?برق اتومبيل?

علت استارت خوردن و روشن نشدن ماشین

علت استارت خوردن و روشن نشدن ماشین

ما در این نوشته می خواهیم راجع به علت استارت خوردن و روشن نشدن ماشین صحبت کنیم. علت روشن نشدن ماشبن به یک مورد بسنده نمی کند . این مشکل به دو صورت زیر می باشد . ممکن است هنگامی که سوئیچ ماشین را می چرخانید و یا دکمه استارت را می زنید ، هیچ واکنشی از سوی استارت دیده نمی شود و نهایتا یک صدای تق مانند به گوش برسد . دلیل این اتفاق می تواند مسائلی مانند مشکلات مربوط به باتری ، برق رسانی ضعیف خودرو مخصوصا پمپ بنزین ، مشکلات کیت سوئیچ می باشد

علت استارت خوردن و روشن نشدن ماشین
علت استارت خوردن و روشن نشدن ماشین
مراحل استارت زدن خودرو


1- به حرکت انداختن پیستون ها درون سیلندر به اندازه حداقل 100 دور در دقیقه
2- جرقه برای اشتعال سوخت و هوا
3- متراکم شدن سوخت و هوا توسط نیروی مکانیکی
4- ترکیب و مخلوط کردن سوخت و هوا

نوشته های مشابه
استارت خودرو چیست؟
استارت خودرو چیست؟
استارت خودرو چیست؟

استارت خودرو یک موتور الکتریکی است که انرژی الکتریکی را به انرژی مکانیکی تبدیل می‌کند و در واقع وظیفه روشن شدن موتور را بر عهده دارد. هنگامی‌که استارت می‌زنید انرژی الکتریکی توسط باتری به موتور استارت منتقل می‌شود و چرخ‌دنده‌های استارت را به حرکت در می‌آورد. در نهایت حرکت دورانی چرخ‌دنده‌های استارت به موتور خودرو منتقل می‌شود تا موتور نیز آغاز به کار کند.

مطلب پیشنهادی:

استارت خودرو از اجزای متفاوتی تشکیل‌ شده که می‌توان به پوسته استارت، بالشتک‌ها، آرمیچر، زغال استارت، دنده استارت و… اشاره کرد. توجه داشته باشید که عملکرد نادرست هر کدام از اجزای استارت می‌تواند دلیلی بر استارت خوردن و روشن نشدن ماشین باشد.

چرا خودرو استارت می خورد ولی روشن نمی شود؟

 همان‌طور که در ابتدا گفتیم در این مقاله می‌خواهیم استارت خوردن و روشن نشدن ماشین را بررسی کنیم که در آن خودرو استارت می‌خورد اما پیستون‌های موتور از حرکت خودداری می‌کنند. این مسئله می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم:

  • ساده‌ترین دلیل ممکن برای روشن نشدن ماشین می‌تواند عدم وجود سوخت کافی در باک خودرو باشد. اگر خودرو شما خالی از بنزین باشد سوختی برای ترکیب، تراکم و در نهایت اشتعال وجود ندارد، پس خودرو هم روشن نخواهد شد!
مطلب پیشنهادی
  • پیش‌ از این در مقاله‌ای تحت عنوان‌ خودروها با چراغ روشن بنزین چقدر پیمایش خواهند داشت؟ به پمپ‌بنزین و وظیفه‌ مهم آن اشاره کرده‌ایم؛ همچنین گفتیم که اگر این پمپ به هر دلیلی درست ‌کار نکند، بنزین هم به موتور نرسیده و خودرو روشن نمی‌شود.
  • دقت داشته باشید که خرابی در دنده‌ها، قطعات متحرک و… می‌تواند دردسرساز باشد. اگر مجموعه‌ استارتر خودرو شما درست‌ کار نکند، خودرویتان ‌هم روشن نخواهد شد؛ درصورتی‌که مشکل از این سیستم استارت باشد در اولین فرصت اقدام به تعمیر یا تعویض آن کنید.
  • سومین مرحله از استارت مربوط به اشتعال است که مستقیما به کویل و شمع‌ها مربوط می‌شود. شمع و کویل خراب، زمان‌بندی و ولتاژ احتراق را خراب می‌کنند و نتیجه‌ آن روشن نشدن خودرو است. اگر خودرویتان بد استارت می‌خورد، شمع‌های آن را به مراکز خدمات معتبر نشان دهید تا از مشکلات احتمالی پیش رو جلوگیری کنید. البته این خرابی ممکن است به خاطر نرسیدن برق به شمع‌ها نیز باشد که در این صورت باید سیستم برق‌رسانی خودرویتان را بررسی و تعمیر کنید.
  • اگر فیلتر بنزین خودرویتان مسدود باشد، یا به هر دلیل دیگری مجاری سوخت‌رسانی به موتور دچار رسوبات و گرفتگی شده باشد، نباید انتظار داشته باشید که خودرویتان با تک استارتی به‌ سرعت روشن شده و موتورتان غرشی دل‌نشین داشته باشد.
  • در طی سال‌های گذشته کاربراتور به ‌طور کامل جای خود را به انژکتور داده است. نام دیگر انژکتور سیستم پاشش سوخت است که وظایفی در حیطه‌ سوخت‌رسانی دارد؛ بنابراین وجود مشکل در انژکتور هم می‌تواند از دلایل استارت خوردن و روشن نشدن ماشین تلقی شود.

نکته:

فراموش نکنید مشکل روشن نشدن خودرو پس از استارت خوردن در فصول سرد سال بیشتر اتفاق می‌افتد که یکی از دلایل آن‌ می‌تواند استفاده از روغن‌موتورهای بی‌کیفیت و غیر اصلی باشد. این روغن‌موتورها نمی‌توانند روان‌سازی لازم برای حرکت قطعات متحرک داخل موتور را فراهم کنند.

سنسور هایی که در استارت نخوردن و روشن نشدن ماشین نقش دارد ؟

1- سنسور دمای هوای ورودی

این سنسور وظایفش این است که هوای ورودی را به موتور انتقال دهد و مقاومت NTC  را افزایش داد  و در اکثر مواقع باعث کاهش آن نیز می شود و این روند همچنان ادامه دارد .

2- سنسور فشار هوای مانیفولد

وظیفه آن این است که فشار وارد شده به سنسور را اندازه گیری کند و هوای مانیفولد را وارد موتور می کند . و همچنین مقدار پاشش سوخت و اوانس جرقه را تنظیم و کنترل می کند .

4- سنسور موقعیت دریچه گاز

این سنسور وظایف را ارسال می کند و میزان دریچه گاز را اندازه گیری می کند و همچنین میزان و مقدار پاشش سوخت را تنظیم و کنترل خواهد کرد .

5- سنسور دور موتور

اندازه دور موتور و زاویه میللنگ و موقعیت پیستون را اندازه می گیرد . بودن سنسور در ماشین ضروری بوده و اگر در ماشین نباشد ، به ماشین آسیب جدی و پر خطری را وارد می کند . آسیب های نبودن سنسور در ماشین می توان گفت که مقدار آوانس را پایین می آورد .

6- سنسور موقعیت میل سوپاپ

وظایف این سنسور این است که موقعیت سیلندر 1 را اندازه گیری و تشخیص دهد و آن را به واحد الکترونیکی برساند و بعد آن را به سنسور انتقال دهد .

7- سنسور سرعت خودرو

وظیفه دارد زمانی که ماشین در حال حرکت است ، آن را اندازه گیری و تشخیص دهد و آن را به واحد الکترونیکی برساند و بعد آن را به سنسور انتقال دهد .

8- سنسور ناک

سنسور ناک باید میزان ناک و یا کوبش احتراق را اندازه گیری کند که با یک جرقه آن کم شود و غلظت سوخت افزایش یابد .

9- سنسور اکسیژن

مواد غنی و هوای ورودی را به موتور می رساند و دود را از موتور و ماشین خارج می کند . و ecu  سوخت و هوا را میسنجد و آن را تنظیم و کنترل می کند . و سنسور اول در خروجی و سنسور دوم در ورودی نصب شده و وظایف خود را انجام می دهد .

مطلب مشابه:

عوامل که باعث روشن نشدن خودرو و استارت نخوردن آن می شود ؟

1- فیوز ها را چک کنید

2- خودرگی باطری

3- باطری از کار افتاده

4- سوئیچ بد

5- اتصالات معیوی استارت

6- تست سیم پیچ

7- کلاه توزیع

8- سیم پیچ

9- اتصالات الکترونیکی

10- ECU یا MAF معیوب

11- چرخ لنگر رنده و یا چرخ دنده ای حلقه ای

12- سوپاپ شرد و معیوب استارت

13- استارت شل

14- انژکتور معیوب

15- فیلتر سوخت

محسن صالحی

مکانیکو مجموعه‌ای خلاق می‌باشد که با هدف بالابردن سطح دانش و مهارت عیب یابی تعمیرکاران و تربیت متخصصین کار آزموده بنا گردیده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا