنج گاز، تست چهار گاز خودرو در مراکز معاینه فنی چیست؟، تنظیم موتور با دستگاه پنج گاز، تنظیم موتور با دستگاه پنج گاز چه کاری انجام میدهد؟، تنظیم موتور پنج گاز چیست، تنظیم موتور چهار گاز چیست، دستگاه تست ۵ گاز، دستگاه تست پنج گاز

محسن صالحی

مکانیکو مجموعه‌ای خلاق می‌باشد که با هدف بالابردن سطح دانش و مهارت عیب یابی تعمیرکاران و تربیت متخصصین کار آزموده بنا گردیده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا