😍اموزش😍😍عیب یابی😍

مهم ترین دلایل لرزش موتور خودرو

3/5 - (10 امتیاز)
مهم ترین دلایل لرزش موتور خودرو

ما در گذشته در رابطه با لرزش قسمت های مختلف خودرو صحبت کرده و این ایراد را عیب یابی کردیم. لرزش خودرو در حین حرکت می تواند دلایل زیادی داشته باشد که پیش از این به آن ها اشاره کردیم. اما مشکل دیگری که ممکن است در این زمینه برای خودروی ما پیش بیاید، لرزش موتور خودرو در حالت درجا کار کردن است. در این حالت سناریوهای دیگری برای عیب یابی بوجود می آیند که از دلایل قبلی، جدا هستند. ما در این مطلب قصد داریم تا در رابطه با این مشکل صحبت کرده و لرزش موتور خودرو را در حالت درجا و بدون حرکت، عیب یابی کنیم.

عیب در دمپر میل لنگ
عیب در دمپر میل لنگ
عیب در دمپر میل لنگ

در شرایطی که دمپر میل لنگ که اتفاقا مسئولیت ثابت و بدون لرزه نگه داشتن قطعات موتور را دارد، مشکلی داشته و معیوب باشد، حین حرکت لرزش‌های ضعیف تا جدی را تجربه خواهید کرد.

✅مطلب پیشنهادی
لرزش دور موتور در حالت درجا

 

احتراق ناقص یک سیلندر

در صورتی که تنها یک سیلندر با احتراق نادرست، روبرو باشد؛ احتمالا مشکل در انژکتور سوخت و یا در سیستم احتراق است. در اینجا لازم است که شمع‌ها، سوکت‌‌های احتراق و سیم کشی را بررسی کنید. اگر کویل سیلندر شکسته شده باشد، تشخیص و تعمیر آن بسیار ساده خواهد بود. توجه داشته باشید که برخی از خودروها دارای یک کویل برای دو سیلندر هستند و با بروز پیدا کردن مشکلی برای این کویل، هر دو سیلندر مختل می‌شوند.

 

خرابی شمع ها
خرابی شمع ها
شمع‌ها


یکی دیگر از دلایل لرزش، مشکل در شمع‌ها است. اگر تشخیص داده شد که شمع‌ها معیوب هستند، باید تعویض شوند که البته کار سختی نیست و در خانه هم می‌توان آن را انجام داد.

 

✅مطلب پیشنهادی
دلایل افزایش صدا و لرزش در خودرو

 

عدم سوخت رسانی صحیح

یکی از دلایل رایج لرزش موتور خودرو، عدم سوخت رسانی صحیح است. اگر مسیر سوخت رسانی گرفتگی داشته و یا احتراق به درستی صورت نگیرد؛ امکان لرزش موتور خودرو را خواهیم داشت. در این صورت سوخت مورد نیاز به موتور نرسیده و عملکرد آن با اختلال روبروست که خود را به شکل لرزش نمودار می‌سازد. به ویژه این اتفاق زمانی که سرعت بیشتری گرفته و به ماشین شتاب می‌دهید، بارزتر خواهد بود.

 

هوای بسیار سرد

در هوای سرد، موتور خودرو لرزش بیشتری دارد. این موضوع را زمانی حس می‌کنید که پس از یک شب تا صبح، موتور خودرو خود را استارت می‌زنید. اگر علت لرزش موتور هوای سرد باشد، رفته رفته لرزش آن پس از رسیدن به دمای مناسب کم می‌شود.

عیب در سیستم ترمز

دقت کنید؛ در صورتی که لرزش در حین ترمز گرفتن، افزایش پیدا می‌کند و به نوعی به ترمزگیری بستگی دارد، احتمالا عیب در سیستم ترمز بوده و نیاز به تعویض لنت ترمز داریم.

 

✅مطلب پیشنهادی

لرزش فرمان هنگام ترمز گیری

 

محورها و کمک‌ها


هنگامی که ضربه شدید به خودرو و چرخ‌ها وارد شود، محورهای خودرو و کمک‌ها می‌توانند آسیب ببینند. از طرفی این قسمت‌ها نقش کاهش لرزش پیشرانه را دارند و در صورت آسیب دیدگی باعث انتقال لرزش موتور به اتاق خودرو می‌شوند.

تنظیم نبودن موتور
تنظیم نبودن موتور
تنظیم نبودن موتور

به طور کلی پایین بودن دور موتور و عدم هماهنگی با دنده‌ای که روی آن قرار داریم، یکی از دلایل لرزش موتور ماشین خواهد بود. در این شرایط با گاز دادن، مسأله برطرف خواهد شد. اما اگر موتور ماشین نیز تنظیم نباشد، پی در پی با لرزش‌های موتور روبرو خواهید شد. در این صورت تنها یک تنظیم موتور کامل، صورت مسأله را پاک خواهد کرد.

سوختن واشر سرسیلندر
سوختن واشر سرسیلندر
سوختن واشر سرسیلندر

اگر واشر سرسیلندر خودروی شما سوخته باشد، به اصطلاح خودرو آب روغن قاطی کرده و این به محفظه احتراق نیز سرایت خواهد کرد. با وارد شدن آب به محفظه احتراق، اوضاع بهم ریخته و عمل احتراق به شکل صحیح انجام نمی‌گیرد. با نبود احتراق درست، کارکرد موتور خودرو نیز مختل گشته و لرزش‌هایی را احساس خواهید کرد.

 

✅مطلب پیشنهادی

دلایل لرزش فرمان خودرو

 

عیب در کلاچ

عیب در کلاچ به ویژه صفحه کلاچ و تمام شدن آن، موجب می‌گردد که در ابتدای حرکت با لرزش روبرو شوید. همچنین کثیف شدن صفحه کلاچ نیز شرایط مشابهی به وجود می‌آورد. در این صورت با سرویس صفحه کلاچ و احیانا تعویض دیسک و صفحه، مشکل برطرف شده و مجددا خودروی خود را سرحال خواهید یافت.

 

✅مطلب پیشنهادی

دلایل اصلی سفت شدن و لرزش پدال کلاچ

 

تایر ها

اصلی ترین دلیل لرزش خودرو مشکل تایر هاست و دلایل زیادی وجود دارند که چرا تایر های خودرو باعث به وجود آمدن لرزش می شوند. برخی از اصلی ترینِ این دلایل و علایم در زیر آمده است:

اگر در سرعت های خاصی لرزش رخ می دهد بایستی تایر های خود را بالانس کنید.

اگر آج تایر از هم جدا شده اند باید تایر خود را تعویض کنید.

اگر تایر های شما در بعضی نقاط بیشتر و در دیگر نقاط کمتر سابیده شده اند باید تایر های خود را بالانس کنید.

اگر تایر های شما به درستی نمی چرخند باید آن ها را تعویض کنید.

درست است که گاهی خود تایر ها مسئله نیستند بلکه مشکل به خاطر رینگ می باشد. اگر در جاده های پر از دست انداز و چاله چوله رانندگی کرده اید و فشار زیادی به رینگ ها آمده است، فشار وارده ممکن است به لرزش خودرو بیانجامد.

در حالیکه دلیل لرزش خودرو به این پنج دلیل خلاصه نمی شود اما اصلی ترین دلایل برای این مشکل می باشند. دقت کنید که اگر نمی توانید با قاطعیت مشکل را شناسایی کنید حتماً به یک متخصص مراجعه کنید تا هر چه سریع تر مشکل را برطرف کرده و از بروز مشکلات بیشتر و بزرگ تر جلوگیری کنید.

 

✅مطلب پیشنهادی

علت لرزش موتور خودرو در حالت درجا و بدون حرکت

 

دسته موتورها دچار مشکل شده اند

دسته موتورها از جمله اجزایی هستند که وظیفه آن ها حفظ تعادل و وزن موتور می باشد و در صورت شکستگی یا خرابی، اولین نشانه آن ها، ایجاد لرزش در موتور خودرو است. به این ترتیب، اگر به تازگی با لرزش موتور خودروی خود روبرو شده اید، بهتر است قبل از هر چیز نگاهی به دسته موتورها بیاندازید تا در صورتی که دچار مشکل شده اند، تعمیر و یا تعویض شوند.

دور موتور کم است

یکی دیگر از دلایل لرزش موتور خودرو در هنگام کار درجا، دور موتور پایین است. در این حالت، چون دور موتور کمتر از آن چیزی است که خودرو را روشن نگاه دارد و از ظرفی میزان آن به حدی نیست که خودرو کاملا خاموش شود، موتور خودرو در یک حالت نامناسب قرار گرفته و شروع به لرزش می کند. در این شرایط معمولا با کمی فشردن پدال گاز مشکل حل می شود اما برای رفع کامل آن نیاز است که به خودرو را دیاگ زده و تنظیم دور موتور را دوباره انجام دهید.

 

✅مطلب پیشنهادی

علت لرزش فرمان خودرو در سرعت های بالا و در هنگام ترمزگیری

 

اشکال در انژکتورها

اگر انژکتورهای خودرو مشکل پیدا کنند، در نتیجه سیستم سوخت رسانی به سلیندرها با مشکل روبرو می شود و عمل احتراق به صورت ناقص انجام می شود. در این حالت موتور خودرو در حالت درجا شروع به لرزش می کند و علاوه بر این در حین حرکت هم این لرزش احساس می شود. معمولا با شستشوی انژکتورها، این مشکل برطرف می شود اما اگر مشکل حادتر باشد، باید انژکتور معیوب به صورت کامل تعویض گردد.

 

✅مطلب پیشنهادی

علت لرزش خودرو در ابتدای حرکت و در هنگام نیم کلاچ

 

چطور از لرزش موتور خودرو پیشگیری کنیم؟

برای پیشگیری از لرزش موتور خودرو، لازم است که به موقع قطعات داخلی خودرو از جمله سیستم احتراق و سوخت رسانی، دیسک و صفحه، دسته موتورها، سیسم ترمز به ویژه لنت ترمز و … را بازرسی کرده و در صورت هر عیبی، تعمیر یا تعویض انجام شود. به خاطر داشته باشید که لرزش موتور خودرو تنها یک عارضه آزاردهنده برای راننده و سرنشینان نیست، بلکه این علامتی از عیبی در یکی از قطعات خودرو بوده و باید حتما نسبت به آن، عکس العمل مناسب داشته باشید.

 

𝗘𝗻𝗴𝗶𝗻𝗲𝗲𝗿 𝗠𝗼𝗵𝘀𝗲𝗻 𝗦𝗮𝗹𝗲𝗵𝗶

مکانیکو مجموعه‌ای خلاق می‌باشد که با هدف بالابردن سطح دانش و مهارت عیب یابی و تربیت متخصصین کار آزموده بنا گردیده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا