😍اموزش😍😍برق اتومبيل😍

سیستم جرقه زنی

Rate this post

اجزا سیستم جرقه زنی +فیلم اموزش نحوه کار
در موتورهای بنزینی برای ایجاد احتراق در محفظه احتراق سیلندر ، نیاز به ایجاد جرقه در زمان مناسب می باشد ، قطعات مختلفی در به وجود آمدن جرقه داخل سیلندر نقش ایفا می کنند ، اجزای سیستم جرقه خودرو شامل موارد زیر می شوند.

1- شمع خودرو.

2- کوئل خودرو.

3- وایر خودرو.

4- دلکو خودرو (در خودروهای کاربراتوری).

5-کامپیوتر خودرو (در خودروهای انژکتوری).

در این مطلب به تک تک این قطعات سیستم جرقه زنی و اجزا آن را بررسی می کنیم.

شمع چیست؟
شمع چیست؟

اولین عضو سیستم جرقه زنی

شمع چیست؟

شمع خودرو در کاهش مصرف سوخت و همچنین شتاب و نرم کار کردن موتور خودرو بسیار تاثیر گذار است. کسانی که از خودروهای دوگانه استفاده میکنند با مشورت با مکانیک خود می توانند از شمع های دو پلاتینه برای شتاب بیشتر استفاده کنند.

شمع خودرو قطعه کوچکی است که داخل سیلندر موتور قرار می گیرد و از یک سمت ولتاژ بالا به آن اعمال می شود و در سمت دیگر که داخل سیلندر قرار می گیرد جرقه ایجاد می شود.به گزارش تالاب این جرقه باعث انفجار مخلوط هوا و بنزین در داخل سیلندر موتور می شود که این انفجار در نهایت نیروی لازم را برای موتور فراهم می کند. برای اینکه موتور دارای راندمان مناسب باشد لازم است که شمع ها سرویس شوند یا در صورت لزوم تعویض گردند.

کوئل خودرو چیست؟
کوئل خودرو چیست؟

کوئل خودرو

ایجاد ولتاژ مثبت در انتهای شمع ،توسط قطعه ای به اسم کوئل انجام می شود؛ کوئل خودرو نقش اصلی را در ایجاد جرقه برعهده دارد ، کوئل ، برق 12 ولت خودرو را دریافت کرده و ولتاژ مثبتی در حد 30 هزار ولت ایجاد می کند. در شکل زیر یک مدل کوئل (مدل خودروهای کاربراتوری ) را مشاهده می کنید که دارای سه ترمینال می باشد ( دارای 3 محل اتصال به سیم می باشد) ترمینال B به مثبت باطری خودرو وصل می شود و ترمینال C با چند واسطه ، به منفی باطری وصل می شود ، با این کار ، در ترمینال A ، ولتاژ مثبت 30000 ولت ایجاد می شود.

وایر خودرو چیست؟
وایر خودرو چیست؟

وایر خودرو

وایر شمع خودرو شامل سیم هایی است که وظیفه انتقال برق به سر شمع های موتور را به عهده دارند، آن ها باعث جرقه و روشن شدن موتور می شوند. در سیستم های جرقه زنی مدرن، به جای وایرشمع از کوئل استفاده شده که به طور مستقیم روی شمع قرار دارد. اگر یکی از آن ها خراب شود، موتور خودرو خوب کار نمی کند. جنس وایرهای شمع معمولا  از جنس سیلیکونی هستند و مقاوم و بادوام است همچنین باید در بازدید و نگهداری آن ها به قدر کافی دقت کرد. مورد دیگر اینکه هر وایر باید به شمع خودش متصل شود و هنگامی که احتیاج به تعویض داشتند باید همه ی آن ها را تعویض کرد. اگر از وایرشمع های غیر استاندارد استفاده کنیم، این کار باعث کاهش قدرت موتور، افزایش دمای موتور، افزایش مصرف سوخت، لرزش موتور، ذوب شدن سرشمع میانی و غیره می شود.

دلکو خودرو چیست؟
دلکو خودرو چیست؟

دلکو خودرو

دلکو در موتور خودرو به عنوان یکی از اجزای مهم موتور می باشد که وظیفه تقریبی آن تامین برق و شارژ کردن باتری خودرو می باشد حال میخواهیم به وظایف و عملکرد آن را مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار دهیم.

دِلکو (به انگلیسی: Distributor) وسیله‌ای است در موتورهای درون‌سوز که جریان ولتاژ بالا را از کویل به شمع‌ها هدایت می‌کند تا به ترتیب احتراق را منظم کند. اولین نوع از این وسیله توسط Dayton Engineering Laboratories Co (به اختصار delco) ساخته شد (که به همین دلیل در پارسی به این نام خوانده می‌شود) و در سال ۱۹۱۰ بر روی کادیلاک عرضه گردید. این اختراع توسط چارلز کترینگ صورت گرفت و در روزگار خود شگفت‌آور بود.

ECU چیست؟
ECU چیست؟

کامپیوتر خودرو یا ایسیو( ECU )

در زیر کاپوت خودرو های امروزی، موتور پیچیده ای قرار دارد که با شکل اولیه موتور های هنری فورد (Henry Ford) تفاوت بسیاری دارد. برای کنترل آلایندگی و آلودگی هوا، کاهش مصرف سوخت و افزایش کارایی موتور لازم بود تا کامپیوتری برای ماشین ساخته شود و موارد مختلفی را محاسبه کند. این کامپیوتر ECU نام دارد و مخفف Engine Control Unit یا واحد کنترل موتور است که نوعی از Electronic Control Unit یا واحد های کنترل الکترونیک است. ECU از قطعاتی مانند چیپست ها، ریزپردازنده ها و.. به وجود آماده است و محاسبات فراوانی را انجام می دهد. در نهایت تصمیم گیری برای زمان جرقه زدن شمع، مقدار سوخت ورودی، کنترل دریچه هوا و سایر امور مشابه بر عهده این قطعه است تا عملکرد مطلوب موتور تضمین شود.

فیلم آموزشی

سیستم جرقه زنی چگونه کار می کند

سیستم جرقه زنی انژکتوری چگونه کار می کند

𝗘𝗻𝗴𝗶𝗻𝗲𝗲𝗿 𝗠𝗼𝗵𝘀𝗲𝗻 𝗦𝗮𝗹𝗲𝗵𝗶

مکانیکو مجموعه‌ای خلاق می‌باشد که با هدف بالابردن سطح دانش و مهارت عیب یابی و تربیت متخصصین کار آزموده بنا گردیده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا