😍سیستم تعلیق و فرمان😍

علت جابه جای تایر های خودرو

Rate this post
چرا باید تایر‌های خودرو را جابه جا کرد؟

تایر‌ها در اثر چرخش فرسوده می‌شود، اما بسته به نوع سیستم انتقال قدرت شما، ممکن است برخی از آن‌ها بیشتر فرسوده شوند، به همین دلیل پیشنهاد می‌شود که آن‌ها را با یکدیگر جا به جا کنید.

نوشته های مشابه
چرا جابجا کردن تایرهای خودرو مهم است؟
چرا جابجا کردن تایرهای خودرو مهم است؟
چرا جابجا کردن تایرهای خودرو مهم است؟

با کمی دقت به نحوه عملکرد لاستیک ها محور جلو و عقب خودروها می توان فهمید که فرسودگی لاستیک های محور عقب با لاستیک های محور جلو متفاوت است. این فرسایش همچنین در مورد خودروهای دیفرانسیل جلو بیشتر است و البته اغلب خودروهای موجود در ایران هم دیفرانسیل جلو می باشند. در زمان های پارک دوبل، هنگام عبور از پیچ ها و در کل چرخش فرمان، فشار وارده به چرخ های جلو بیشتر شده و در عین حال تغییر فشار زیادی را در چرخ های عقب نداریم.

.

همچنین در خودروهای دیفرانسیل جلو، اصطکاک لاستیک های جلو با سطح جاده بیشتر است و گرمای بیشتری هم تولید می کند و تکمام این عوامل دست به دست هم می دهند که تایر های جلو زودتر فرسوده شوند که راهکار جلوگیری از آن هم همین تعویض و جابجا کردن تایرهای خودرو می باشد.

شکل صحیح جابجا کردن تایرهای خودرو چیست؟

مدل A : از این مدل برای خودروهای دیفرانسیل عقب استفاده میشود. 
مدل C: این مدل چرخش برای خودروهای محور جلو یا همان دیفرانسیل جلو میباشد.
مدل B: الگوی ضربدری یا X  شکل مدل سوم میباشد که عموما جایگزین مدلهای A  و C میشود.
شکل صحیح جابجا کردن تایرهای خودرو چیست؟
شکل صحیح جابجا کردن تایرهای خودرو چیست؟

مدلD: این حالت، تایرهای هر محور در هر سمت، با دیگر تایر آن محور در همان طرف جا به جا می‌شود. یعنی تایر محور عقب سمت چپ با تایر محور جلو سمت چپ و همین رویه برای سمت دیگر انجام می‌شود.این حالت برای تایر‌های آج جهت دار استفاده می‌شود.


مدلE : حالت پنجم برای خودروهایی است که سایز محور جلو و عقب آن با یکدیگر متفاوت است.

شکل صحیح جابجا کردن تایرهای خودرو چیست؟
شکل صحیح جابجا کردن تایرهای خودرو چیست؟
.

مطلب پیشنهادی:

—————–

چگونه خودمان تایرهای خودرو را جابجا کنیم؟
چگونه خودمان تایرهای خودرو را جابجا کنیم؟

چگونه خودمان تایرهای خودرو را جابجا کنیم؟

یکی از مهمترین ابزار ها برای انجام این کار آچار بکس است. قیمت این آچار ها متفاوت است اما با این حال می توانید یک دست آچار ارزان هم برای خود تهیه نمایید. خودروهای امروزی بیشتر دارای رینگ های آلومینیومی می باشند که داشتن آچار بکس برای این نوع از رینگ ها الزامی است. در دفترچه راهنمای هر خودرویی بهترین آچار بکس برای خودرو معرفی شده است.اما برای شروع جابجا کردن تایرهای خودرو باید خودرو را در سطحی صاف و بدون شیب پارک کنید.

.

ترمز دستی را بکشید و ماشین را در دنده قرار دهید. در صورتی که خودروی شما دارای گیربکس اتوماتیک می باشد آن را درحالت P قرار دهید. موانعی مانند سنگ را در در پشت و جلوی تایر ها قرار دهید تا از حرکت کردن خودرو جلوگیری شود. بهتر است برای بلند کردن خودرو از همان جکی که خودروساز در خودرو قرار داده استفاده نمایید. شما می توانید پس از بلند شدن خودرو، خرک هایی را زیر خودرو قرار دهید و جک ها را بردارید تا به جک ها آسیبی نرسد زیرا وزن خودرو روی خرک ها می افتد.

.

حدود ۴۰ سانتی متر پشت چرخ های جلو می تواند بهترین جا برای قرار دادن جک باشد. گفتنی است باید قبل از بلند شدن خودرو توسط جک، پیچ های چرخ های را با آچار شل کنیم تا در زمانی که چرخ ها روی هوا بودند، برای باز کردنشان به مشکل بر نخوریم. سپس تایرها را به همان نحوی که گفتیم جابجا کنید و پیچ ها را به مقدار کمی ببندید و وقتی که چرخ ها روی زمین قرار گرفتند، آنها را سفت کنید.

.

فیلم اموزشی:

آموزش تعویض لاستیک خودرو

برچسب:

الگوهای تعویض چرخشی تایر، اموزش جابجا کردن تایرهای، اهمیت جا به جا کردن تایر، اهمیت جابجایی تایرها، جابجا کردن تایرهای خودرو چه دلایلی دارد، جابجایی لاستیک های خودرو، چرا باید تایر های خودرو را جابه جا کرد؟، چرا جابجا کردن تایرهای خودرو، چگونه تایرها را جابجا کنیم، چگونه تایرها را جابجا کنیم؟، دلیل جابجا کردن تایرهای، علت جابجا کردن تایرهای، علت جابهجای تایر ها، فیلم اموزشی، فیلم اموزشی جابجا کردن تایرهای، مزایا جابجا کردن تایرهای، معایب جابجا کردن تایرهای، نحوه جابجایی چرخشی تایرها

𝗘𝗻𝗴𝗶𝗻𝗲𝗲𝗿 𝗠𝗼𝗵𝘀𝗲𝗻 𝗦𝗮𝗹𝗲𝗵𝗶

مکانیکو مجموعه‌ای خلاق می‌باشد که با هدف بالابردن سطح دانش و مهارت عیب یابی و تربیت متخصصین کار آزموده بنا گردیده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا