?اموزش??عیب یابی?نگهداری خودرو

علائم روغن‌ سوزی در موتور خودرو چیست؟

روغن سوزی چیست؟

به طور کلی در موتور های درون سوز، روغن برای کاهش اصطکاک، خنک‌ کاری و بهبود کار قطعات فلزی موتور در پیشرانه مورد استفاده قرار می گیرد. در صورتی که روغن وارد اتاق احتراق یا‌‌ همان محفظه بالای پیستون شود، به همراه گازهای خروجی اگزوز از موتور (دود آبی) خارج خواهد شد که به اصطلاح به این عمل روغن سوزی می گویند.

علائم روغن سوزی چیست؟
علائم روغن سوزی چیست؟
علائم روغن سوزی چیست؟

1- کم کردن روغن یکی از اصلی ترین علائم روغن سوزی موتور محسوب می شود که معمولا ناشی از خرابی واشر سرسیلندر، خوردگی یا ساییدگی دیواره سیلندر یا پیستون، خرابی لاستیک گیت، خرابی یاتاقان‌ها، خرابی شاتون‌ها، شکستن یک یا چند رینگ پیستون و اصطکاک شدید گیت سوپاپ می باشد. این مشکلات باعث می‌شود که روغن موجود در سطح سیلندر، در حین حرکت رو به پایین پیستون به طور کامل از جداره پیستون پاک نشود و در زمان احتراق با مخلوط سوخت و هوا ترکیب شده و به همراه گازهای خروجی اگزوز از موتو خارج خواهد شود.

نوشته های مشابه

مطلب پیشنهادی:

2- خروج دود آبی رنگ از اگزوز به معنای سوختن روغن است که می تواند ناشی از خرابی واشر سر سیلندر، خوردگی یا ساییدگی دیواره سیلندر یا پیستون و اصطکاک شدید گیت باشد.

3- اگر دود خارج شده از اگزوز سفید رنگ باشد از سوختن ماده خنک‌ کننده و یا روغن هیدرولیک خبر می دهد که در این شرایط وضعیت جدی تر است اما خارج شدن دود سفید نشانه روغن سوزی محسوب نمی شود.در صورتی که دود سفید رنگ ناشی از سوختن ماده خنک کننده باشد از وجود مشکلی در واشر سرسیلندر و یا سیلندر خودرو خبر می دهد و اگر ناشی از سوختن روغن هیدرولیک باشد مشکل از گیربکس خودرو بوده است.

4- دود سیاه رنگ یکی از پدیده‌های رایج در بین خودروهای دیزلی قدیمی‌ است که به ویژه در هنگام استارت زدن مشاهده می شود اما در خودروهای بنزینی امروزی وجود چنین دودی به معنای تراکم نادرست و عدم تناسب در مخلوط هوا و سوخت است. این عدم تناسب در نتیجه اشکال در سیستم سوخت رسانی، گرفتگی فیلتر هوا و یا نقص در عملکرد سنسور اکسیژن به وجود می آید.

راه حل

 در صورت تشخیص دادن علائم روغن سوزی، خودرو خود را به یک مکانیکی برده و تست کمپرس انجام دهید. در این صورت سریعا متوجه خواهید شد که دقیقا مشکل روغن سوزی از کدام قسمت است.

منبع:ماشین سه

محسن صالحی

مکانیکو مجموعه‌ای خلاق می‌باشد که با هدف بالابردن سطح دانش و مهارت عیب یابی تعمیرکاران و تربیت متخصصین کار آزموده بنا گردیده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا