اموش جامع cng

جهت خرید کلیک کنید
برق اتومبيل

دلکو چیست؟ علائم خرابی دلکو

دلکو چیست؟ علائم خرابی دلکو

تامین نمودن برق و همچنین شارژ کردن باتری خودرو است. این قطعه درون موتورهای درون‌سوز تعبیه می‌شود تا بتواند جریانی با ولتاژ بالا را از سمت کویل‌ها، به شمع‌ها هدایت نماید تا احتراق منظم و درستی درون موتور خودرو صورت گیرد. از آنجایی که بعضا شاهد خرابی دلکو پراید کاربراتوری هستیم، ما قصد داریم در این مطلب شما را با علائم خرابی دلکو آشنا نماییم. با مکانیکو همراه باشید.

دلکو چیست؟ علائم خرابی دلکو
دلکو چیست؟ علائم خرابی دلکو
آموزش تنظیم دلکو در خودروهای کاربراتوری
 1. موتور را روشن نگه دارید
 2. پیچ نگهدارنده را کمی شل کنید تا دلکو بچرخد  درحالتی که موتور روشن  است
 3. دلکو را کمی به یک سمت میچرخانیم تا موتور به اصطلاح راحت تر کارکنه و یه کم دورش بره بالا  ( این حالت رو بهش ادوانس میگن و تواین حالت موتور ریپ میزنه حالت برعکسش ریتارد هست )
 4. موتور در حالت  ادوانس انگار ریپ میزنه  که پیداکردیم
 5. سپس دلکورا بسمت ریتارد میگردانیم تا موتور دورش کمتربشه و ریپ نزنه  همینقدر که ریپ نزنه کافیه “دراین حالت خروجی اگزوز صاف میشود و خبری از تپ تپ  یا ریپ زدن خودرو نیست و دلکو درهمینجا تنظیم است “
 6. سپس  مقداری گازبه موتور بدهید تا ازنداشتن ریپ و لرزش در دوربالاتر مطمئن شوید
 7. اگر خودرو ریپ داشت یه کم دیگه بسمت ریتارد بچرخونید و پیچشو سفت کنید.
اموزش تنظیم دلکو
اموزش تنظیم دلکو
اموزش تنظیم دلکو
اموزش تنظیم دلکو
چکش برق چیست؟

چکش برق قطعه‌ای است که در بخش بالایی بادامک میل دلکو قرار گرفته و وظیفه حفظ اتصال بین ترمینال مرکزی و ترمینال ولتاژ خروجی از دلکو را برعهده دارد.

 • سپس پیچ‌ها را در جای خود بسته و تمام وایرهایی که در مرحله قبل جدا کرده بودید، را سر جای خود قرار دهید. در این مرحله دقت داشته باشید که وایرها و شلنگ‌های اتصال، درست در محل صحیح خود قرار گرفته باشند.
نکته:

برای آن که کمترین اشتباه در این مرحله صورت نگیرد، می‌توانید پیش از باز کردن وایرها و شلنگ‌های اتصال، چند عکس از محل اتصال آن‌ها تهیه کنید تا موقع اتصال دوباره، این کار را به راحتی انجام دهید. برای مطالعه بیشتر می توانید نشانه های پارگی یا خرابی تسمه تایم را نیز بخوانید .

تعویض دلکو پراید

برای تعویض دلکو پراید ابتدا باید مراحل زیر را با دقت دنبال کرده و انجام دهید.

 •  پیش از هر کاری باید وایر مرکزی دلکو را از محل خود جدا نمایید.
 • پس از آن نوبت به وایرهایی می‌رسد که به شمع‌ها متصل هستند. (این وایرهای بین شمع‌های خودرو و دلکو قرار گرفته‌اند و باید از دلکو جدا شوند. توجه داشته باشید که لازم نیست سر متصل به شمع‌ها را جدا نمایید.)
 • یک رشته سیم نیز بین دلکو و کویل قرار گرفته‌اند، که باید با احتیاط جدا شوند.
سرویس دلکو پراید کاربراتوری

از یاد نبرید که برای عملکرد بهتر موتور، لازم است که نسبت به سرویس دلکو پراید کاربراتوری، به صورت دوره‌ای اقدام کنید. سرویس دلکو در واقع همان تنظیم دلکو پراید است که در بالا توضیح دادیم و لازم است که هر سال یا شش ماه یک بار تجدید گردد.

عوامل سوختن کویل

الف) زمانی که دهانه پلاتین بسته است و سوئیچ به مدت طولانی باز باشد، عبور جریان برق از سیم پیچ اولیه و بدنه شدن آن از طریق پلاتین، باعث گرم شدن کویل می شود که سبب سوختن سیم پیچ های آن به مرور زمان و نیم سوز شدن آن می گردد. ازعلائم نیم سوز شدن کویل، جرقه ضعیف شمع به رنگ زرد و روشن نشدن موتور می باشد. چنانچه دهانه پلاتین باز بماند مشکلی ایجاد نمی شود

ب) معیوب بودن و نامناسب بودن ظرفیت خازن  و خلاصی زیاد میل دلکو باعث سوختن متوالی پلاتین و کویل می شود.

 ج) باز بودن بیش از حد دهانه شمع سبب بیش از حد آوانس شدن جرقه می گردد که در این حالت موتور و کویل گرم کار می کند.

 پلاریته صحیح کویل

  اشتباه وصل کردن ترمینال های کویل، در حالت غیرعادی مانند سرد بودن موتور، کثیف و فرسوده بودن شمع، روغن سوزی موتور و غیره در کارکرد موتور تاثیر گذار خواهد بود. در این حالت، پرتاب جرقه در سر شمع از سمت الکترود منفی به الکترود مثبت انجام می شود. پلاریته غلط کویل، باعث کاهش قدرت جرقه ۱۵ تا ۳۰ درصدی می شود.

برای آزمایش صحت عمل جرقه زنی، وایر کویل را از  دلکو بیرون آورده و در فاصله ۱۰ میلی متری از سر شمع نگه داشته ، نوک گرافیتی مدادی را بین وایر و سر شمع بگیرید. (شکل۵-۸) در حالیکه جرقه زده می شود شعله نارنجی رنگی از طرف مداد خارج می گردد. اگر شعله از طرف مداد به طرف سر شمع باشد جهت تخلیه جرقه صحیح و اگر از طرف مداد به طرف وایر باشد جهت غلط می باشد.

مشاهده بیشتر

مهندس صالحی

مکانیکو مجموعه‌ای خلاق می‌باشد که با هدف بالابردن سطح دانش و مهارت عیب یابی و تربیت متخصصین کار آزموده بنا گردیده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا