😍اموزش😍

محاسبه قیمت خودرو

2.9/5 - (9 امتیاز)

محاسبه قیمت خودرو

اگر خودرویی دارید که می خواهید بفروشید و نمی‌دانید چگونه آن را قیمت گذاری کنید و یا خواهان خرید خودروی دست دوم هستید و نمی‌دانید قیمت آن مناسب است یا نه، بهتر است این متن را تا آخر مطالعه کنید.

همه افراد حاضر در بازار ماشین دست دوم به دنبال معامله‌ای هستند که به نفعشان باشد. خریداران می‌خواهند خودرو کارکرده را با ارزان‌ترین قیمت تهیه کنند و فروشندگان در نظر دارند تا خودرویشان را با کمترین افت قیمت به فروش برسانند. به همین دلیل لازم است تا قیمت خودرو دست دوم دقیق و درست تعیین شود.

قیمت خودرو کارکرده پراید
قیمت خودرو کارکرده پراید

چگونگی تعیین قیمت خودرو کارکرده

قیمت خودرو چه صفر و چه دست دوم در ایران، اول از همه تحت تاثیر دولت قرار دارد. به دلیل اینکه بزرگ‌ترین خودروسازان کشور، یعنی ایران خودرو و سایپا، تحت مالکیت دولت قرار دارند، قیمت محصولاتشان را نیز دولت تعیین می‌کند.

بنابراین مشتریان و متقاضیان همیشه منتظر اعلام فهرست قیمت‌های جدید هستند که در گذشته توسط شورای رقابت اعلام می‌شد و حالا ستاد تنظیم بازار مسئولیت آن را بر عهده دارد.

هر چند خودرو در ایران کالای سرمایه‌ای به حساب می‌آید، اما در اصل یک کالای مصرفی است و در طول زمان مستهلک می‌شود و قیمتش افت پیدا می‌کند. این افت قیمت ناشی از شاخص‌ها و فاکتورهایی شامل مدل و سال ساخت، کارکرد، رنگ‌شدگی، تصادف، آپشن‌ها، بیمه و مشخصات فنی است.

بعد از کسر این شاخص‌ها از ارزش مدل صفر، قیمت خودرو کارکرده به دست می‌آید.

اما تعیین و محاسبه درست و دقیق قیمت ماشین دست دوم نیاز به کارشناسی دارد و بهتر است برای اینکه از خرید و فروش خودرو راضی باشید، توسط افراد باتجربه و خبره انجام شود.

مطلب پیشنهادی:

اموزش نوشتن قولنامه خودرو

وضعیت فنی خودرو

ایرادهای فنی شامل روغن سوزی ، دود کردن، ایراد در ترمز گیری و …. می شود. هرکدام از این ایرادها قیمت خودرو را تا حدی کاهش می دهد. جهت محاسبه هزینه های این نقایص فنی خودرو و برای کسر آن ها از قیمت خودرو، باز می‌توانید از مشاوره کارشناسان خودرو که از دستمزد تعمیر و قیمت قطعات نیز اطلاع کافی دارند، استفاده کنید.

مدل و سال ساخت

مهم‌ترین فاکتور برای تعیین قیمت خودرو کارکرده، مدل و سال ساخت است. هنگام خرید و فروش خودرو کارکرده باید به سال ساخت خودرو توجه زیادی داشت.

مدل هم یکی از عوامل مهم تعیین قیمت خودرو دست دوم است. اگر خودروی مورد نظر شما مدل پارسال باشد، تقریبا ۱۰ درصد از قیمت آن افت می‌کند، اگر ۳ سال از مدل آن گذشته باشد تقریبا ۲۴ درصد و اگر ۵ سال یا بیشتر از مدل آن گذشته باشد، حدود ۳۵-۳۰ درصد از قیمت آن کاهش می‌یابد.

۴- تصادف سنگین

علاوه بر رنگ‌شدگی، تصادف سنگین هم می‌تواند باعث شود تا خودرو دست دوم با قیمت خیلی کمتری نسبت به مدل صفر، به فروش برسد. تصادف سنگین می شود تا بخشی زیادی از بدنه از نو رنگ و یا به طور کامل تعویض شود و اینکه شاسی ضربه شدیدی بخورد.

همچنین تصادفات سنگین به خصوص از جلو به موتور و گیربکس هم آسیب شدیدی وارد می‌کند.

۶- بیمه

در صورتی که خودرو بیمه نداشته باشد سبب کاهش قیمت خودرو و در صورتی که تخفیف داشته باشد سبب افزایش قیمت خودرو می گردد.

۷- وضعیت فنی و موتور

«فنی سالم است» این اصطلاح رایج و متداولی در بازار خودرو است که نشان می‌دهد موتور خودرو و قطعات آن مثل واشر سرسیلندر، سیستم ترمز، سیستم تعلیق و… مشکلی ندارد. البته هنگام خرید اتومبیل دست دوم بهتر است خودرو کارشناسی‌شده بخرید و یا از نظرات افراد خبره و اهل فن استفاده کنید و به حرف فروشندگان ماشین توجه نکنید. در صورتی که خودرو از نظر فنی دارای معایبی باشد، بعدها هزینه زیادی روی دست خریدار می‌گذارد.

مطلب پیشنهادی:

اموزش خرید و فروش خودرو

۲- کارکرد

شاخص تعیین‌کننده قیمت خودرو دست دوم، میزان کارکرد آن است. به عبارت دیگر، یعنی اینکه راننده چند کیلومتر با این وسیله نقلیه رانندگی کرده که عدد آن را می‌توان از روی پنل کیلومترشمار، کامپیوتر و همین قطعات خودرو تعیین کرد.

ممکن است خودرو خیلی قدیمی نشده باشد اما بیشتر از ۳۰ هزار کیلومتر با آن رانندگی کرده باشید. به این ترتیب، ماشین شما پرکار محسوب شده و برای فروش آن باید از خودرویی که کمتر از ۲۰ هزار کیلومتر کارکرد داشته، قیمت پایین‌تری تعیین کنید.

وضعیت داخل خودرو

کهنه شدن و پارگی روکش صندلی‌ها، خراب بودن دکمه‌های شیشه برقی، پوسیدگی کف‌پوش، بوی نامطبوع و هر گونه آسیب در داخل خودرو در افت قیمت آن موثر خواهد بود.

۳- رنگ‌ شدگی

رنگ‌شدگی یکی از فاکتورهایی است که در ظاهر خودرو تاثیر زیادی دارد و هر لکه رنگ در بخش‌های مختلف بدنه مثل گلگیر، درب‌ها، کاپوت و صندوق عقب قیمت خودرو را می‌اندازد.

سن خودرو

خودروهای مختلف طول عمر متفاوتی دارند و بعد از آن به اصطلاح به خرج می افتند و هزینه استهلاک آن‌ها بیشتر از سوددهی شان خواهد بود. این عمر مفید حتی برای مدل های مختلف یک برند هم متفاوت است. حتما سعی کنید خودرویی را خریداری کنید که عمر مفید آن تمام نشده باشد.

محاسبه قیمت خودرو رایگان
محاسبه قیمت خودرو رایگان

آپشن و امکانات و رنگ

همه خودروها به صورت استاندارد دارای آپشن‌ها و امکاناتی هستند که در کارخانه نصب می‌شود و بعضی از صاحبان نیز به دلخواه امکاناتی که برای راحتی و رفاه بیشتر خود  رو ان نصب می کنند. که این اپشن ها می شود قیمت خودرو کارکرده اضافه شود.

نکته:رنگ خودرو یکی از مواردی است که روی قیمت خودرو تاثیر زیادی دارد بعضی  از رنگ ها مشتری بیشتری دارد که سبب افزایش قیمت خودرو می شود.

𝗘𝗻𝗴𝗶𝗻𝗲𝗲𝗿 𝗠𝗼𝗵𝘀𝗲𝗻 𝗦𝗮𝗹𝗲𝗵𝗶

مکانیکو مجموعه‌ای خلاق می‌باشد که با هدف بالابردن سطح دانش و مهارت عیب یابی و تربیت متخصصین کار آزموده بنا گردیده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا