😍نگهداری خودرو😍

تاثیر فیلتر هوا بر عملکرد خودرو

Rate this post
تاثیر فیلتر هوا بر عملکرد خودرو

فیلتر هوا یکی از بخشها مهم موتوری در خودروست که در عملکرد هوارسانی به پیشرانه خودرو نقش مهمی دارد. معمولا افرادی که به دنبال بهبود عملکرد خودروی خود هستند و می خواهند با کمتری هزینه کارایی خودروی خود را بهبود ببخشید به تعویض و یا تغییر نوع فیلتر هوای خودروی خود می پردازند.با ما همراه باشید مکانیکو مرجع خودرو

نوشته های مشابه

نقش فیلتر هوا در خودرو چیست؟
نقش فیلتر هوا در خودرو چیست؟
نقش فیلتر هوا در خودرو چیست؟

فیلتر هوا در حقیقت همان ورودی هوای مورد نیاز به پیشرانه برای احتراق موتور است و نقش فیلتر جلوگیری از ورود ذرات و آلودگی ها به موتور است. شاید با این توصیف چنین فکر کنید که باید از فیلترهای متراکم استفاده کنید، اما اگر فیلتر هوا خیلی متراکم باشد توان مکش پیشرانه شما کاهش پیدا میکند.

همچنین عدم تعویض به موقع فیلتر هوا هم بطور مشابه در عملکرد خودرو و قدرت مکش خودروی شما تاثیرگذار است. عملکرد دریچه های سوخت رسانی به طور مستقیم وابسته به فیلترهوای شماست و معمولا پیشنهاد می شود که اگر در مناطق پر گرد و غبار زندگی می کنید در هر 5000 کیلومتر به تعویض فیلترهوای خود بپردازید.

نکته:

تعویض فیلتر هوا با نمونه های گرانتر با عملکرد هوارسانی در خودروی شما رابطه مستقیم دارد و به دلیل عدم ایجاد مانع در هوارسانی، کیفیت بهتری در ورود هوا به پیشرانه را شاهد خواهید بود. فیلترهای هوا در نمونه های مختلفی تولید می شوند و برخی از آنها قابلیت شستشو و استفاده چند باره نیز دارند که در کاهش هزینه های نگهداری شما بسیار موثر اند.

بهترین زمان تعویض فیلترها
بهترین زمان تعویض فیلترها
مطلب پیشنهادی:
بهترین زمان تعویض فیلترها

صافی بنزین خودرو را هر 15000 کیلومتر تعویض کنید. تعویض صافی بنزین از آنجا ضروری است که جایگاه‌های سوخت از فیلترینگ مناسبی برخوردار نیستند. حتی بسیاری از کامیون‌های حمل بنزین نیز از مخزن تمیز و بدون املاح محرومند، زیرا بسیاری از آنها علاوه‌بر بنزین، گازوئیل، نفت سیاه و مانند اینها را نیز جا به جا می‌کنند که رسوبات فراوانی را به جایگاه‌های سوخت منتقل می‌کنند.

البته تعویض صافی بنزین به مدل خودرو هم بستگی دارد؛ اما کارشناسان عقیده دارند هرقدر که مدل خودرو بالاتر می‌رود، تعویض زودهنگام صافی بنزین نیز ضروری‌‌تر به نظر می‌رسد.

تعویض فیلتر سوخت به صورت منظم اقدام مناسبی است زیرا:

درصورت تعویض دیرهنگام ،هم ناخالصی‌های سوخت را از خود عبور می‌دهد و باعث گرفتگی و خرابی‌ِ سوزن انژکتور و افت قدرت و کیفیت ‌سواری اتومبیل می‌شود هم باعث بالارفتن مصرف سوخت خودرومی‌گردد.

تعویض منظم فیلتر هوا حداقل 5 مزیت برای خودرو شما به همراه دارد.

این 5 مزیت شامل مصرف سوخت کمتر، کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای، بهبود شتاب خودرو، افزایش عمر موتور و بهبود عملکرد کلی خودرو است.

برای هر گالن سوخت، موتور اتومبیل شما نیاز به 10 هزار گالن هوای تمیز دارد تا چرخه سوخت کامل شود و فشاری به موتور وارد نشود.

مزایای استفاده و تعویض به موقع فیلتر هوا
مزایای استفاده و تعویض به موقع فیلتر هوا
مزایای استفاده و تعویض به موقع فیلتر هوا

عدم ورود هوا و یا بروز مشکلات ذکر شده در هوای ورودی موتور به طور مستقیم در عملکرد خودروی شما تاثیرگذار است. وقتی فیلتر هوای شما در وضعیت مناسبی نباشد موتور باید با قدرت و فشار بیشتری کار کند تا همان بازدهی سابق خودش را داشته باشد. در ادامه نیز 4 مورد از مهمترین مزایای تعویض به موقع و تمیز نگهداشتن فیلتر هوا را برای شما آورده ایم:

 • افزایش بهره وری سوخت:
  شاید مهمترین دلیلی که در تعویض به موقع فیلتر هوا وجود دارد این است که نقش مهمی در میزان مصرف سوخت شما دارد. براساس برخی مطالعات چنین به دست آمده است که با بررسی همیشگی فیلتر هوا، در مقدار سوختی ثابت، عملکرد خود تا 14 برابر تحت تاثیر قرار می گیرد.
 • کاهش انتشار گازهای گلخانه ای:
  زمانیکه هوای ورودی به خودرو دارای فرایند ناقصی باشد، موتور به اصلاح ماشین بازها، خفه کار می کند. بدین معنا که فرایند سوختن به طور کامل انجام نمی گیرد و علاوه بر اینکه قدرت موتور کاهش پیدا می کند، انشتار گازهای گلخانه ای نیز به مقدار چشمگیری افزایش خواهد داشت.
مطلب پیشنهادی:
 • افزایش طول عمر موتور
  مسلما زمانی که هوای آلوده و پر از ذرات گرد و غبار به خودرو وارد شود، در طولانی مدت قطعات داخلی موتور رو به فرسایش خواهد داشت. آلودگی های وارد شده به موتور به مرور قطعاتی مانند سیلندر و پیستون را دچار فرسایش کرده و طبیعتا هزینه های تعمیر سنگین تری را به شما تحمیل می کنند.
 • صرفه جویی در هزینه
  در مقایسه با دیگر قطعات خودرو، فیلتر هوا یکی از ارزان ترین قطعات ماشین است. با تعویض به موقع فیلتر هوای خودرو می توانید احتمال نیاز به تعمیرات اساسی را کاهش داده و به خوبی در هزینه های خود مدیریت داشته باشید.
  همچنین همانطور که پیشتر هم گفته شد، به طرز چشمگیری در مصرف سوخت شما اثرگذار است.
معایب کثیف بودن فیلتر هوا
معایب کثیف بودن فیلتر هوا
اگر فیلتر هوای ماشین کثیف باشد

فیلترهوا تاثیر به سزایی در سوخت بنزین اتومبیل شما دارد، به طوریکه با مسدود یا خراب شدن فیلترهوا، به میزان کافی سوخت به محفظه احتراق وارد نمی شود، و یا به خوبی مشتعل نمی شود. در صورت وجود چنین مشکلاتی عملکرد و قدرت خودرو شما به طور کامل تحت تاثیر قرار می گیرد.

فیلتر هوا همچنین علاوه بر تامین اکسیژن پیشرانه، هوای ورودی به کابین را هم تصفیه می کند. اما برخلاف نقش مهمی که فیلتر هوا در خودرو دارد عده ای از اهمیت آن غافل بوده و حتی با توجه به قیمت ارزانی هم که دارد در تعویض یا تمیزکردن آن اهمال کاری می کنند.

نحوه تعویض فیلتر هوا
نحوه تعویض فیلتر هوا
تنظیم میزان هوای ورودی موتور و جذب ناخالصی ها

فیلترهای هوا انواع مختلفی دارند، اما عموما همگی از نوع فیلتر های کاغذی اند. تعویض فیلترهای هوا هم کار بسیار ساده ای است و حتی نیازمند مراجعه به تعمیرگاه ها نیست. فیلترهوا نقش ریه در بدن انسان را دارد و در صورتی که به موقع تعویض نشود تنفس خودرو به کلی دچار مشکل خواهد شد.

با تعویض به موقع فیلتر هوا و تمیز نگه داشتن آن راندمان خودرو به طور موثری افزایش پیدا می کند و احتراق سوخت فرایند کامل تری خواهد داشت، به همین دلیل تاثیر مستقیمی بر مصرف سوخت شما نیز دارد. فیلتر هوا باید دارای تراکم مناسبی باشد تا ذرات و آلودگی های هوا را به خوبی جذب کند، اما در صورتی که بیش از حد متراکم بوده و یا به موقع تمیز نشود، توان مکش خودرو کاهش پیدا کرده و حتی عمر مفید خودروی شما نیز کاهش می یابد.

فیلم اموزشی:

تاثیر فیلتر هوا بر عملکرد خودرو
برچسب:

انواع فیلتر هوای خودرو، بررسی تاثیر فیلتر هوا بر عملکرد خودرو، بررسی فیلتر هوا و نکات مربوط به آن، بهترین زمان تعویض فیلترها، تأثیر فیلتر هوا بر کارکرد موتور، تاثیر فیلتر هوا بر عملکرد خودرو، تاثیر فیلتر هوا بر عملکرد ماشین، تاثیر فیلتر هوا در عملکرد خودرو، تعویض فیلتر سوخت، تعویض فیلتر هوا، تنظیم میزان هوای ورودی موتور و جذب ناخالصی ها، زمان مناسب برای تعویض فیلتر هوای خودرو، فیلتر هوا، فیلتر هوای خودرو، فیلتر هوای خودرو چیست؟ و انواع فیلترها چیست؟، فیلتر هوای ماشین کثیف باشد، مزایای استفاده و تعویض به موقع فیلتر هوا، نقش فیلتر هوا در خودرو، نقش فیلتر هوا در خودرو چیست؟، همه چیز درباره فیلتر هوای خودرو

𝗘𝗻𝗴𝗶𝗻𝗲𝗲𝗿 𝗠𝗼𝗵𝘀𝗲𝗻 𝗦𝗮𝗹𝗲𝗵𝗶

مکانیکو مجموعه‌ای خلاق می‌باشد که با هدف بالابردن سطح دانش و مهارت عیب یابی و تربیت متخصصین کار آزموده بنا گردیده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا