?متفرقه?

مفهوم و دلایل شاتون زدن خودرو

مفهوم و دلایل شاتون زدن خودرو

شاتون از  قطعات کلیدی خودرو است که شکستن آن می تواند خسارت های جدی به خودروی شما وارد کند. شاید باور نکنید، اما حتی دیده شده است که بعد از شکستن این قطعه، قطعات فلزی موجود در پیشرانه (موتور) به بیرون از خودرو پرتاب شده اند. با مکانیکو همراه باشید تا مهمترین عوامل خرابی شاتون و هر آنچه که باید راجع به آن بدانید را بشناسید.

دلایل شاتون زدن ماشین
دلایل شاتون زدن ماشین
دلایل خرابی شاتون

در صورت وجود اختلال در سیستم روغن رسانی موتور و نرسیدن روغن مناسب به ثابت های میل لنگ یاتاقان شروع به چرخیدن به همراه ثابت میل لنگ کرده و بعد از مدت کوتاهی میل لنگ قفل شده و به علت وجود نیروی زیاد روی پیستون ها شاتون از کمر بریده و آسیب های زیادی به سیلندر ، میل لنگ و سر سیلندر خودرو می آورد  و شاتون زدن در موتور رخ می دهد که در صورت اتفاق افتاد این حالت دیگر امکان حرکت خودرو نمی باشد و باید حتما خودرو را به وسیله خودرو بر یا کشیدن خودرو با خودرو دیگر اقدام نمایید و خودرو را به تعمیرگاه منتقل نمایید. پس بیشتر به سیستم روغن رسانی خودرو خود توجه کنید تا از شاتون زدن موتور خودرو خود جلوگیری نمایید.

نوشته های مشابه

حال در صورت وقوع شاتون زدن موتور خودرو لازم است که موتور خودرو باز شده و سیلندر خودرو به اصطلاح لخت شده و توسط یک جوشکار متخصص تعمیر و بازسازی گردد و یا بلوک سیلندر تعویض شود (که فرآیند تعویض سیلندر زمانبر و هزینه بر می باشد)

شاتون زدن موتور
شاتون زدن موتور
رفع شاتون زدن موتور
رفع شاتون زدن موتور

مطلب پیشنهادی:

نکات مهمی درباره شاتون و عملکرد آن

اگر وزن شاطون های مورد استفاده در یک موتور با هم فرق داشته باشد، موتور بالانس نبوده و دچار لرزش می شود، به همین دلیل هم هست که هنگام تولید سیستم های موتور خودرو، روی شاطون ها اعدادی حک می شود. این شماره ها کمک می کنند تا باز و بسته کردن موتور برای تعمیر، راحت و بدون اشکال انجام شوند. جا به جا شدن این قطعات باعث مونتاژ ضعیف قطعات و خراب شدنشان می شود.

اگر سر کوچکتر این قطعه ترک خورده باشد، امکان صافکاری و تعمیر آن وجود ندارد.

چنانچه موتور خودروی تان را به هر دلیل جز خرابی این قطعه و متعلقات آن، تعمیر کردید؛ به پیچ ها و محل بست شاتون و قطعات مرتبط با آن هم سرکشی کنید. در موارد زیادی، همین رابط های بی اهمیت باعث به وجود آمدن دردسرهای عظیم می شوند. افراد متخصص می توانند پیچ و بست های خورده شده و هرز شاتون ها را تعویض کنند.

نکته آخر:

مراجعه به تعمیرگاه های معتبر است زیرا گاهی این قطعه در فرایند تعمیر دچار مشکل می شود. جالب است بدانید که خوردگی به وجود آمده روی بعضی از قسمت ها که بعد از تعمیرات به وجود می آیند، به سادگی می توانند در کارکرد این قطعه اختلال ایجاد کنند.

فیلم اموزشی:

شاتون زدن موتور xu7 پژو

شاتون زدن و واشر زدن دناپلاس ساده مدل ۹۶

محسن صالحی

مکانیکو مجموعه‌ای خلاق می‌باشد که با هدف بالابردن سطح دانش و مهارت عیب یابی تعمیرکاران و تربیت متخصصین کار آزموده بنا گردیده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا