😍اموزش😍

بهترین روش پرداخت عوارض خودرو

4/5 - (4 امتیاز)

پرداخت عوارض خودرو

نحوه محاسبه عوارض سالیانه خودرو

با همه این‌ مشکلاتی که بالا بیان شد، به استناد تبصره ۶ ماده ۴۲ از فصل نهم قانون مالیات بر ارزش‌افزوده، مالکان خودروها موظفند عوارض خودروی خود را سالیانه پرداخت کنند.  مبنای محاسبه این عوارض نیز بر اساس آخرین مدل خودرو، برای خودروهای تولید داخل قیمت فروش کارخانه و برای خودروهای وارداتی مجموع ارزش گمرکی و حقوق ورودی آن است.

به این ترتیب که تا پیش از سال 99تعرفه عوارض، به میزان 1 در هزار از قیمت خودرو محاسبه می‌شد و این نرخ از ابتدای سال 99، با رشد پنجاه درصدی به 1.5 در هزار یا 0.15 درصد از قیمت خودرو افزایش پیدا کرده. برای محاسبه یا درک راحت‌تر موضوع اما می‌توان خودرویی 100 میلیون تومانی را در نظر گرفت که تا پیش از 99عوارض سالانه‌اش 100 هزار تومان بوده و اکنون به سالی 150 هزار تومان رسیده.

 

البته اهرم فشار جریمه -یعنی جریمه ۲ درصدی دیرکرد پرداخت- تاثیر چندانی در ایجاد تقید برای پرداخت این مالیات به وجود نیاورده. بد نیست بدانید جریمه دیرکرد پرداخت عوارض سالیانه خودروبه این ترتیب عمل می‌کند: در صورت عدم پرداخت عوارض سالیانه در موعد مقرر -با استناد به ماده ۴۶ قانون مالیات بر ارزش‌افزوده- به ازای هرماه تاخیر همان جریمه دو درصدی که اشاره شد به اصل مبلغ افزوده می‌شود.

بهترین روش پرداخت عوارض خودرو
بهترین روش پرداخت عوارض خودرو

برای پرداخت عوارض شهرداری خودرو به کجا مراجعه کنیم؟

برای پرداخت عوارض شهرداری خودرو سایت های مختلفی وجود دارد. اما سامانه جامع ملی عوارض خودرو به آدرس cartax.tehran.ir در خدمت تمام شهروندان است تا عوارض شهرداری خود را پرداخت کنند. این آدرس در واقع همان سایت و سامانه تهران من است. در سامانه تهران من بعد از ثبت نام کاربر و بعد از ورود اطلاعات اختصاصی خودرو، در قسمت داشبورد صفحه کاربری گزینه ای با عنوان عوارض خودرو و طرح ترافیک وجود دارد.

پرداخت عوارض خودرو,پرداخت عوارض خودرو,پرداخت عوارض خودرو,

اگر اطلاعات خودرو را در سامانه ثبت و ذخیره کرده باشید، از طریق این گزینه می توانید برای پرداخت عوارض شهرداری خودرو اقدام کنید. برای این کار تنها کافی است روی گزینه یاد شده کلیک کنید. وقتی اطلاعات خودرو به شما نشان داده می شود، در بالای همان صفحه گزینه ای با عنوان عوارض سالیانه خودرو وجود دارد. روی این گزینه کلیک کنید و وارد مراحل پرداخت عوارض شهرداری خودروشوید.

مطلب پیشنهادی:

مدارک لازم برای تعویض پلاک

استعلام خلافی خودرو با شماره پلاک

سریع ترین روش ثبت نام کارت سوخت

قبولی صد در صد ازمون ایین نامه اصلی

هزینه تعمیر موتور پراید سال ۹۹

 

چرا پرداخت عوارض شهرداری خودرو مهم است؟

جالب است بدانید که پرداخت عوارض شهرداری خودرو فقط برای نقل و انتقال خودرو نیست. درست است که پرداخت عوارض شهرداری خودرو یکی از شروط اصلی نقل و انتقال خودرو است، اما باید بدانید که اگر به هر دلیل خودروی شما توقیف و به پارکینگ راهنمایی و رانندگی منتقل شود، در کنار اینکه باید تمام خلافی خودرو صفر شود، لازم است کل عوارض شهرداری خودرو هم پرداخت شود.

 

بنابراین کاملا مشخص است که پرداخت عوارض شهرداری خودرو در هر صورت بر گردن مالک خودرو است و مالک به هیچ وجه نمی تواند از زیر بار آن شانه خالی کند. توجه داشته باشید که عدم پرداخت به موقع عوارض شهرداری خودروها مشمول جریمه دیرکردی معادل 2 درصد به ازای هر ماه و اضافه شدن به مبلغ عوارض در سال آینده می شود

,پرداخت عوارض خودرو,

روش‌های استعلام و پرداخت عوارض شهرداری خودرو

برای پرداخت عوارض شهرداری خودرو یا همان عوارض سالیانه ماشین علاوه بر راه‌های حضوری و مراجعه به دفاتر خدمات شهری، مدت‌هاست که چندین و چند اپلیکیشن و درگاه برای پرداخت این مالیات طراحی شده و هر فرد بنا به سلیقه و کارکردش می‌تواند راه دلخواه خود را انتخاب کرده و از آن طریق برای پرداخت عوارض خودرو اقدام کند.

نحوه پرداخت اینترنتی عوارض شهرداری خودرو

همانطور که در ابتدای این مطلب مشاهده می‌کنید، از انواع روش‌های پرداخت عوارض الکترونیکی شهرداری خودرو ساده‌ترین راه همینی است که بالای این صفحه در «رده» می‌بینید. با وارد کردن شماره پلاک خودرو و شماره همراه (به صورت اختیاری برای اطمینان از پرداخت و اطلاع بقیه عوارض احتمالی) به سادگی عوارض خودروتان را پرداخت کنید.

برای پرداخت این عوارض که به صورت اتوماتیک برای هر خودرو ثابت صادر می‌شود، دانستن شماره VIN لازم است. VIN یا شناسه وسیله نقلیه، همان حروف و شماره‌های ۱۷ کاراکتری است که با IR شروع می‌شود، اطلاعات کامل خودرو (شامل سال تولید، شرکت تولیدکننده، رنگ ماشین، شماره موتور و شاسی و… است). این شماره پشت کارت‌های خودروی قدیمی به صورت عمودی نوشته شده، در برگه مالکیت سبز خودرو در همان بخش اول داخل کادر زردرنگ دیده می‌شود و در کارت‌های خودروی جدید قبل از شماره پلاک و سمت چپ کارت مشخص شده است.

نکته: شناسه VIN ترکیبی از حروف انگلیسی و عدد است و نباید آن را با شماره بارکد کارت خودرو که معمولا برای گرفتن خلافی استفاده می‌شود، اشتباه بگیریم.

کد دستوری USSD

استعلام بدهی و یا پرداخت عوارض آزادراهی با گرفتن کد زیر توسط گوشی تلفن همراه به‌راحتی قابل پرداخت است.

*720*83#

 

نحوه پرداخت حضوری عوارض سالیانه خودرو

چنانچه به هر دلیلی شهروندی نتواند از طریق راه‌های الکترونیکی و غیرحضوری عوارض سالیانه خودروی خود را پرداخت کند، همچنین در صورتی‌که به اطلاعات نمایش داده شده یا میزان مبلغ بدهی اعلامی در سامانه، معترض باشد یا مغایرتی ببیند، می‌تواند با در دست داشتن مدارک مالکیت ماشینش به دفتر خدمات الکترونیک شهر (یا در شهرستان‌ها، نزدیک‌ترین شهرداری محل سکونت) مراجعه کند.

مدارک لازم برای پرداخت عوارض سالیانه خودرو به شهرداری

برای مراجعه حضوری به دفاتر مرتبط با شهرداری‌ها، دفاتر خدمات الکترونیک شهر و دفترهای پیشخوان دولت، همراه داشتن این مدارک ضروری است:

  • برگ سبز خودرو یا همان سند مالکیت ماشین
  • کارت ملی مالک خودرو
  • اسناد پرداختی عوارض گذشته

پرداخت عوارض خودرو,پرداخت عوارض خودرو,پرداخت عوارض خودرو

وب گردی:

سریع ترین و بهترین روش استعلام خلافی خودرو

دلیل اصلی خروج دود آبی و سفید از اگزوز ماشین

ربات تلگرام چیست؟

همه چی در مورد برد امولاتور

جمع بندی

در هر صورت باید بدانید که پرداخت عوارض شهرداری خودرو بر عهده هر مالک خودرو است. اگر نگاهی به قوانین نقل و انتقال خودرو بیندازید یا اگر در مورد نحوه ترخیص خودرو از پارکینگ راهنمایی و رانندگی جست و جو کنید، به خوبی متوجه می شوید که صفر کردن عوارض شهرداری خودرو و داشتن برگه تاییدیه پرداخت عوارض یکی کارهای مهمی است که در هر صورت باید انجام شود.

 

با توجه به اینکه پرداخت عوارض شهرداری خودرو به صورت اینترنتی و غیر حضوری امکان پذیر است، این پرداخت روند بسیار ساده و سریعی دارد. اما اگر به هر دلیل این امکان برای شما وجود نداشته باشد که به صورت غیر حضوری برای پرداخت عوارض شهرداری خودروی خود اقدام کنید، می توانید به سراغ روش های حضوری بروید. در هر صورت توصیه می کنیم در زمان مقرر نسبت به پرداخت به موقع عوارض خود اقدام کنید تا مشمول جریمه دیرکرد نشوید.

سریع ترین روش پرداخت عوارض خودرو , بهترین روش پرداخت عوارض خودرو ,سریع ترین وبهترین پرداخت عوارض خودرو

 

𝗘𝗻𝗴𝗶𝗻𝗲𝗲𝗿 𝗠𝗼𝗵𝘀𝗲𝗻 𝗦𝗮𝗹𝗲𝗵𝗶

مکانیکو مجموعه‌ای خلاق می‌باشد که با هدف بالابردن سطح دانش و مهارت عیب یابی و تربیت متخصصین کار آزموده بنا گردیده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا