?اموزش?انتقال قدرت

گیربکس اتوماتیک

در خودروهای دارای گیربکس اتوماتیک نیازی به تعویض دنده نیست. گیربکس‌های سیاره‌ای AT، گیربکس‌های AMT، گیربکس‌های CVT و گیربکس‌های دوکلاچه DCT از انواع گیربکس‌های اتوماتیک به شمار می‌روند.

امروزه وسایل نقلیه از اهمیت زیادی برخوردار هستند چرا که در صورت نبود و یا کمبود آنها تعداد زیادی انسان قادر به رسیدگی به امور زندگی روزانه خود نخواهند بود. گیربکس یا جعبه ایی که درون آنها چرخ دنده با ابعاد مختلفی وجود دارند و کارش این است که میزان نیروی موتور را به انتخاب راننده به چرخ های ماشین انتقال دهد. مثلا زمانی که راننده دنده ماشین را تغییر می دهد از دو به سه یا بالعکس سرعت و قدرت دریافتی از موتور به چرخ ها تغییر میکند. در این مقاله ازمکانیکو درباره گیربکس اتوماتیک را به شما آموزش خواهیم داد.

نحوه کار گیربکس اتوماتیک
نحوه کار گیربکس اتوماتیک

نحوه کار گیربکس اتوماتیک

ستاره | سرویس خودرو – گیربکس (اتوماتیک و دستی)،  نیرو را از موتور دریافت کرده و آن را بصورت افزایش قدرت (مثلا دنده 1)، یا افزایش سرعت (مثلا دنده 5) به دیفرانسیل و در نتیجه چرخ ها منتقل می کند.

نحوه کار گیربکس اتوماتیک
نحوه کار گیربکس اتوماتیک


اغلب گیربکس های  اتوماتیک ظاهری شبیه به شکل زیر را دارند:

دیفرانسیل، گشتاور دریافتی را به چرخها منتقل می کند.

قسمتهای اصلی گیربکس اتوماتیک به شرح زیر است:

 •  مبدل گشتاور (توربین، روغن گیربکس و … ).
 •  کامپیوتر مرکزی (ECU)، شیرهای برقی یا سنولوئید.
 •  کلاچ گیربکس اتوماتیک.
 •  چرخدنده های گیربکس اتوماتیک.
 گیربکس اتوماتیک چیست؟
گیربکس اتوماتیک چیست؟


 در گیربکس اتوماتیک فرایندهای زیر انجام می شوند:

1. نیروی مکانیکی از موتور دریافت شده و توسط مبدل گشتاور (Torque converter) به گیربکس منتقل می شود.

برای درک چگونگی انتقال نیروی موتور به گیربکس توسط مبدل گشتاور، پنکه سمت چپ به برق متصل است و هوا را به بیرون پرتاب می کند.
پنکه سمت راست خاموش است، اما پروانه های آن در اثر جریان هوای پرتاب شده از پنکه روبه رو می چرخد.
قرایند انتقال گشتاور موتور به گیربکس، یعنی موتور خودور پروانه های مبدل گشتاور را (پنکه سمت چپ) می چرخاند و با حرکت دادن روغن گیربکس، پروانه های توربین (پنکه سمت راست) نیز به چرخش در می آیند و در نتیجه محور گیربکس به گردش در می آید.

تفاوت گیربکس اتوماتیک و گیربکس دستی

اما این سوال مطرح می شود که چه تفاوتی بین گیربکس اتوماتیک و گیربکس دستی وجود دارد؟

 • خودرویی که گیربکس اتوماتیک دارد، فاقد کلاچ است.
 •  در خودرویی که گیربکس اتوماتیک دارد، احتیاجی نیست دستی دنده عوض کرد. شما در ابتدا یک بار دنده ی خودرو را روی حالت drive قرار می دهید و سپس همه چیز به صورت خودکار و اتوماتیک پیش می رود.
 •  عملکرد گیربکس اتوماتیک و گیربکس دستی هر دو شبیه به هم است اما روش های متفاوتی دارند.راهی که گیربکس اتوماتیک برای تغییر و تعویض دنده دارد کاملا جالب و متفاوت است. کاملا شبیه به جعبه دنده های دستی، کار اصلی ای که گیربکس اتوماتیک انجام می دهد این است که به موتور که دامنه ی سرعت محدودی دارد این امکان را می دهد که سرعت خروجی با دامنه ی گسترده تری داشته باشد.
عیب یابی گیربکس اتوماتیک
عیب یابی گیربکس اتوماتیک

نظرت چیه ای مطلب رو ببینی: برق خودرو

عوامل مخرب گیربکس اتوماتیک

مانند هر وسیله ی دیگری در صورتی که استفاده ی شخص صحیح باشد و نکاتی را برای نگهداری صحیح در نظر داشته باشد می توان عمر گیربکس اتوماتیک را تا دوبرابر تضمین کرد. در ادامه به شرح پنج عامل مهم در تخریب گیربکس اتوماتیک می پردازیم:

 1. تعویض نکردن حالت گیربکس در هنگام حرکت خودرو

از تعویض کردن حالت گیربکس در زمان حرکت پرهیز کنید. تعویض حالت های متفاوت گیربکس اتوماتیک به صورت مکانیکی بوده که به کمک تعدادی کلاچ و نوار که درون گیربکس قرار دارند انجام می شود که این ها حاوی موادی هستند که با به وجود آردن اصطکاک تعویض دنده را ممکن می کنند. حال اگر قبل از تعویض دنده، کاملا بایستید و ترمز کنید، به طور قطع این عمر این مکانیسم خودرو شما بیشتر خواهد شد.

 1. رانندگی نکردن در حالت خلاص (Neutral)

نتیجه ی این که شما در یک شیب گیربکس اتوماتیک را خلاص کنید، کاهش مصرف سوخت نیست! خودروهایی که دنده اتوماتیک هستند در حدی هوشمند نیز هستند که در حالتی مثل سرازیری به موتور کمتر سوخت رسانی کنند که در نتیجه مصرف سوخت کم می شود.

 1. به هنگام گاز دادن حالت (Drive) را انتخاب نکنید

با این بهانه که شتاب اولیه خودرو بیشتر می شود هنگام گاز دادن حالت (Drive) را انتخاب نکنید. اینکه پدال گاز را در موقعیت خلاص نگه دارید و حالت D راهم انتخاب کنید خسارت جبران ناپذیر و زیادی به گیربکس اتوماتیک ماشین خود می زنید.

 1. پیش از توقف کامل حالت پارک را درگیر نکنید

قبل از اینکه خودرو را کاملا متوقف کنید از حالت P استفاده نکنید. بیشتر ماشین های جدیدی که گیربکس اتوماتیک دارند امکان استفاده از حالت P را به راننده خودرو نمی دهند.

 1. توجه نکردن به سرویس های دوره ای گیربکس اتوماتیک

اجزا و قطعات داخلی گیربکس اتوماتیک در هنگام استفاده به دمای بالایی دست پیدا می کنند که اگر در این حالت روغن کافی نباشد، یا روغن تعویض نشده باشد یا حتی روغن اشتباه ریخته شده باشد، احتمال اینکه مکانیزم آن آسیب ببینید زیاد است. بهترین حالت پیشنهادی این است که بعد از هر پنج هزار کیلومتری که خودرو کارکرد داشت میزان سطح روغن گیربکس اتوماتیک چک شود. و برای خودروهایی که در شهر استفاده می شوند توصیه می کنیم که بعد از 24 ماه یا 50 هزار کیلومتر، بسته به این که هر کدام از این دو حالت زودتر اتفاق افتاد، روغن گیربکس اتوماتیک را تعویض کنید.

به اهمیتی که گیربکس خودرو دارد اشاره کردیم و همین طور عوامل مخرب گیربکس اتوماتیک و نکاتی را که برای افزایش طول عمر آن مطرح کردیم. امیدواریم که این مطلب برای شما مفید واقع شده باشد و برای نگهداری بهتر از خودرویتان به شما کمک کند.

فیلمآموزشی

عیب یابی مجموعه خورشیدی گیربکس اتوماتیک

بررسی و عیب یابی قسمت های الکتریکی گیربکس اتوماتیک

محسن صالحی

مکانیکو مجموعه‌ای خلاق می‌باشد که با هدف بالابردن سطح دانش و مهارت عیب یابی تعمیرکاران و تربیت متخصصین کار آزموده بنا گردیده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا