😍برق اتومبيل😍

دلایل خالی شدن باتری خودرو را بشناسید

Rate this post

گاهی پیش می آید که باتری خودروی شما به صورت ناگهانی خالی می شود. اگر برای اولین بار با چنین مشکلی مواجه شوید احتمالا به فکر تعویض باتری با یک نمونه جدید می افتید، اما در صورت بروز مشکل تعویض باتری بهترین راه نیست. در ادامه با بررسی دلایل ناگهانی خالی شدن باتری خودرو در سپندخودرو همراه ما باشید.

چرا باتری خودرو خراب می شود؟

باتری خودرو یکی از قطعاتی است که به دلایل بسیار زیادی دچار آسیب می شود و احتمال خرابی آن بسیار بالاست. اما در بحث خالی شدن باتری خودرو می توانیم سه دلیل اصلی و عمده را معرفی کنیم.

دلایل خراب شدن باتری
دلایل خراب شدن باتری

دلایل خالی شدن باتری خودرو را به طور کلی می توانیم در سه مورد اصلی خلاصه کنیم:

  • وجود مشکل ذاتی در خود باتری
  • وجود مشکل در سیستم سیم کشی خودرو
  • اشتباهاتی که خود راننده مرتکب می شود

با این تفاسیر می توان گفت که بسیاری از مشکلاتی که برای باتری به وجود می آید به سادگی قابل رفع هستند و نیازی به تعویض یا مراجعه به تعمیرگاه ندارند. بیشتر افراد زمانی متوجه ایراد باتری می شوند که خودرو خاموش است و قصد روشن کردن آن را دارند. اما گاهی خالی شدن باتری در حین حرکت خودرو نیز اتفاق می افتد.

مهمترین دلایل خالی شدن باتری
مهمترین دلایل خالی شدن باتری

1-خطای انسانی

شما تا به حال حداقل یکبار این کار را انجام داده اید، از سر کار به خانه می آیید، زمانی که خودرو را پارک می کنید فراموش می کنید چراغ ها را خاموش کنید یا حداقل اینکه آنها را کامل خاموش نمی کنید. در طول مدت شب باتری خودروی شما خالی می شود و صبح خودروی شما روشن نخواهد شد. بسیاری از خودروهای جدید در چنین شرایطی مجهز به سیستم هشدار هستند و به شما اعلام می کنند که چراغ ها روشن هستند.

‏٢- مصرف باتری زمانی که خودرو خاموش است

‏این حالت زمانی رخ می دهد که وسیله ی نقلیه خاموش است، اما بعضی قطعات در خودروی شما همچنان کار می کنند و برق مصرف می کنند. این اتفاق گاها عادی هستند، مانند مصرف انرژی توسط ساعت خودرو و آژیر سیستم امنیتی، باتری در هر حالتی انرژی و برق مورد نیاز آنها را تأمین می کند. اما، اگر مشکل برقی وجود داشته باشد، این وضعیت می تواند بیش از اندازه حالت عادی باتری مصرف کند و باتری را خالی کند.

٣- بد شارژ شدن

اگر سیستم شارژ باتری خودرو به خوبی کار نمی کند، باتری خودروی شما حتی زمانی که در حال رانندگی هستید می تواند خالی شود. در بیشتر خودروها، دینام برق مورد نیاز چراغ ها، سیستم صوتی و بسیاری از سیستم های دیگر را تأمین می کند، که اگر مشکل شارژ شدن باتری وجود داشته باشد، می تواند خالی شدن باتری را بدتر کند و در آخر شما کنار جاده متوقف می شوید. یک مکانیک ماهر می تواند مشکل را تشخیص دهد.

٤-خراب بودن دیود دینام

دینام خودرو وظیفه ی شارژ مجدد باتری و برق رسانی به سیستم های برقی مختلف خودرو را دارد. اگر دینام خودرو دارای دیود معیوبی باشد می تواند باعث خالی شدن باتری خودرو شما شود. یک دیود بد می تواند سیستم برقی خودرو را حتی وقتی که خودرو خاموش است شارژ کند در نتیجه زمانی که می خواهید خودرو را روشن کنید، روشن نمی شود.

٥- قدیمی بودن باتری

اگر باتری خودروی شما قدیمی است، ممکن است کامل شارژ نشود. اگر خودروی شما به کرات بد روشن می شود، امکان این وجود دارد که باتری خودروی شما فرسوده شده باشد. شما باید به طور عادی باتری خودرو را هر ٤-٥ سال یکبار تعویض کنید. اگر خودروی شما روشن نمی شود و باتری خودرو قدیمی است، تعویض باتری اولین کاری است که باید انجام دهید.

باتری خودروی که مرتب خالی می شود بسیار آزار دهنده است و فهمیدن علت این مشکل می تواند سخت باشد. با فرض اینکه دلیل خالی شدن باتری خطای انسانی نباشد، شما احتیاج به یک تعمیرکار خبره دارید تا بتواند مشکل سیستم برقی خودرو را تشخیص دهد و تعیین کند که این مشکل مربوط به باتری خودرو است یا چیز دیگری در سیستم برق خودرو مشکل دارد.

مطلب پیشنهادی:

———————————————

بررسی باتری
مهمترین دلایل خالی شدن باتری
مهمترین دلایل خالی شدن باتری

اگر تمامی چراغ‌ها را چک کردید و همه‌چیز درست کار می‌کرد، باید خود باتری را تست کنید. ابتدا باید اتصالات را چک کنید و مطمئن شوید همگی به‌درستی و محکم سر جای خود هستند. در باتری‌های قدیمی، باید سطح آب باتری را نیز چک کنید و در صورت نیاز، به آب آن اضافه کنید. برای تست آب باتری، یک دستگاه ارزان‌قیمت به‌نام هیدرومتر وجود دارد که کارکردن با آن آسان است و به‌راحتی می‌توانید از آن استفاده کنید. اگر پس از شارژ کامل باتری، یک یا دو عدد از سلول‌های آن عدد پایینی را نشان دهند، باید باتری را تعویض کنید.

راه دیگر تست خودرو، استفاده از دستگاه تستر (Tester) است. این دستگاه قیمت بالایی دارد و خرید آن برای مصرف‌کنندگان به‌صرفه نیست؛ ولی باتری‌سازها آن را دارند و می‌توانید برای تست باتری به آن‌ها مراجعه کنید. این دستگاه، به‌صورت مجازی باری را روی باتری قرار می‌دهد و شما می‌توانید ولتاژ باتری را در حالت عادی و زیر بار ببینید. معمولا تست باتری با این دستگاه، به‌صورت رایگان یا با هزینه‌ی ناچیز انجام می‌شود.

اگر خودتان این دستگاه را تهیه کرده‌اید و می‌خواهید در منزل باتری را تست کنید، بهتر است حتما دستکش و لوازم ایمنی بپوشید؛ چون گاهی باتری‌های معیوب در هنگام تست منفجر می‌شوند.

سولفاته‌شدن سر باتری‌ها
سولفاته‌شدن سر باتری‌ها
سولفاته‌شدن سر باتری‌ها

هنگام بازدید باتری ممکن است متوجه سولفاته‌شدن و جرم‌بستن در ناحیه‌ی سرباتری‌ها شوید. ممکن است این سولفاته‌شدن در حدی باشد که با چشم دیده نشود؛ ولی معمولا شدت آن بالا است و جرمی به رنگ آبی، سفید یا سبز را مشاهده خواهید کرد.

وجود سولفات و جرم در سرباتری‌ها هم می‌تواند از شارژ شدن صحیح باتری جلوگیری کند و هم نمی‌گذارد در هنگام استارت، برق کافی به استارتر برسد و به‌همین‌خاطر ممکن است خودرو روشن نشود.

 پاک‌کردن سولفات
پاک‌کردن سولفات
 پاک‌کردن سولفات

برای پاک کردن سولفات باتری می‌توانید از آب، جوش شیرین و یک برس سخت استفاده کنید. هنگام کار کردن با جوش شیرین نیز بهتر است احتیاط کنید؛ این ماده نباید وارد سلول‌های باتری شود. در بیشتر مواقع، سولفات‌ها تنها با آب جوش و یک برس سخت پاک می‌شوند.

اگر سولفات‌ها خیلی سفت باشند، برای پاک‌کردن آن از روی قطب‌های باتری می‌توانید از سمباده استفاده کنید. درصورتی‌که از سمباده برای پاک کردن سرباتری‌ها استفاده کنید، سطح آن‌ها بسیار صاف و شفاف می‌شود و این بهترین حالت ممکن برای انتقال جریان برق است. سپس باید سر باتری‌ها را محکم و درست ببندید. گاهی می‌بینید ایراد خودرو تنها به‌خاطر شل‌بودن این اتصالات است. در بعضی خودروها، نصب سرباتری‌ها کمی مشکل است و ممکن است به کمک یک متخصص نیاز پیدا کنید.

بررسی اتصالی

اگر باتری خودروی شما مدام خالی می‌شود، باید به‌سراغ سیستم برق بروید. ممکن است برق خودرو از جایی مثل قفل درها یا سوئیچ اتصالی کرده باشد و باتری خالی شود. مدار چراغ‌ها نیز می‌تواند باعث بروز این مشکل شود. برای پیدا کردن اتصالی در سیستم برق باید از دستگاهی به‌نام مولتی‌متر استفاده کنید. برای این کار، باید مولتی‌متر را در حداکثر آمپر خود قرار دهید. برخی نیز برای این کار از لامپ تست استفاده می‌کنند که قیمت پایین‌تری نسبت‌به مولتی‌متر دارد.

بسیاری از چراغ‌هایی که درون خودرو قرار دارند، طوری طراحی شده‌اند که به‌صورت خودکار خاموش می‌شوند. حال، بروز مشکل در سیستم برق خودرو می‌تواند باعث روشن ماندن آن‌ها و خالی شدن باتری شود. اگر باتری خودرو در زمستان‌ نیز دچار افت کارایی می‌شود، می‌توانید یک دستگاه جامپر خریداری کنید تا درصورت روشن نشدن خودرو، آن را به باتری وصل کنید.

درهرصورت، اگر تمهیدات گفته‌شده نتوانند مشکلتان را برطرف کنند، باید حتما به یک برقکار خبره مراجعه کنید.

فیلم اموزشی:

آشنایی با باطری خودرو

نحوه باطری به باطری کردن ماشین

نحوه صحیح شارژ کردن باطری ترازو

𝗘𝗻𝗴𝗶𝗻𝗲𝗲𝗿 𝗠𝗼𝗵𝘀𝗲𝗻 𝗦𝗮𝗹𝗲𝗵𝗶

مکانیکو مجموعه‌ای خلاق می‌باشد که با هدف بالابردن سطح دانش و مهارت عیب یابی و تربیت متخصصین کار آزموده بنا گردیده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا