😍سنسور ها وعملگر ها😍

سنسور ضربه چیست؟نحوه عیب یابی

4.4/5 - (7 امتیاز)
سنسور ضربه چیست؟نحوه عیب یابی

همه چیز در مورد سنسور ضربه با همراه مکانیکو

نوشته های مشابه
سنسور ناک (knock sensor)
سنسور ناک
سنسور ناک

سنسور ناک یا کوبش وظیفه دارد که میزان کوبش داخل سیلندر را در موقع احتراق ناقص اندازه گیری کرده و به واحد کنترل الکترونیکی(ایسیو) ارسال کند و واحد کنترل الکترونیکی ( ecu ) نیز بر اساس اطلاعات دریافتی از این سنسور آوانس جرقه را کاهش و یه سمت ریتارد می برد ، البته همزمان با غلیظ کردن سوخت این عمل آنقدر ادامه می یابد تا عمل کوبش در موتور بر طرف گردد .

اساس کار سنسور ناک
اساس کار سنسور ناک
اساس کار سنسور ناک

سنسور  ناک بر اساس یک مقاومت متغیر از نوع ضربه ای ( پیزو الکتریک ) کار می کند که در داخل این سنسور یک صفحه ارتعاش کننده و یک پیزو الکتریک قرار دارد که در اثر ضربه تغییر مقاومت می دهد و وقتی که فرکانس ارتعاشات موتور از 12 یا 16 کیلو هرتز گذشت ولتاژ خروجی این سنسور افزایش یافته و به واحد کنترل الکترونیکی ( ایسیو ) ارسال می شود .

سنسورناک در کجا قرار می گیرد ؟

سنسور کوبش در بلوکه موتور سمت مانیفولد هوا و بین سیلندر ۲ و ۳ بسته می شود . در خودروهای جدید پیشرفته به ازای هر دو سیلندر و یا هر سیلندر از یک سنسور ناک استفاده شده است ( جهت کنترل ، آوانس و ریتارد هر سیلندر بطور مجزا و نرم کار کردن موتور )

ساختار داخلی سنسور ناک :
ساختار داخلی سنسور ناک
ساختار داخلی سنسور ناک

شکل سنسور ضربه در مدار

شکل سنسور ضربه در نقشه
شکل سنسور ضربه در نقشه
عیوبی که در صورت خرابی سنسور به وجود می اید:

در صورت خرابی سنسور ناک ، ایجاد کوبش در اثر عوامل خودسوزی افزایش یافته و بنابراین احتمال اثر منفی در موتور مانند : خرد شدن پیستونها و غیره بوجود می آید و همیشه در موقع ایجاد کوبش در موتور ، صدای کوبیدن پیستونهاافزایش یافته و باعث ایجاد لرزش در موتور می گردد و موتور منظم کار نمی کند و به خصوص در مواقعی که ایجاد این حالت باعث تشدید حالت کوبش در موتور می گردد مانند ، دادن دنده مرده به خودرو در حرکت است . که در این حالت به علت خرابی سنسور ناک ، سبب افزایش احتمال خرد شدن پیستون و … در موتور وجود دارد .

روش تست سنسور ناک
الف – عیب یابی سنسور ناک با استفاده از دستگاه عیب یاب ( دیاگ ) :


در صورت خرابی سنسور ناک ، خطای این سنسور در قسمت خواندن عیوب در دستگاه عیب یاب مشاهده می شود و در خیلی مواقع خرابی این سنسور سبب روشن شدن لامپ عیب یاب در صفحه اشبورد می گردد . در قسمت پاک کردن خطاها ، در دستگاه عیب یاب ، خطای این سنسور را پاک می کنیم .

نکته :


در بعضی از خودروهای انژکتوری دیده شده است که با پاک کردن خطای این سنسور مجددا این خطا ظاهر شده و دوباره لامپ عیب یاب روشن می شود . بررسی هایی که در خودروهای مختلف شده ، نشان می دهد که یک یا چند دلیل زیر می تواند سبب این کار شود .

دلایل :

در بعضی از خودروها سنسور ناک در واحد کنترل الکترونیکی فعال شده ولی خود سنسور نصب نشده است و یا خود سنسور نصب شده بلکه سوکت این سنسور روی سنسور وصل نشده است و یا اصلا سیم کشی بکار رفته از نوع سنسور ناک نیست و …

بنابراین در این حالتهای بیان شده ، سبب روشن ماندن لامپ عیب یاب ( دیاگ ) و خطای این سنسور در حافظه واحد کنترل الکترونیکی ( ایسیو ) می گردد که برای یرطرف شدن این عیب باید موارد گفته شده برطرف گردد .

و در بعضی از خودروها مشاهده شده که موارد بیان شده در مرحله قبل نبوده یعنی کلیه موارد گفته شده در مرحله قبل سالم بوده و هیچ مشکلی وجود ندارد . اما لامپ عیب یاب روشن شده و خطای این سنسور در حافظه واحد کنترل الکترونیک ( ایسیو ) ثبت شده است . علت این عیب با بررسی هایی که شده نشان می دهد که در یک بخش از سخت افزار واحد کنترل الکترونیکی ( ecu ) مشکلی بوجود آمده است ( IC مربوطه ) که برای بر طرف کردن این عیب یا باید IC مربوطه را در داخل واحد کنترل الکترونیکی ( ای سی یو ) و یا خود واحد کنترل الکترونیکی را تعویض کرد .

ب – عیب یابی سنسور ناک با استفاده از دستگاه مولتی متر ( قسمت ولت متر ) :


ابتدا کلید یا سلکتور دستگاه مولتی متر را روی قسمت ولت متر ( DC ) قرار داده و سپس دو سیم مشکی و قرمز را در محل مربوطه قرار داده و دو سر این سیم مشکی و قرمز را به دو پایه سنسور ناک متصل کرده و با ایجاد فرکانس های مختلف ( ضربه ) ولتاژ خروجی را اندازه گیری و یادداشت کنید و با جدول استاندارد مربوطه مقایشه نمایید . در صورت داشتن اختلاف زیاد و یا عدم تغییر در اثر ضربه ، سنسور معیوب بوده و باید تعویض گردد .

اموزش کار کردن با اهم متر

نکته : سنسورهایی که تست ولتاژی دارند از جمله سنسور ناک توصیه می شود که روی خودرو تست کنید

نحوه آزمایش سنسور ناک ( کوبش ) با دستگاه مولتی متر
نحوه آزمایش سنسور ناک ( کوبش ) با دستگاه مولتی متر
نحوه آزمایش سنسور ناک ( کوبش ) با دستگاه مولتی متر
نکانت پایانی:

نکته : در موقع بستن سنسور knock به بلوکه موتور باید توجه داشته باشیم که پیچ این سنسور حتما با گشتاور معین بسته شود . ( بین 1/5 الی 2/5 کیلوگرم متر ) در غیر اینصورت اثر منفی روی موتور خواهد داشت .

فیلم اموزشی سنسور

𝗘𝗻𝗴𝗶𝗻𝗲𝗲𝗿 𝗠𝗼𝗵𝘀𝗲𝗻 𝗦𝗮𝗹𝗲𝗵𝗶

مکانیکو مجموعه‌ای خلاق می‌باشد که با هدف بالابردن سطح دانش و مهارت عیب یابی و تربیت متخصصین کار آزموده بنا گردیده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا