😍برق اتومبيل😍

علائم خرابی سنسور سرعت خودرو

5/5 - (1 امتیاز)

سنسور سرعت خودرو

سنسور سرعت خودرو وظیفه دارد که سرعت خودرو را در حالتهای مختلف اندازه گیری کرده و به واحد کنترل الکترونیکی ( ایسیو ) ارسال کند و ایسیو نیز بر اساس اطلاعات دریافتی از این سنسور مقدار پاشش سوخت را برای وضعیت های مختلف حرکت خودرو : حرکت در دور آرام ، شتاب گیری و توقف خودرو  و … تنظیم می کند .

طلب مشابه:

نکته:

سنسور سرعت خودرو در دو مدل ساخته شده که یکی با سیم کیلومتر و دیگر بدون سیم کیلومتر که نوع با سیم کیلومتر در خودروهای قدیمی انژکتوری بکار می رفته و کارکرد کیلومتر در صفحه داشبورد به صورت مکانیکی می باشد ( غیر دیجیتالی ) و نوع دیگر یعنی سنسور سرعت خودرو بدون سیم کیلومتر در خودروهای جدید بکار می رود و کارکرد کیلومتر در صفحه داشبورد به صورت دیجیتالی نشان داده می شود .

در طرح جدیدتر سنسور سرعت در خودروها ، چرخ دنده پلاستیکی روی دیفرانسیل و سر سنسور حذف شده است .
روش تست قطعه سنسور کیلومتر
روش تست قطعه سنسور کیلومتر
روش تست قطعه سنسور کیلومتر :
۱ _ تست با دستگاه دیاگ  :

سوکت دستگاه دیاگ را به خودرو اتصال می دهیم و وارد منوی کد خطاها می شویم و چک می کنیم که خطایی در مورد این سنسور در حافظه ECU ثبت شده یا نه. در صورت وجود خطا اگر از نوع لحظه ای (i) بود خطا را پاک می کنیم. اما اگر از نوع دائمی (p) بود ابتدا از محکم بودن و تمیز بودن سوکت سنسور مطمئن می شویم، سپس خطا را پاک می کنیم. و بعد با خودرو مسافتی را طی می کنیم و مجددا کد خطاها را چک می کنیم. اگر پاک نشد سنسور خراب است.

نظرت چیه این مطلب رو هم ببینی
گرمکن دریچه گاز

سوییچ خودرو را باز کرده تا برق پشت آمپر حاضر شود سپس سنسور را میتوانیم از روی گیربکس باز کرده و با دست میله چرخشی را بچرخانیم ،اگر سنسور سالم باشد عقربه سرعت سنج خودرو شروع به حرکت می نماید و همچنین در دستگاه دیاگ نیز پارامتر سرعت مقدار را نشان میدهد.

علائم خرابی سنسور سرعت خودرو
علائم خرابی سنسور سرعت خودرو

برای اطمینان بیشتر از دقت کار سنسور دستگاه دیاگ  را داخل خودرو برده و با سرعت های مختلف خودرو را حرکت می دهیم. اگر سرعت ثبت شده در منوی پارامترهای دستگاه در قسمت سرعت خودرو، مطابق سرعت کیلومتر شمار و سرعت واقعی اتومبیل بود، سنسور درست کنار می کند. 
هرگاه کیلومتر شمار خودرو از کار بیفتد و عیب های گفته شده در بالای بوجود بیاید، سنسور خراب است. همچنین شلاق زدن عقربه کیلومتر شمار نشان از خرابی سنسور دارد. 

۲ _ تست ولتاژی :


در صورت خرابی قطعه، سوکت آن را جدا کرده، خودرو را روشن می کنیم. دو سر پروپ ولت متر راه به پایه ۱ و ۲ سوکت دسته سیم اتصال می دهیم. ولتاژ باید ۱۲v+ باشد. اگر نبود باید مسیر برق را تا رله دوبل چک کنیم.


۳ _ تست اهمی :

به وسیله اهم متر سیم پایه سوم سوکت سنسور را تا پایه ECU (طبق نقشه خودرو مربوطه) چک می کنیم. باید مقاومت آن کمتر از ۱Ω باشد، در غیر این صورت مسیر ایراد دارد.

۴ _ تست دنده کیلومتر گیربکس :

سنسور سرعت را از جای خود باز کرده، زیر چرخ محرک خودرو جک می زنیم. خودرو را دنده یک گذاشته گاز می دهیم تا پینیون دنده کیلومتر شروع به گردش کند. اگر حرکت کرد که هیچ در غیر این صورت ایراد را در دنده کیلومتر گیربکس جستجو می کنیم. سپس سنسور را از نظر سلامت پایه شافت ورودی سنسور بررسی می کنیم. اگر سالم بود ایراد از سنسور سرعت است.

√ سرویس قطعه :
در بعضی از مدلها مثل پیکان، از سوراخ کنار سنسور آب وارد قطعه شده، باعث خرابی آن می شود. لذا باید سوراخ کنار سنسور را با چسب آب بندی یا درپوش مناسب، آب بندی نمود. همچنین باید این قطعه را از نظر آغشته نبودن به روغن بازرسی کرد.

مطلب پیشنهادی:

روش تست قطعه سنسور کیلومتر
روش تست قطعه سنسور کیلومتر
چه نشانه‌هایی به شما زمان تعویض سنسور سرعت را خبر می دهند؟
  1. کار نکردن کیلومتر شمار
  2. از کار افتادن یا درست کارنکردن سرعت سنج خودرو
  3. عملکرد نامناسب کروز کنترل
  4. وجود مشکل در هنگام تعویض دنده
  5. پریدن دنده از طرف گیربکس
  6. ماشین به هنگام در جا کار کردن هرزگردی داشته باشد
  7. تولید صدای نامناسب خودرو به هنگام کار کردن و یا افت ناگهانی قدرت خودرو
  8. کم شدن بازده سوخت
  9. روشن شدن چراغ چک موتور و یا سیستم ضد قفل ترمز
روش تست قطعه سنسور کیلومتر
روش تست قطعه سنسور کیلومتر
رفع مشکل سنسور سرعت تا چه اندازه اهمیت دارد؟

وقتی مالکان خودرو به تعویض به موقع سنسور سرعت اهمیت ندهد باید انتظار بدتر شدن عملکرد خودروی خود به مرور زمان را داشته باشند. تعلل در تعویض سنسور منجر به آسیب رسیدن به بخش های حیاتی خودرو می شود.

برچسب:

آشنایی با سنسور سرعت خودرو، با نقش سنسور سرعت در خودرو، روش تست قطعه سنسور کیلومتر، روش های عیب یابی سنسور سرعت سنج خودرو، ساختار داخلی سنسور سرعت، سنسور سرعت خودرو، سنسور سرعت خودرو چیست؟، سنسور سرعت خودرو و عیب یابی آن، سنسور سرعت خودرو وظیفه دارد، سنسور سرعت یا کیلومتر چیست ؟، سنسور کیلومتر چیست ؟، شرح کار قطعه سنسور سرعت یا کیلومتر، طرز کار سنسور سرعت سنج خودرو، علائم خرابی سنسور سرعت خودرو، عیب یابی سنسور سرعت خودرو، نحوه عملکرد سنسور سرعت یا کیلومتر روی گیربکس، نشانه‌های خرابی و نحوه تعویض سنسور کیلومتر

𝗘𝗻𝗴𝗶𝗻𝗲𝗲𝗿 𝗠𝗼𝗵𝘀𝗲𝗻 𝗦𝗮𝗹𝗲𝗵𝗶

مکانیکو مجموعه‌ای خلاق می‌باشد که با هدف بالابردن سطح دانش و مهارت عیب یابی و تربیت متخصصین کار آزموده بنا گردیده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا