?سنسور ها وعملگر ها?

سنسور سرعت خودرو چیست؟ نحوه عیب یابی

سنسور سرعت خودرو چیست؟ نحوه عیب یابی

با ما همراه باشید مکانیکو

سنسور سرعت خودرو(vehicle speed sensor )
سنسور سرعت خودرو چیست
سنسور سرعت خودرو چیست

سنسور سرعت خودرو وظیفه اندازه گیری سرعت لاستیک ها هنگام رانندگی را برعهده دارد ، این قطعه روی مسیر خروجی گیربکس به دیفرانسیل نصب شده است. همچنین با اعلام زمان وارد کردن نیرو به چرخ ها هنگام استفاده از سیستم ترمز ABS ، توسط ایسیو ECU پردازش و به حفظ ثبات و بالانس خودرو در هنگام رانندگی کمک می کند.

نوعی از سرعت سنج ها هستند که از یک حلقه دندانه دار و یک سیستم هشداردهنده تشکیل شده اند. سنسور سرعت موجود در گیربکس به طور کلی سرعت چرخشی حلقه های دو سر میل لنگ را محاسبه می کنند و سنسورهای موجود در دیفرانسیل با استفاده از حلقه های متصل به چرخ دنده همان عملیات سنسورهای قبل را انجام می دهند.

محل قرارگيري در خودرو

معمولاٌ محل قرارگيري سنسورسرعتدر خودرو هاي انژكتوري از جمله 206روي پوسته گيربكس ودرست بر روي دنده كيلو متر است .

اين دنده دقيقاٌ بروي شفت خروجي گيربكس نصب شده و وظيفه آن به عنوان يك واسط،امكان نمونه برداري از سرعت پلوس ها يا همان سرعت خودرواست .

اين سنسور هميشه درحال كار بوده وبا دنده كيلو متر در ارتباط است .

نحوه عملكرد سنسورسرعت خودرو

نحوه عملكرد اين سنسور بدين صورت است كه با چرخش دنده پينيون،سنسور توسط دنده كيلو متر پالس هايي به ECUميفرستد .

به كمك پالسهايي كه ECUدريافت ميكند سرعت خودرو محاسبه ميشود.اصولا سنسور سرعت در سرعت هاي بالاتراز2كيلومتردر ساعتدرهردورگردش ميل لنگ 8پالس ارسال كرده و ECUازاطلاعات آن براي بدست آوردن پارامتر هاي زير استفاده مي كند :

درك سرعت خودرو و نمايش آن
فهميدن دنده درگيرشده در خودرو
تصحيح دور آرام هنگامي كه خودرو درحال حركت است (وقتي خودرو در حال حركت است هواي ورودي خودرو از طريق دريچه گاز تامين مي شود و با رها كردن پدال دريچه گاز بسته شده و هواي ورودي از طريق استپر تامين مي شود)
بهينه كردن شتاب خودرو
كاهش مكث هاي خودرو

وقتي خودرو در حال حركتاست براي تعويض دنده (معكوس )دريچه گاز بسته مي شود.براي تامين هواي ورودي ECUاز سنسور سرعت سيگنالي دريافت مي كند .خودرو در حال حركت است و سنسور دريچه گاز نيز با ارسال سيگنالي بسته بودن خود را اعلام مي كند و ECUاستپر موتور را تا آخرين حد خود باز ميكند تا هم شتاب خودرو حفظ شود و هم خودرو در حالت مكثقرار نگيرد.

لحاظ شدن اين موارد به راننده احساس راحتي بيشتري در رانندگي ميدهد كه اصطلاحا به آن drive abilityمي گويند

.سرعت سنج در 206بدون سيم است .سنسور سرعت ، سرعت خودرو را به ECUاعلام كرده و ECUنيز بصورت الكترونيكي اين پارامتر را به جلو امپر اعلام می گردد

  مدار الكتريكي
مدار الكتريكي
مدار الكتريكي


اين قطعه از يك سوكت 3پايه تشكيل شده است:
پايه 1 : تغذيه 12 +ولت (از طريق رله دوبل)
2 :اتصال بدنه
پايه 3 :ارسال سیگنال

روش های تست سنسور سرعت خودرو
تست اهمی :

:به وسيله اهم متر پايه سوم سوكت سنسور را با پايه ECU(طبق نقشه خودرو مربوطه )چك ميكنيم .بايد مقاومت آن كمتر از يك اهم باشد.

تست ولتاژي:

در صورت خرابي قطعه، سوكت آنرا جدا كرده و خودرو را روشن ميكنيم .دو سر پروب ولتمتر را به پايه 1و 2سوكت دسته سيم وصل ميكنيم .ولتاژ بايد 12ولت باشد .در غير اينصورت مسير برق را تا رله دوبل چك ميكنيم.

تست دنده كيلومتر گيربكس:

سنسور سرعت را از جاي خود باز كرده، خودرو را بر روي سيستم تست زميني انتقال ميدهيم .خودرو را در دنده يك گذاشته و گاز ميدهيم تا پينيون شروع به حركت كند .اگر حركت نكرد ايراد را در دنده كيلومتر جستجو ميكنيم .سپس سنسور را از نظر سلامت پايه شفت ورودي سنسور بررسي مينماييم .اگر سالم بود ايراد از سنسور سرعت است

آشنايي با اثرات خرابي ظاهري سنسور سرعت در روي خودرو :

با توجه به عملكرد اعلام سرعت خودروECUبراي اعمال درپارامترهايپاششو جرقه درصورت خرابي اين سنسوردرمواردي خودرو نسبت به تغييرات سرعت ويا نسبت به سرعت هاي بالا يا پايين حساس شده و اثرات زير را برجامي گذارد:
1-خاموش شدن موتور درهنگام رها كردن گاز در موارد خاص بخصوص پشت چراغ قرمز (توقف آني).
2-بد كار كردن موتور در سرعتهاي بالا كه با افزايش سرعت بيشتر مي شود .
3-ريپ زدن در سربالايي و هنگام دنده معكوس.


4-در خورو 206همان طوركه گفته شدارتباط با پشتآمپر از طريق شبكهاست،لذا خرابي و عدم كاركرد سنسور سرعت موجب ازكارافتادن سرعت سنج مي شود.

5-درصورت خرابي پينيون دنده كيلومتر گاهاًعقربه صفحه كيلومتر شمار به صورت شلاقي حركت ميكند.

6-با توجه به محل خاص قرارگيري اين سنسور كه روي شفت خروجي گيربكس است ميتوان نتيجه گرفت كه اين دستگاه در دور آرام كه خودرو ايستاده است،هيچ گونه اثري دركاركرد موتور نداشته پس بنابراين اگر در دور آرام موتور مشكليوجود داشته باشد به دنبال خرابي سنسور سرعت نباشيد

7- نشت روغن گيربكس از اطراف آن
8-عدم نصب حرارت گير (شيلد حرارتي )سنسور سرعت موجب سوختن سيم هاي آن بر اثر حرارت اگزوز(كاتاليست)ميگردد

انواع سنسورسرعت چرخ:
انواع  سنسورسرعت چرخ
انواع سنسورسرعت چرخ
انواع  سنسورسرعت چرخ
انواع سنسورسرعت چرخ
انواع  سنسورسرعت چرخ
انواع سنسورسرعت چرخ
انواع  سنسورسرعت چرخ
انواع سنسورسرعت چرخ
انواع  سنسورسرعت چرخ
انواع سنسورسرعت چرخ
انواع  سنسورسرعت چرخ
انواع سنسورسرعت چرخ
انواع  سنسورسرعت چرخ
انواع سنسورسرعت چرخ
فیلم اموزشی سنسور

محسن صالحی

مکانیکو مجموعه‌ای خلاق می‌باشد که با هدف بالابردن سطح دانش و مهارت عیب یابی تعمیرکاران و تربیت متخصصین کار آزموده بنا گردیده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا