😍اموزش😍😍عیب یابی😍

علت خروج آب از اگزوز

4.1/5 - (10 امتیاز)

علت خروج آب از اگزوز

یکی از سوالات متداول رانندگان این است که دلایل خروج آب از اگزوز خودرو چیست و چه عواملی در این مورد موثرند. به طور کلی چکه کردن آب از اگزوز خودرو می تواند دلایل زیادی داشته باشد که در این مطلب می توانید با دو مورد از دلایل عمده خروج آب از اگزوز ماشین آشنا شوید.

ابتدا بهتر است بدانید منظور از خروج آب از اگزوز خودرو ، خروج مقداری زیادی آب به شکلی واضح نیست. یعنی منظور از خروج آب از اگزوز را می توان همان چکه کردن آب در نظر گرفت که در برخی موارد همین چکه کردن آب می تواند آسیب های زیادی را به خودرو وارد نماید و نشانگر خرابی برخی از قطعه های موتور خودرو باشد.

https://blog.mechanico.ir/wp-content/uploads/2020/03/322490_923.jpg

۱. رطوبت هوا

خروج آب از اگزوز اگر در فصل زمستان اتفاق بیفتد، می‌تواند مسئله‌ای عادی باشد که برای تمامی خودرو‌ها در فصل زمستان رخ می‌دهد. خروج آب از اگزوز در زمستان به این دلیل است که زمانی که خودرو در حالت خاموش باشد برای مدت زمان چند ساعت، اگزوز خودرو سرد می‌شود و زمانی که خودرو روشن می‌شود در محفظه تولید نیروی خودرو، گرما تولید شده و از طریق اگزوز خارج می‌شود.

زمانی که گرما از اگزوز سرد خودرو عبور می‌کند به دلیل رطوبتی که در هوا وجود دارد و همچنین رطوبتی که وارد اگزوز خودرو شده، عمل میعان (تبدیل گاز به مایع) اتفاق می‌افتد و باعث خروج آب از اگزوز خودرو می‌گردد. اما پس از گذشت چند دقیقه این عمل میعان متوقف شده و دیگر آبی از اگزوز خودرو خارج نمی‌شود.

۲. ایجاد مشکل در سر سیلندر، واشر سر سیلندر و محفظه احتراق

اگر این عمل در هوای سرد رخ بدهد عادی است و عیبی ندارد چون هنگام خروج بخار از اگزوز خودرو بخصوص در هوای سرد اگزوز سرد بوده ولی بخار خروجی از موتور خودرو گرم بوده وبا برخورد به منبع سرد خودرو حالت معیان(تبدیل بخار به آب) روی می دهد که امری طبیعی و عاری بوده.

اما در صورتی که چکه کردن آب از لوله اگزوز در هوای گرم اتفاق بیافتد دو علت می تواند داشته باشد اول اینکه واشر سرسیلندر خراب شده باشد که با تعویض واشر سر سیلندر این عیب رفع می شود دوم اینکه سر سیلندر ترک خورده یا تاب برداشته باشد که در این صورت سرسیلندر به تراشکاری احتیاج دارد توجه داشته باشید در صورت سوختن واشر سر سیلندر و یا ترک خوردن سیلندر اشکال دیگری نیز در ماشین مشاهده خواهد شد و آن گرم شدن بیش از حد موتور و ایجاد حباب در آب رادیاتور می باشد.

 

تشخیص مایع خروجی از اگزوز ماشین

یکی از بهترین راه‌ها برای اینکه مطمئن شویم مایع خروجی آب است یا ماده دیگر، این است که رنگ دود خروجی از اگزوز خودرو را به دقت مشاهده کنیم.

دود سفید خروجی نشانگر آب است.دود آبی یا خاکستری نشانگر روغن در سیستم احتراق خودرو است و دود سیاه نشانگر نرسیدن هوا به محفظه احتراق و انجام نشدن عمل احتراق است.

البته در فصل‌های سرد، هنگام روشن کردن خودرو، دود سفید خروجی از اگزوز خودرو به دلیل سردی هواست و حتما بعد از چند دقیقه این دود محو می‌شود.

جمع بندی

علت خروج آب از اگزوز خودرو می‌تواند در شرایطی یک امر عادی و بی خطر باشد و آن در فصل سرما به دلیل رطوبت است. نکته قابل تامل این است که در زمستان آب تنها برای چند دقیقه و نه بیشتر آب از اگزوز می‌تواند خارج شود؛ اما در روز‌هایی که هوا سرد نیست و شاهد خروج آب از اگزوز هستید، احتمال ایجاد مشکل فنی بسیار زیاد بوده و حتما باید بررسی شود.

𝗘𝗻𝗴𝗶𝗻𝗲𝗲𝗿 𝗠𝗼𝗵𝘀𝗲𝗻 𝗦𝗮𝗹𝗲𝗵𝗶

مکانیکو مجموعه‌ای خلاق می‌باشد که با هدف بالابردن سطح دانش و مهارت عیب یابی و تربیت متخصصین کار آزموده بنا گردیده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا