?سنسور ها وعملگر ها?

سنسور دمای آب چیست؟نحوه عیب یابی

سنسور دمای آب چیست؟نحوه عیب یابی

کامل ترین مطلب در مورد سنسور دما اب با ما همراه باشید مکانیکو

سنسور دمای آب موتور (Coolant Temperature Sensor )
 سنسور دمای آب موتور
سنسور دمای آب موتور

سنسور دمای آب یا سنسور دمای خنک کننده وظیفه دارد که دمای مایع خنک کننده را اندازه گیری کرده و به واحد کنترل الکترونیک ( ایسیو ) ارسال کند و ایسیو نیز از طریق اطلاعات این سنسور ، زمان پاشش سوخت و آوانس جرقه ای را برای حالت های مختلف از جمله برای حالت ساسات و دماهای مختلف تنظیم می کند . بنابراین یکی از سنسورهای تاثیر گذار در پاشش سوخت و جرقه ( آوانس و ریتارد ) و روشن شدن خودرو ، سنسور دمای مایع خنک کننده ( سنسور دمای آب ) می باشد .

نوشته های مشابه
وظایف سنسور دمای آب موتور:

1-نشانگر آمپر آب در پشت آمپر
2-تشخیص زمان راه اندازی فن های خنک کننده (دور کند،تند و خاموشی فن ها)
3-اطلاع ECU از دمای آب برای اعلام حالت ساسات
4-کنترل میزان حرارت موتور برای غلظت سوخت ترکیبی با هوا
5-کنترل کمپرسور کولر در صورت بالا رفتن بیش از اندازه استاندارد دمای موتور

محل قرار گیری :

معمولا در اکثر خودرو ها در روی محفظه ترموستات است

سنسور دما اب
سنسور دما اب
مدار الکتریکی سنسور دمای آب :

پایه ۱ اتصال بدنه

پایه ۲ ارسال سیگنال به ECU

پایه ۳ ارسال سیگنال به پشت آمپر آب

تعداد فشنگی در خودروهای مختلف، متفاوت است. در اغلب خودروها سه عدد حسگر دمای آب وجود دارد:

سبز: میزان دمای آب را به ECU منتقل می کند. برای تنظیم پخش سوخت هم کاربرد دارد.

آبی: مخصوص اطلاعاتی است که در صفحه نمایشگر پشت آمپر نشان داده می شود.

قهوه ای: دستور راه اندازی فن و کنترل یونیت فن را صادر می کند.

خانواده پراید و برخی خودروهای دیگر، کنترل یونیت فن ندارند و فن مستقیماً توسط ECU کنترل می شود، به همین دلیل سنسور قهوه ای رنگ حذف می شود. در برخی مدل های جدیدتر پراید، فشنگی آب هم حذف می شود. دلیل حذف این قسمت، ترکیب تمامی کنترلرها با هم و اتصالشان به کامپیوتر مرکزی خودرو و کنترل آمپر توسط سیستم BSI است. وقتی اطلاعات در دسترس ECU باشد، فرمان لازم صادر خواهد شد.

خودروی شما چند مدل فشنگی دارد؟ کدام یک از رنگ ها بیشتر آسیب می بیند و مجبور به تعویض آن می شوید؟ در فروشگاه توربویدک، انواع فشنگی آب پراید و سایر خودروها موجود است. اگر نکته ای درباره این قطعه و تعویض آن می دانید.

شرح کار سنسور دما اب

سنسور دمای آب ، این سنسور که عموما به نام فشنگی آب نیز شناخته می شود یک مقاومت  از نوع NTC  ( Negative Termal Coefficient ) می باشد . این نوع مقاومت ارتباط و تاثیر پذیری مستقیم با دما دارد به نحوی که اگر دمای پیرامون آن افزایش یابد ، مقاومت آن کاهش می کند. روش کار این سنسور به این شکل است که ECU ولتاژ ورودی به سنسور می دهد( ۵ ولت ) و سنسور بر اساس مقاومتی که در آن لحظه دارد که وابسته به دما است ، ولتاژ خاصی را به ECU  بر میگرداند که هر ولتاژ تعریف خاصی دارد و بیانگر دمای خاصی است .

سنسور دمای آب از نوع NTC میباشد
سنسور دما اب
سنسور دما اب

از آنجایی که این سنسور از نوع NTC میباشد ، اگر دمای آب بالا برود مقاومت آن کم می شود ، درنتیجه هرچه ولتاژ برگشتی به ECU  بالا تر و نزدیک ۵ ولت باشد یعنی دمای آب موتور بالا تر است و  درصورت سرد بودن دمای آب موتور چون مقاومت سنسور بالا میرود  ولتاژ برگشتی به ECU  کمتر می شود و ECU  بر اساس آن ولتاژ برگشتی ، از دمای آب موتور اطلاع پیدا می کند .

عیب یابی سنسور دمای آب :
الف – عیب یابی سنسور دمای آب با اسفاده از دستگاه عیب یاب ( دیاگ ) :

در صورت خرابی سنسور دمای آب ، خطای این سنسور در حافظه واحد کنترل الکترونیکی ( ecu ) ثبت شده و در بعضی از خودروها باعث روشن شدن لامپ عیب یاب می گردد . که ابتدا خطای سنسور دمای آب را پاک کرده و سپس در قسمت پارامترها به تجزیه و تحلیل دمای آب در حالته روشن بودن موتور پرداخت .

نکته : در صورت خرابی یا قطع بودن سنسور دمای آب ، مقدار دمای آب در قسمت پارامترها 40- ( منفی چهل ) درجه را نشان می دهد و یا با گرم و سرد شدن دمای آب ، مقدار دمای آب در قسمت پارامترها تغییر نمی کند و ثایت می ماند .

عیوب سنسور دمای آب:

1-روشن شدن چراغ Stop در پشت آمپر و یکسره شدن دور تند فن ها
2-خروج دود سیاه از اگزوز و ریپ زدن موتور
3- گاز خوردن پی در پی موتور در حالت دور آرام
4-نوسان آمپر آب در نشانگر پشت آمپر
5- روشن نشدن موتور با دلیل قطع جرقه کوییل

ب – عیب یابی سنسور دمای آب با استفاده از دستگاه مولتی متر (قسمت اهم متر ) :

ابتدا کلید یا سلکتور دستگاه مولتی متر را روی اهم متر قرار داده و سپس سیم های مشکی و قرمز را در قسمت مربوطه قرار داده و دو سر سیم های مشکی و قرمز را به دو پایه سنسور دمای آب وصل کرده و در دماهای مختلف مقدار مقاومت سنسور را یادداشت کنید . چنانچه اعداد به دست آمده ، طبق جدول مربوطه نباشد و اختلاف زیادی دشاته باشد و یا مقدار مقاومت این سنسور در دماهای مختلف تغییر نکند و یا مقدار مقاومت را صفر نشان دهد ، سنسور دمای آب معیوب بوده و باید تعویض گردد

عیب یابی سنسور دما اب
عیب یابی سنسور دما اب

اموزش کار کردن با مولتی متر یا اهم متر

فیلم اموزشی سنسور

محسن صالحی

مکانیکو مجموعه‌ای خلاق می‌باشد که با هدف بالابردن سطح دانش و مهارت عیب یابی تعمیرکاران و تربیت متخصصین کار آزموده بنا گردیده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا