😍متفرقه😍

پلوس چیست ؟وعلائم خرابی پلوس

4/5 - (1 امتیاز)

پلوس چیست؟

فرمان ماشینتان را تا انتهای یک سمت بچرخانید، و در همان حالت حرکت کنید. طی حرکت دورانی خودروی تان صدای تق تق می شنوید؟ از هر سمتی صدا به گوش می رسد، پلوس آن سمت خراب شده است و شنیدن صدا از هر دو طرف محور جلو یعنی پلوس هر دو طرف ایراد دارد. در ادامه ی این مقاله ی مکانیکو نکات مهمی را درباره پلوس دریافته اید.

علائم خرابی پلوس
علائم خرابی پلوس

پلوس یا «Axle Shaft» یکی از مهمترین قطعه ها در جلوبندی خودرو است که وظیفه ی انتقال نیرو از دیفرانسیل به چرخ ها را بر عهده دارد. در شکل فیزیکی، همان قطعه میله مانندی است که از داخل دیفرانسیل بیرون آمده و به چرخ ها متصل است اما در اصل اجزای آن شامل سر پلوس، میل پلوس، گردگیر پلوس، سه شاخه و خار نگهدارنده می شود.

پلوس ها چگونه خراب می شوند؟

در واقع آسیب وارده به هر یک از اجزای پلوس موجب بروز صدای اضافی از ناحیه چرخ ها می شود اما بیشترین مورد خرابی که در پلوس دیده شده، پاره شدن گردگیرهای آن است. این قطعه ی قیف مانند که در انتهای پلوس قرار گرفته وظیفه جلوگیری از ورود یا برخورد گرد و خاک و یا سایر آلاینده ها و ذرات خارجی به سر پلوس را دارد بنابراین پارگی آن موجب وارد شدن صدمات جدی به سرپلوس و مفصل ها خواهد شد.

نکته: همیشه سعی کنید هنگام سرویس خودرو، گردگیرها چک شوند.

در زیر سایر مواردی که باعث بروز مشکل در پلوس می شود، ذکر شده اند:

  • رها کردن نادرست کلاج و ضربه های ناگهانی به خودرو
  • رانندگی با دنده اشتباه
  • ترمز های بی جا و استفاده ناصحیح از ترمز دستی
  • روشن کردن خودرو با هل دادن
  • چک نکردن اتصالات سرپلوس
  • بکسل کردن وسیله ای که وزن بیشتری نسبت به خودرو دارد.

نکات مهم در تعویض پلوس:

برای باز کردن مهره پلوس هرگز نباید از ترمز استفاده کرد.

قبل از جدا کردن پلوس از دیفرانسیل باید «واسکازین» گیربکس و دیفرانسیل آن را تخلیه کرد. واسکازین یا روغن دنده، روغنی با مواد افزودنی مخصوصی است که از چرخ دنده ها و متعلقاتشان در برابر فشارهای وارده محافظت می کند.

چنانچه نیاز به باز کردن و خارج کردن پلوس های هر دو سمت باشد، حتما می بایست در محل اتصال پلوس به دیفرانسیل یک شافت موقت قرار داد تا دنده های پلوس جا به جا نشوند.

نکته:موقع انجام تعمیرات باید مراقب بود که کاسه نمد آسیب نبیند چون منجر به روغن ریزی می شود.

تا به حال برای شما پیش آمده که افراد متخصص به جای رفع ایراد خودروی تان یک قطعه سالم را تعویض کنند؟ به نظر شما شناخت قطعات مهم خودرو و دانستن علل خرابی شان نمی تواند در روند رفع ایراد خودرو سرعت بخشیده و هزینه ها را کاهش دهد؟ یکی از مهمترین اهداف مکانیکو دادن اطلاعات کافی و کارآمد درباره انواع خودرو و اجزای آن است. درباره چه قطعات دیگری نیاز به دریافت این اطلاعات دارید؟ با ما در میان بگذارید.

اجزاء پلوس

اجزاء پلوس
اجزاء پلوس


1-سرپلوس 2- مشعلی پلوس 3ـ گردگیر پلوس 4ـ :سه شاخه پلوس 5ـ میل پلوس

از کجا بفهمیم پلوس خراب شده؟

شنیده شدن صدای تق تق از چرخ‌ها در هنگام دور زدن نشانه‌ی خراب شدن سرپلوس ها است. راه اینکه متوجه شوید سر پلوس، کدام سمت خراب شده است این است که فرمان را تا آخر به یک سمت چرخانده و دور بزنید. در هر سمتی که صدای تق تق به گوش رسید یعنی سر پلوس، آن سمت خراب است و اگر در هر دو سمت، این صدا شنیده شد یعنی هر دو سر پلوس شما خراب است.

علل خرابی پلوس 

علت خرابی پلوس
علت خرابی پلوس

۱) مهم ترین علت خرابی طبق تجربه و آمار، پاره شدن گردگیرهای آن است. (گردگیر پلوس قطعه‌ای است قیف مانند که در انتهای آن قرار دارد) که از برخورد، گردو خاک و… با سر پلوس‌ ممانعت می کند، اگر همیشه در هنگام سرویس خودرو گردگیرها را چک کنید در این صورت، اگر پارگی داشته باشند می توانید با تعویض آنها از خرابی سر پلوس جلوگیری کنید.
۲) استفاده ناصحیح از دنده درحال رانندگی
۳) شل بودن پیچهای سرپلوس
۴) استفاده غلط ازترمز یا ترمزدستی
۵) ضربه زدن شدید به خودرو به علت رها کردن زود کلاچ
۶) بکسل کردن خودرو یا وسیله نقلیه ای که وزن آن بیشتراز وزن خودرو است.
۷) روشن کردن خودروبه وسیله دنده درحال حرکت (بزنید دنده دو کلاج را بگیرید وقتی سرعت گرفت کلاج را رها کنید)

فیلم اموزشی

مطالب پیشنهادی

𝗘𝗻𝗴𝗶𝗻𝗲𝗲𝗿 𝗠𝗼𝗵𝘀𝗲𝗻 𝗦𝗮𝗹𝗲𝗵𝗶

مکانیکو مجموعه‌ای خلاق می‌باشد که با هدف بالابردن سطح دانش و مهارت عیب یابی و تربیت متخصصین کار آزموده بنا گردیده است.

3 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا